Wpis z mikrobloga

6123 - 1 = 6122

Tytuł: Milion małych kawałków
Autor: James Frey
Gatunek: Literatura faktu/powieść
★★★★★★★★★

Nie brałem wcześniej udziału w akcji ale ta książka zrobiła na mnie duże wrażenie i postanowiłem się podzielić:

James budzi się na pokładzie samolotu z wybitymi zębami, złamanym nosem i rozciętym policzkiem. Nie wie, dokąd leci ani co się z nim działo przez ostatnie dwa tygodnie. Ma dwadzieścia trzy lata, od dziesięciu lat jest uzależniony od alkoholu, a od trzech – od narkotyków. Kiedy zgłasza się na odwyk do najstarszego ośrodka w Stanach, chlubiącego się rekordowo wysoką skutecznością siedemnastu procent wyleczonych, lekarze nie wiedzą, jakim cudem wciąż żyje.


Przez chwilę zastanawiałem się nad między oceną, którą dałem, a jedną gwiazdką mniej. Uznałem jednak, że dawno nie odebrałem żadnej książki tak emocjonalnie i stąd też 9/10. Jest to jednak ocena bardzo subiektywna. Przekaz nie jest łatwy w odbiorze ale jednocześnie książkę czyta się ją bardzo dobrze. Podczas lektury cały czas chciałem wiedzieć co będzie na kolejnej stronie, za 100 stron, i wreszcie na końcu.
Autor używa dosadnego i wulgarnego języka, który moim zdaniem pasuje, bo wydaje się zwiększać autentyczność przekazu. Jednak wiem, że są osoby, którym taka forma w literaturze nie odpowiada, więc uznałem, że warto o tym wspomnieć.
Nietypowy zapis dialogów w mojej opinii nie przeszkadza w lekturze.
Jeżeli w wydaniu, które trafi w wasze ręce jest wstęp napisany przez autora to sugeruję przeczytać go na końcu. Jeżeli tegoż wstępu brak, to po przeczytaniu warto znaleźć go w internecie i się z nim zapoznać.

#bookmeter #czytajzwykopem #alkoholizm #narkomania #odwyk
Pobierz tor_Arka - 6123 - 1 = 6122 

Tytuł: Milion małych kawałków
Autor: James Frey
Gatu...
źródło: comment_6W52KofNNisJphj5R63AIsgWU9oQ9L7E.jpg
  • 8
Jeszcze podobno to jest biografia choć autor we wstępie pisze:

w trakcie pisania książki ubarwiłem wiele szczegółów swoich doświadczeń i zmieniłem inne , aby, jak mi się wydawało, zrealizować nadrzędne przesłanie książki
Ma dwadzieścia trzy lata, od dziesięciu lat jest uzależniony od alkoholu, a od trzech – od narkotyków.


@szaloneneutrino: W opisie, więc stary to on jest co najwyżej stażem. Pamiętnik podrasowany aby oddziaływał jak dobra powieść.
@tor_Arka: trochę mi to zajęło ale w końcu przeczytałem, rzeczywiście dialogi chaotyczne ale to wprowadza takie napięcie i pokazuje jak musiał mieć zniszczony mózg :) poczytaj na wiki o tej książce, tłumaczą tam kontrowersje związane z książką.