Wpis z mikrobloga

#pierwsze4kola #mercedes #w123 #w124 #prawojazdy #samochody #motoryzacja #pytanie
Zawołam też @BySpeedy z powodu jego W124 :)

Najprawdopodobniej w październiku zdam egzamin na prawo jazdy i zastanawiam się nad zakupem pierwszego samochodu. Jako że jednym z moich marzeń od dłuższego czasu jest zakup jakiegoś klasycznego samochodu do własnoręcznego odnowienia, postanowiłem rozejrzeć się za czymś z lat 80-00, co jednocześnie dawałoby możliwość nauczenia się podstaw mechaniki i wykonywania różnych napraw, ale nie było eksponatem muzealnym i nadawało się do jazdy na co dzień.

Dawniej zastanawiałem się nad prawilnym BMW, ale znalezienie czegoś w stosunkowo dobrym stanie byłoby poważnym wyzwaniem.

Jakiś czas temu wpadły mi w oko starsze modele Mercedesa, a konkretnie W123 lub W124. Wyglądają pięknie, elektroniki w nich niewiele, były bardzo popularne, co przekłada się na dostępność i cenę części, większość mechaników jest w stanie je naprawić, a dodatkowym atutem jest powszechna opinia "niezniszczalnych".
Do tego wszystkiego dochodzi także wygoda, z jakiej słynie Mercedes, a która z racji mojego sporego wzrostu jest dość istotna ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z rozeznania na otoMoto i podobnych portalach wynika, że średnie ceny kształtują się mniej więcej około 10 tys. i myślę, że za taką kwotę można dostać coś nadającego się do jazdy, plus oczywiście ze 2 tys. na niezbędne naprawy po zakupie. Zwyżek na ubezpieczenie uniknąłbym robiąc współwłaścicielem członka rodziny z już wypracowanymi zniżkami. Jeździłbym głównie po mieście i raz na parę miesięcy w dłuższą trasę.

I tutaj rodzi się moje pytanie: co sądzicie o tym pomyśle? Czy takie auto będzie dobre na pierwszy samochód? Jeśli tak, to z jakim silnikiem - benzyna czy Diesel? Diesel to niby niewielka oszczędność, ale w tych modelach miały one dość małą moc. Nie mam zamiaru używać auta jako wyścigówki, ale większa moc przydałaby się chociażby przy wyprzedzaniu.

Nie doradzajcie mi proszę jakiejś Micry czy Seicento w gazie, bo zwyczajnie się do nich nie zmieszczę XD
Na kursie jeżdżę Hyundaiem i20, gdy odsunę fotel tak aby było mi wygodnie to tylne siedzenia istnieją tylko umownie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Trochę się rozpisałem, ale liczę na Waszą pomoc :)
messerschmitt - #pierwsze4kola #mercedes #w123 #w124 #prawojazdy #samochody #motoryza...

źródło: comment_coSWETUfbVS0rZ74gMXYFyISwiMFqeN1.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@messerschmitt: Co do kosztów to są one wyższe niż przeciętny samochód (oc, części), spalanie zarówno w dizlach i zagazowanych benzynach tak jak w przeciętnych samochodach. Robocizna tak jak reszta aut, chociaż nie słuchaj, że Merca można w stodole naprawić, najlepiej szukać mechaniorów znających się na rzeczy bo potem możesz się przejechać.

Wytrzymałość silnika i poszczególnych części zarówno w W123 jak i W124 osiągnęła już raczej swój kres i poszczególne usterki na
  • Odpowiedz
@messerschmitt: części do w124 też są tanie jak barszcz. Poza tym wiele rzeczy można kupić używanych z demontażu, na allegro lub szrotu za małe pieniądze. OC dość drogo wychodzi ale jak zarejestrujesz wspólnie np. z ojcem to dostajesz jego zniżki. Spalanie w dieslach nie jest wysokie- w moim 2.5d bez turbo w trasie schodzę do 6l. Silniki wysokoprężne dociągają spokojnie do miliona bez większych nakładów finansowych- po drodze najwyżej wymiana łańcucha
  • Odpowiedz
@messerschmitt: automaty są fajniejsze, pod warunkiem, że kupisz niezajeżdżony egzemplarz. Poza tym, co napisał @tymc dorzuciłbym, że w tych skrzyniach często pada wsteczny. Po rozgrzaniu skrzyni (jakichś 10km przejechanych) znajdź pusty parking, wrzuć R i dodaj energicznie gazu. Jeśli auto normalnie ruszy, to jest ok. Jeśli będzie jakieś szarpanie, a nie cała moc będzie przekazywana na koła, to skrzynia wymaga dość kosztownej naprawy.
  • Odpowiedz