Wpis z mikrobloga

#bekazpisu #patologiazewsi #patologia #pis #500zlnadziecko #ciekawostki

Realny wpływ wprowadzenia 500zł na dziecko na żywym przykładzie sprzed 2 dni. W telewizji o tym nie usłyszycie.

Mój bliższy kumpel mówi mi ostatnio, że jego kuzyn rolnik stracił pracę i utrzymuje się tylko z gospodarki. Jego żona jest kasjerką w sklepie na wsi i zarabia 1300zł a mają małe dziecko na wychowaniu i caly dom na utrzymaniu. Do tego z gospodarki utrzymują się jeszcze jego rodzice i babcia. Poprosił mnie czy bym nie pomógł w jakiś sposób.

Po kilku dniach przemyślałem prośbę. Zadzwoniłem do niego i zaproponowałem mu podjęcie u mnie pracy. Dużo nie chciałem mu dać. 2000zł na rękę miesięcznie- ale na umowę o pracę. Co on na to? Że się zastanowi i da mi znać następnego dnia. Dziwne, nie ma pracy, nie ma perspektyw bo nie ma żadnego wykształcenia, bieda w domu, rodzina na utrzymaniu... No ale jego decyzja. Czekam do jutra.

Na następny dzień gościu do mnie oddzwania i mówi, że dziękuje za ofertę, ale jej nie przyjmie. Pytam go dlaczego, a on na to, że UWAGA "Nie opłaca się". Ciekawy dlaczego tak mówi dopytuje go dalej dlaczego tak uważa skoro ma sytuajcę rodzinną taką jaką ma.

A on na to mówi tak: Nie opłaca mi się dlatego, że mam dziecko, na które ze względu na niskie dochody dostaje 1000zł miesięcznie z MOPSu, a od kwietnia dostane 500zł na to dziecko, czyli razem 1500zł miesięcznie. Jak przyjme pracę za 2000zł to strace te wszystkie zasiłki bo mi dochód wzrośnie i będe pracował miesiąc na dodatkowe 500zł a to się nie opłaca.

Poszedłby do pracy ale tylko na czarno...

Tak to jest z tą #dobrazmiana #polityka
  • 113
  • Odpowiedz
@mpcorp: Ściemiasz kolego, wogóle to co piszesz to brak logiki. To tak jakbym przytoczył, jakiś tam wypadek samochodowy i tagował beka z ludzi korzystających z aut.... Sorry ale takie Twoje prymitywne myślenie to chyba wyborca tylko jednego nurtu mógł wymyślić...
  • Odpowiedz
@su1ik: Również znam, a co powiesz na pielegniarkę która ma powyżej 3000zł netto? A lekarze z kilkunastoletnim stażem na kontrakcie to potrafią i z 20 tys zarobić...
  • Odpowiedz
@sarcev: proszę podaj twarde dowody bo i ja mogę napisać, że sprzątaczka zarabia 10k na rękę. Wyżej podałem dane z GUS z tym się nie zgadzasz czy o co chodzi?
  • Odpowiedz
@su1ik: To wreszcie masz dane z GUS czy ze środowiska w jakim się obracasz? Znam lekarzy którzy pracują na kontrakcie, mają dyżury w szpitalu, tak nocne jak i weekendy czy świeta, fakt bedzie czasami to i ponad 250h w pracy ale pensja tez jest powyżej 10 tys zł netto.2000zł to możesz spokojnie zarobić pracując w markecie budowlanych bez wykształcenia wyższego...
  • Odpowiedz
@sarcev: widze, ze masz problemy jesli chodzi o czytanie ze zrozumieniem. Dane z GUS sa tylko poparciem moich doswiadczen, jako twardy dowod (a nie jak u ciebie "bo ja znam...") potwierdzajacy te doswiadczenia. No i 2100zl netto dostaje po tych 6 latach studiow i roku stazu czy mozesz w to uwierzyc czy nie. Znowu sie podepre twardym dowodem, mianowicie przywolam rozorzadzenie ministra zdrowia http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/ramachrezydent_20121220_rozpo.pdf
Teraz chcialbym zobaczyc jakies dowody popierajace Twoje
  • Odpowiedz
poprzednia ekipa rządząca jaka by nie była zatrzymała ten sposób wyłudzeń.


@mpcorp: Wytłumacz mi w jaki sposób bo sobie nie wyobrażam. Jeszcze w drugiej połowie zeszłego roku nauczali mnie tego sposobu na studiach.
  • Odpowiedz
@Lysyn: też tak uważam. Ludzie psy wieszają na lekarzach, że wyjeżdżają a tu nie ma się im co dziwić. Na szczęście temat pensji na poziomie 2k przedarł się do opinii publicznej i dziennikarze zaczynają zadawać ministrowi zdrowia niewygodne pytania (on sam jak nie był u koryta to postulował 2 średnie krajowe dla lekarza i to pytanie zawsze go zagina). Niestety, po wczorajszej wypowiedzi chyba pozbyliśmy się złudzeń odnośnie chęci pomocy przez
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@PrzyjacielGreen: ok mam teraz chwile i mogę napisać.

Z tego co wiem, to przez długi czas można było zakładać działalność na miesiąc przed pójściem na zwolnienie. W tym miesiącu (lub w miesiącu zaraz przed pójściem na zwolnienie) płaciło się maksymalne chorobowe i na zwolnieniu wpadalo 6k miesięcznie.

Po zmianie która miałem na myśli nie da się tak zrobić. Z tego co wiem to jak zarejestruje sie starym sposobem tzn na miesiąc
  • Odpowiedz
@mpcorp: miałem bardziej nadzieję że podasz mi jakąś podstawę prawną. Bo do takich ustnych podań nie mam zaufania bo zazwyczaj ludzie po prostu różne rzeczy gadają i przeinaczają fakty. Zresztą nawet w tym co piszesz na temat starego stanu prawnego widzę błędy.

Działalności nie zakładało się na miesiąc przed chorobowym bo żeby przysługiwał przedsiębiorcy zasiłek musiał on opłacać składki przez co najmniej 90 dni. Więc trzeba było zarejestrować działalność co najmniej
  • Odpowiedz