Wpis z mikrobloga

Taki techniczny wpis z #kinocebulowe #projektor Unic UC-40

Wymiana wentylatora nie będzie taka prosta jak myślałem, a to z powodu, że nie ma tam zwykłego wentylatora tylko turbinowy 5015 Co delikatnie mówiąc utrudnia sprawę :D Na #aliexpress coś widziałem na przykład TO ale problem polega na tym, że to nie taka wtyczka, jeden przyjaciel zaoferował mi wentylatora za 18$ więc odpada :|
Będziemy szukać dalej.
Wymiary wentylatora to 50 na 15 mm, co wskazuje sam typ :)
https://i.imgur.com/NgRmE1K.jpg
https://i.imgur.com/Pj8wiwa.jpg

Próbowąłem jeszcze wyciszyć ge mechanicznie, bo sam w sobie nie jest do niczego przymocowany tylko wsadzony, ale efekt zerowy.
Sposób na wyciszenie:
https://i.imgur.com/kJB7lPp.jpg
https://i.imgur.com/ioAGVrn.jpg
Na taśmę dwustornną bo miękka i łatwa w użyciu.

Może ktoś zna jakies magiczne źródło i potrafił by ustalić parametry tego fabrycznego wentylaotra zależy mi na obrotach i przepływie powietrza w m3 bądź cfm.

Ktoś chciał zdjęcia podczas nocy, zastrzegam że puszczany obraz jest na oknie XD
Zamówiłem ekran, jutro powinien być: http://allegro.pl/show_item.php?item=5201782052

Przypadkowe z fleszem ale pozwala zorientować się w wielkościach, wnęka okna 206 cm.

Kadr 1
Kadr 2 Tutaj nie miałem dobrze ustawionej ostrości na samym projektorze z tego co pamiętam.
I napisy

Z ciekawostek pobawiłem się jeszcze chwilę rozdzielczościami, i tutaj mamy fhd 1920x1080 ustawione na projektorze, a raczej na komputerze jako właściwości ekranu, bo projektor podłączony przez hdmi.
A tutaj nie natywna samej matrycy, ale blisko czyli 800x600 no i różnica jest spora, oczywiście przy mniejszej rozdzielczości i sam obraz się zmieniejsza, ale można bym manipulować przy pomocy zooma.
Nie zwracajcie uwagi na ogromne ziarno, szczególnie na fhd bo to wina telefonu.

A dzięki tej różnicy, może da radę ustawić projektor na drugiej ścianie, czyli tak jak by było mi najwygodniej, i najbardziej optymalnie pod względem wysokości względem ekranu.

Rozkręcenie projektora to żaden problem, same śrubki są, nic siłowego @remek4x4

A i jak widzicie na zdjęciach, w prawym górnym rogu jest logo unic, z tego co pisałem z sprzedawcą da się je usunąć, ale jak na razie nie chciał mi zdradzić jak to zrobić.

Jutro w planach ogarnięcie nagłośnienia, czyli przedłużenie przewodów od głośników aby można je było odpowiednio ustawić, jak przyjdzie ekran to zawieszenie.

Potem w planach jest oklejenie obudowy ekranu, aby tak nie rzucała się w oczy, i mam pytanie do #diy i #majsterkowanie jaką taśmą etc. najlepiej to zrobić? Pierwsze co przyszło mi na myśl to taśma izolacyjna. Kolor który by mi pasował to czarny.

Ale się rozpisałem.
I chyba wiem jak będzie wyglądała moja droga w projektorach z chin, nasępny to będzie LED 86 a ultimo primo to Luxcine Z2000SD zobaczcie jaki obraz jest z tego skurywsyna: https://www.youtube.com/watch?v=fOGGrqsh1X4

No to tyle na dzisiaj :)
Pobierz
źródło: comment_QyjSrLeQjJQ8ao1aOm1bJSLbkeQ15lmr.jpg
  • 12
@kodijak: On nic nie reguluje, od początku do końca leci na najwyższych. Jakbym wiedział na jakich obrotahc on chodzi, to mógł bym mniej więcej określić czego spodziewać się po nowy.
Bo zakres pracy tych wentylatoró to od 3 do 8k obrotów i są różne.
@ElCidX: Masz napisane, 12V, 0,15A. Jak chcesz, by chodził wolniej to daj mu mniejszy prąd czyli wstaw rezystor. Jaki? Jakby poleciało tam 100mA, to byłoby super. R wentylatora to 12/0,15 = 80 omów. Daj rezystor 33 omy, poleci przez niego prąd 12V/113 omów = 0,106A, spadek napięcia na rezystorze wyniesie 33/113 * 12 = 3,5V, rozpraszana moc = 3,5V * 0,11A = 0,385W - also wstaw rezystor 33 omy o mocy
@Analityk: To jakie dokładnie musze kupić rezystory? Czyli aby obciąć napięcie potrzebuje tylko jeden rezystor w czerowny przewód?

Czy obcięcie 3,5V to nie za dużo na raz? 25%? Wolał bym to robić znacznie bardziej stopniowo, powiedzmy co 10%.

Ogólnie pomysł bardzo mi się podoba, szybki do sprawdzenia.
@ElCidX: Ja polecam zakupić kilka rezystorów o mocy jednego wata każdy i:
tu masz dostępne np. 20, 22, 24, 27, 30 i 33 - te pewnie cię będą interesowały. Rezystor kosztuje tu 14 groszy netto jeśli kupisz je w ilości 10 sztuk.
@ElCidX: Opornik nie robi nic za darmo. Stawia opór, wykonuje pewien wysiłek, zatem grzeje się. Waty czyli moc opornika to ilość ciepła, które zdoła rozproszyć bez rozgrzewania się do niebezpiecznych dla niego temperatur (może nagrzać się do 150 stopni Celsjusza).
Im większa jego powierzchnia tym lepiej oddaje ciepło i więcej go odda. Itd itp. Każdy rezystor ma swoją moc nominalną. Ja tu obliczyłem, że na tym rezystorze napięcie spada o około