Wpis z mikrobloga

Jest wiele powtarzających się pytań w tagu #kurier #kurierzy więc postaram się na nie odpowiedzieć.

Gdzie najtaniej wyślę paczkę?


Jeżeli chcesz wysłać pojedyncza paczkę to znajdź dobrego brokera, polecam go szukać na stronie [kurierem.pl]http://www.kurierem.pl), jest to takie ceneo wśród firm kurierskich. Tam podajesz wymiary paczki, jej wagę oraz inne dodatkowe informację typu odbiór/dostawa w sobotę. Możesz też zawołać brokerów reklamujących się na wykopie typu @tuwysylam_pl @furgonetkaPL @AlleKurier pewnie znajdzie się ich więcej.

Czy dostanę karton od kuriera?


Nie, ale czasami znajdzie się foliopak. Nie ma obowiązku zapewnienia materiałów do pakowania.

Czy kurier do mnie zadzwoni przed doręczeniem/odbiorem?


Kurier NIE MA obowiązku kontaktowania się chyba że została wykupiona taka usługa.

Kurier zostawił awizo ale następnego dnia także nie będzie mnie o tej porze w domu


Kurier podjedzie dwa razy (w niektórych firmach trzy razy) pod wskazany adres i za każdym razem wystawi awizo. Kolejnego razu już nie będzie a paczka będzie czekała w lokalnej siedzibie firmy przez jakiś czas a potem zostanie odesłana do nadawcy. W wielu firmach istnieje możliwość przekierowania przesyłki do pobliskiego punktu odbioru lub na inny adres (może być to usługa dodatkowo płatna). Kurier nie ma obowiązku dopasowywać się do odbiory lecz nie jest mu na rękę awizo z którym później po pracy musi się rozliczyć. Zawsze można się dogadać. Ważne jest też to że jeżeli nadajesz paczkę ale kiedy kurier przyjedzie nie będzie ona gotowa, lub nie będzie nikogo w domu to niektóre firmy potrafią naliczyć karę za podjazd kuriera.

W jakich godzinach jeździ kurier i czy jeździ w weekendy


Standardowe gadziny pracy kuriera to 08:00-16:00 lecz istnieje opcja DOKUPIENIA usługi doręczenia do określonej godziny (w #dhl jest to 9:00, 12:00 i po 18:00) lub w sobotę. Kurier to też człowiek i chce wrócić do domu o normalnej godzinie. Kurier nie pracuje w niedziele i święta ustawowo wolne od pracy.

Czy mogę otworzyć paczkę przy kurierze?


Tak ale pod jednym warunkiem że PODPISZESZ odbiór kurierowi i zapłacisz pobranie (o ile było) wtedy śmiało możesz ją otworzyć. Kurier nie powinien wydać do rąk paczki zanim nie otrzyma stosownego podpisu. Kurier też NIE MUSI być przy otwieraniu więc nie musi czekać jak otworzysz przesyłkę. Jeżeli opakowanie z zewnątrz jest uszkodzone to raczej poczeka, ale obowiązku nie ma.

Co zrobić jak zawartość jest uszkodzona?


W ciągu 7 dni (ilość dni może być błędna i/lub zależeć od firmy) zgłosić przez infolinię lub bezpośrednio kurierowi chęć spisania protokołu szkody. Wtedy kurier przyjeżdża do ciebie i żalisz mu się co jest nie tak. Rób dużo zdjęć, najlepiej nagraj film jak otwierasz. Pamiętaj że to nie ty a nadawca zawarł umowę z firmą więc to on powinien składać reklamację.

Czy kurier wniesie mi paczkę do domu?


Jeżeli paczka jest cięższa niż 31.5kg lub paczka jest niestandardowych rozmiarów (rozumienie tego terminu jest rożne w każdej z firm) kurier ma obowiązek dostarczyć paczkę pod bramę i nie musi nieść jej pod twoje drzwi.

Czy kurier wyda mi resztę?


Nie, kurier nie ma obowiązku wydania reszty, należy mieć wyliczone pieniądze lub zostawić jakiś napiwek kurierowi. Wyjątkiem jest jeżeli ty płacisz za przesyłkę kurierowi (za usługę, nie pobranie) wtedy kurier musi Ci wydać resztę i może na życzenie wystawić fakturę VAT.

Jak zapakować paczkę ?


Towar należy pakować tak aby tworzył prostopadłościan. Produkt owinąć np. folią bąbelkową, a potem włożyć do kartonu a pozostałe miejsce wypełnić np. gazetami lub styropianem. Należy tak zapakować aby nic nie wystawało i tworzyło idealny prostopadłościan. Wiele firm paczki okrągłe, z wystającymi elementami lub owinięte folią stretch uzna jako nie standardy więc doliczy sobie dodatkową opłatę. Jest to tylko ogólny sposób pakowania, nie żałujcie na materiałach bo później dochodzenie odszkodowania może być ciężkie. Jeżeli macie jakieś problemy z zapakowaniem to wołajcie, pomogę.

NAJWAŻNIEJSZE! JEŻELI PRACUJESZ W GODZINACH STANDARDOWEJ PRACY KURIERA TO WYKUP DODATKOWĄ USŁUGĘ LUB ZAMÓW DO PUNKTU!

Jeżeli o czymś zapomniałem to informujcie, będę aktualizował post.

Wszystko dotyczy moich doświadczeń i znajomych pracujących w #dhl ale w innych firmach pewnie też jest podobnie #gls #ups #kex #dpd #poczatapolska #pocztex #fedex #bylyopek #siodemka #tba #tnt #inpost #dbschenker
#kurier
  • 4