Wpis z mikrobloga

@Thexil: bawił się tym, pewnie nic konkretnego. Taka moja słabość - kupuję małe komputery.

Ale jeżeli już coś - widzę potencjał w IoT - cena plus peryferia robią różnicę!
@gromwell: ale jest composite ;) moim zdaniem, pomimo tego co piszą, rpi/*pi/chip i inne jednopłytkowce nigdy nie będą nadawać się do pracy jako desktopy więc nie ma co żałować obcięcia hdmi/vga - jest za to pamięć flash, wifi, ble, arm 1ghz, 500mb ram, li-po kontroler, audio output. Za to mają duży potencjał w zastosowaniach IoT, szczególnie przy takiej cenie.
@gromwell: to zależy od aplikacji. Arduino brak wbudowanego, bezprzewodowego modułu komunikacyjnego. Wiekszosci prostych modułów opartych na ESP8266 brakuje solidnego zasilania. Dodając zasilanie do esp tudzież moduł komunikacyjny do arduino ceny zestawów będą kształtować się w okolicach 6-10$. Tyle samo wyjdzie za CHIP, więc wybór odpowiedniego modułu będzie warunkowany konkretną aplikacją (dostępem do wejść, wyjść, interfaceów). Tak to widzę.
moim zdaniem, pomimo tego co piszą, rpi/*pi/chip i inne jednopłytkowce nigdy nie będą nadawać się do pracy jako desktopy więc nie ma co żałować obcięcia hdmi/vga


@zaporylie: Na desktopy nie, ale sporo ludzi używa ich jako media center albo serwery dźwięku i wtedy HDMI i akcelerator dekodujący h264@1080p się przydaje. Poza tym, obecnie łatwiej znaleźć choćby do konfiguracji monitor z wejściem HDMI niż analogowy VGA (pomijam wielkość złącza...)

HDMI niestety kosztuje
@kwanty: sporo ludzi korzysta, wiem, ale wg mnie to sztuka dla sztuki.

HDMI i VGA występują jako HATy/SHIELDy do C.H.I.P., może DisplayPort pewnego dnia takoż - zobaczymy.

Fajnie, że coś się dzieje i cena idzie w dół.
HDMI i VGA występują jako HATy/SHIELDy do C.H.I.P., może DisplayPort pewnego dnia takoż - zobaczymy.


@zaporylie: Oj wątpię... Nie przepchniesz takiego strumienia danych przez "goldpiny".

Według mnie HDMI jest ukłonem dla "niedzielnych programistów" czyli większości użytkowników RPi. Gdyby nie było HDMI to trzeba by było łączyć się przez konsolę/RS232 w celu konfiguracji albo naprawiania błędów. To by zniechęciło większości użytkowników. A tak... podłączasz pod monitor i już jest fun ;-)
@zaporylie: Ale parametrów technicznych trochę poskąpili... może to jest zwykły konwerter vga -> hdmi, albo ma na sobie pełną kartę graficzną. Ja mam poważne wątpliwości, ze da się przepchnąć kilka Gb/s po goldpinach...