Wpis z mikrobloga

5 316 - 4 = 5 312

Tytuł: Dysfunkcja rzeczywistości 1. Początki
Autor: Peter F. Hamilton
Gatunek: fantastyka naukowa/space opera

Cholernie długa książka. I jest to tom 1. z dwóch, z części pierwszej kilkuksiążkowego cyklu. I to pewnie dlatego całość jest niebywale rozwlekła.
Historia toczy wokół kilku bohaterów, acz Hamilton lubi dodawać nowe postacie, skupiać się na nich w kilku rozdziałach, a potem porzucać ich na stałe. Z racji objętości, główni bohaterowie spotkali się jedynie przelotnie, co jest dość zabawne jak na 1000 stron opowieści.
Świat, który stworzył autor jest ciekawy, za to mógłbym najbardziej pochwalić. Ludzkość podzielona na dwie frakcje - edenistów i adamistów, wszechobecne napięcia między konfederacjami/korporacjami/państwami, wiele różnych stacji kosmicznych, od maleńkich górniczych asteroidów, przez młode kolonie na dziewiczych planetach, po wielomilionowe państwa-miasta. Wszystko to dobrze opisane i działające na wyobraźnię.
Jeśli ktoś ma dużo czasu, szczególnie żeby przeczytać cały cykl, polecam.

Tytuł: 3001: Odyseja kosmiczna - finał
Autor: Arthur C. Clarke
Gatunek: fantastyka naukowa

Tytuł: 2061: Odyseja kosmiczna
Autor: Arthur C. Clarke
Gatunek: fantastyka naukowa

Tytuł: 2010: Odyseja kosmiczna
Autor: Arthur C. Clarke
Gatunek: fantastyka naukowa

Nie będę się rozpisywał o tym cyklu, po prostu go polecam. Dobrze napisany, pomimo swojego wieku nic nie stracił. Pomysł z siewcami życia w kosmosie wg mnie bardzo dobry.
Wszystkie części cyklu wciągające, jedynie trzecia trochę zaniżała poziom. Oczywiście najlepszą z nich jest Odyseja 2001, ale kto wie, może to zasługa świetnej ekranizacji.

#bookmeter
Sirion - 5 316 - 4 = 5 312

Tytuł: Dysfunkcja rzeczywistości 1. Początki
Autor: Pe...

źródło: comment_1zFxHWyY0EjkT1ZH2uh9q3zt1mjDng8N.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • 2
Właśnie czytam ostatni tom z cyklu dysfunkcja rzeczywistości i też moge polecić, chociaż o wiele bardziej przypadł mi do gustu cykl Gwiazda Pandory.
Odyseje kosmiczne a także inne książki Clarka są poprostu genialne:)
  • Odpowiedz
@jak_to_mozliwe: Ciekawostka: najtwardsze drewno to ok. 9 w skali twardości Brinella (HB), aluminium ma niewiele więcej bo 15 HB, zwykła stal natomiast ok. 120 HB, więc trochę brakuje
  • Odpowiedz