Wpis z mikrobloga

18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

W wielkim uproszczeniu

...

Nie wdrążając się w szczegóły, za filtrację orazresorpcję, zgodnie z hipotezą Starlinga, odpowiadają ciśnienie filtracyjne (oparte na ciśnieniu osmotycznym) orazonkotyczne (oparte na stężeniu białek we krwi).


@mlodysum: No i wszystko jasne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Piszesz to dla Mirków powiązanych z medycyną czy dla Mirków w ogóle ? Jeżeli dla tych pierwszych, to pewnie to wiedzą ze szkoły
@Gostek: Cóż za ironia, pisze za łatwo, piszą ze za łatwo. Teraz napisałem moim zdaniem przystępnie. Osmoza była w szkole na biologii, onkotyczne powiedziałem co to jest, a uwierz mi tłumaczenie całego mechanizmu jest pomijając nazwy skomplikowane. Jednak jeżeli chcesz to postaram się odpowiedzieć na twoje pytania.

Z grubsza. Filtracyjne polega na różnicy ilości substancji rozpuszczonych we krwi, a płynie komórkowym. Woda ucieka do większego stężenia ciągnąć za sobą cząsteczki potrzebne
@mlodysum: Nie dzięki, sam wygooglałem odpowiedzi. Wierz mi, że nie przyczepiłbym się gdybym nie wszedł w Twój tag i nie porównał tego wpisu z poprzednimi. Na początku myślałem że piszesz o ciekawostkach dla medyków. Jeżeli wtedy pisałeś zgrabnie zwięźle i przystępnie to tym razem Ci w ogóle nie wyszło. Na przykład resorpcja - słowo, którego wcześniej nie znałem to medyczny synonim wchłaniania przez komórki. Hipoteza Starlinga dla laika nic nie wnosi