Wpis z mikrobloga

Hej. Czasem zaprzątam sobie głowę rzeczami które wydają się błahe i niewarte uwagi (zwłaszcza gdy powinnam się uczyć na kolokwium :P ). Kupiłam dzisiaj w tesco banany, nic nadzwyczajnego, poza tym lubię banany :D) i tak zaciekawiło mnie jakie są odmiany bananów. Poczytałam, poszperałam i okazuje się że od lat '60 głównie (co nie oznacza że jedynie) uprawia odmianę Cavendish. Poprzednia została wyniszczona przez jakieś grzyby. Co ciekawe okazuje się że ta poprzednia odmiana, Gros Michel była bardziej bananowa w smaku i w ogóle lepsza, ludziom którzy na co dzień zjadali Gros Michel'a Cavendisha oceniali jako jałowego, pozbawionego smaku.
No i teraz chciałabym spróbować jak smakuje Gros Michel. Wiadomo, że nie jest tak że kompletnie nie hoduje się tej odmiany, raczej uprawia się ją ale na bardzo małą skalę.

Gdzie można by dostać kupić w Polsce w dużym mieście takie banany ?
Może ktoś z was próbował obydwie i jest w stanie podzielić się opinią ?

Dla ciekawych polecam znalezione: http://www.rp.pl/artykul/751514-Banany-Cavendish-na-wymarciu--Wkrotce-zabraknie-bananow-.html

#pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
  • 6
Czasem zaprzątam sobie głowę rzeczami które wydają się błahe i niewarte uwagi


@netii: Nie w temacie, ale jesteś mną. Taka ciekawość świata z jednej strony bardzo rozwija (ile ja się naczytałam losowych artykułów na wikipedii bo mnie coś zaciekawiło xD), ale z drugiej strony cierpi na tym moja studencka wiedza, bo po co się uczyć, jak można googlować odmiany banana albo wszystkie żony Henryka VIII xD
@netii: Ja czytałam gdzieś, że do Polski sprowadza się tylko jedną odmianę bananów, podobno jest to regulowane przepisami EU, ale nie potrafię powiedzieć nic więcej w tym temacie. W każdym razie na świecie hoduje się mnóstwo odmian bananów, niektóre nawet nie przypominają smakiem tych, które my mamy w sklepach. Te importowane do Polski należą podobno do tych mniej smacznych.