Wpis z mikrobloga

@nielubieselera:
1. Dobre deale na chmurę aktualnie oferuje Amazon Cloud Storage (unlimited) i Office 365 University (jeśli jesteś studentem, 1 TB + legalny office).
2. Dobry darmowy program do przyrostowych, szyfrowanych backupów w chmurze to Duplicati 2, beta ale używam i działa stabilnie.
3. Jak NAS to polecałbym Synology albo QNAP, uznane marki i mają dobry soft. Jeśli masz ochotę trochę podłubać, to możesz spróbować postawić własny serwer i wgrać na
@nielubieselera: wg mnie wystarczy, oczywiście konfiguracja zależy od stopnia ważności danych i Twojej paranoi ;).

Nas może być na raid 1 lub 5, a jak masz więcej dysków to i na raid 6, dodatkowo np. kopia miesięczna na dysk zewnętrzny (szyfrowany, jeżeli jakiś poziom bezpieczeństwa chcesz zachować :D).

natomiast konkretne urządzenia - znowu zależy ile cebulionów chcesz dać. Za jakieś qnapy na 2 dyski musisz liczyć ok 400-600zł i same dyski,
@nielubieselera:
Jak pokazuje historia kilku firm (np. Codespaces) nawet mając dane w cloudzie trzeba je backupować gdzieś indziej.

Ja bym polecił do domowych zastosowań (jak masz kasę) NASa QNapa albo Synology i to najlepiej 4 zatokowego.
W takim QNapie (np. TS-431 albo TS-431+) możesz sobie na początek wsadzić 3 dyski i zrobić RAID 5 i czuć się bezpieczniej. Jak będziesz chciał - dokładasz 4ty, a w ogóle to możesz je sukcesywnie
@YogiYogi: No teraz to pocisnales z grubej rury. Oczywiscie, ze tak jest najlepiej ale mowimy o domu.

Z innych rozwiazan jak NAS, jest tez lokalnie dysk pod USB od Transcend, z softem do backupu. Na obudowie jest przycisk ktory aktywuje backup wybranego wczesniej obszaru.

PS. Orientujesz sie, czy na Linuksa jest cos w desen Time Machine od Apple? na OS X uzywam i sobie bardzo cenie.
@Frytek2000: @nielubieselera nie sprecyzował co chce backupować...
Do filmów z sieci pewnie się nie opłaca :) (chociaż streamowanie filmów na dowolne urządzenie typu TV/komórka + opcja nagrywania z kamer monitoringu jest fajna). Jeśli jest freelancerem to pewnie już warto to rozważyć - szczególnie że idzie "w koszta".

Co do pytania o ten soft na Linuxa to nie wiem, musiałbym naszych speców firmowych zapytać co tam oni używają :).

Właśnie skojarzyłem że
@Frytek2000: @nielubieselera

U paru osób na biurkach widziałem takie coś - też ciekawa opcja (może niekoniecznie ta firma) ale za 80pln mamy technicznie rzecz biorąc szufladkę na dyski 3.5 i 2.5 cala na USB a samymi dyskami można żonglować jak nie przymierzając dyskietkami. Plus wspomniany przez Ciebie guziczek :)

http://www.arest.pl/produkt/Kieszenie-do-HDD/44,,,,,,,Magazyn:0,10/38798/Obudowa-HDD-2-5-3-5-I-TEC-U3HDDOCK-USB-3-0-SATA-stacja-dokujaca/
YogiYogi - @Frytek2000: @nielubieselera

U paru osób na biurkach widziałem takie co...

źródło: comment_iCPGAl41JGao6tQXwXJ8xnYo0KzwI1tx.jpg

Pobierz