Wpis z mikrobloga

No to na Kaukazie wybuchła wojna zastępcza między Turcją a Rosją.

Kaukaskie media informują, że wojska separatystycznego Górskiego Karabachu (niezależna enklawa ormiańska na terytorium Azerbejdżanu) są zaangażowane w starcia z azerbejdżańską armią "na wszystkich kierunkach" operacyjnych. Doszło także do zestrzelenia azerskiego śmigłowca przez siły armeńskie .

Czynników, które rozmrażają konflikt karabaski jest zapewne wiele, ja jednak chciałbym wam zwrócić uwagę na dwa.
Po pierwsze, starcia spowodują, że pogrążony w kryzysie finansowym (z powodu niskich cen ropy) Azerbejdżan priorytetowo będzie traktował kwestie obronności. Głównym dostawcą broni dla tego kraju jest Rosja. I tu pojawia się problem... "Na początku marca wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin wybrał się z niespodziewaną wizytą do Baku. Towarzyszyli mu przedstawiciele „"Rosoboroneksportu" i Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej. Przyczyną były problemy Azerbejdżanu w opłaceniu zrealizowanych już niemal w całości dostaw uzbrojenia o wartości ponad 4 mld dolarów, obejmujących m. in. czołgi T-90, wozy BMP-3 i systemy artylerii lufowej oraz rakietowej" - jak pisaliśmy na Defence24.pl. Odgrzewanie konfliktu karabaskiego może zatem przymusić Azerów do uregulowania rachunków w Moskwie i dalszego dozbrajania się.

Skąd Azerbejdżan miałby na to wziąć pieniądze? Tu dochodzimy do drugiego czynnika, o którym chciałem napisać. Zwracałem uwagę jakiś czas temu na to, że rosyjski gigant, spółka Rosnieft, chciała zakupić złoża na Morzu Kaspijskim należące do Azerów. Rosja zaczyna przejawiać zainteresowanie inwestowaniem w Azerbejdżanie wykorzystując kryzys. W tle polityka - Baku to kluczowa stolica w kontekście alternatywnych wobec Moskwy dostaw ropy i gazu do UE. Rozmrożenie konfliktu karabaskiego może napędzić wyścig zbrojeń na Kaukazie i skłonić Azerów do spieniężenia aktywów energetycznych w celu pozyskania środków na broń.

Od godziny 6:00 czasu lokalnego trwa szturm wojsk azerskich na pozycje ormiańskie.

#wojna #kaukaz #rosja #turcja #czolgboners #don dla większej atencji: #neuropa #4konserwy

Wpis za fb Maciążka
donmuchito1992 - No to na Kaukazie wybuchła wojna zastępcza między Turcją a Rosją. 
...

źródło: comment_qEIE0wpFxHtRFztOiWZkakujXEjgGwWx.jpg

Pobierz
  • 1