Wpis z mikrobloga

Jeśli chciałbym sporadycznie, legalnie sprzedawać przedmiot który zrobiłem własnoręcznie, przez stronę typu Etsy czy Allegro, bez zakładania DG, to czy jest taka możliwość? Odprowadzić podatek za sprzedaż ale bez płacenia ponad 1100 za prowadzenie DG. kilka przedmiotów rocznie ale cena jednego przedmiotu to np. 5 tys. zł. Wpłata na Paypal lub konto więc będzie wszystko udokumentowane. Tak aby skarbówka się nie przyczepiła.
#handel #prawo
  • 4
@ghinter: Zależy od tego, jak podejdzie do tego Urząd Skarbowy - czy jest to sprzedaż ciągła/zorganizowan i stałe źródło dochodu, czy nie. Teoretycznie, żeby nie było problemu powinieneś mieć DG (ZUS dla nowych to ok. 500 zł [A już niedługo ten podatek nowy ma wejść dla małych firm, więc dla Ciebie opcja idealna]).

Ewentualnie możesz próbować kombinować tak, że posiadasz dany przedmiot przez ponad 6 miesięcy (albo tyle trwa jego wytworzenie).
Jeśli odbiorcą jest osoba np. z USA to też można sporządzić umowę o dzieło?
Parę miesięcy temu zawiesiłem działalność gospodarczą, prowadziłem ja ponad 2 lata więc wchodzę na 1100 zus, wiadomo już dokładnie czy i kiedy wejdzie ten podatek?