Wpis z mikrobloga

Hej Mirki z #druk, #drukcyfrowy, #grafika i zapewne #dtp (nie bijcie jeżeli coś pokręciłem). Potrzebuję pomocy :(

Chodzi o druk cyfrowy i problem z gradientem.

Plik przygotowywany jest w illustratorze i gradient w programie wygląda następująco: http://i.imgur.com/zlAk0p6.png (SCREEN Z PROGRAMU). Jest tam wstawiony jako zagnieżdżony rastr. Wyciągnołem go i zapisałem jako tiff
Ale to wszystko jedynie do tego aby mieć jakiś wgląd na sprawy techniczne.

Druk jest wykonywany cyfrowo wspierany technologią efi (cokolwiek to jest).

I tutaj pojawia się problem. Gradient wychodzi tak. Kolorami się proszę nie sugerować. Wyszło fioletowe przez światło w którym było robione zdjęcie i sam aparat. Bardziej chodzi tutaj o te nieregularna pasy jaśniejsze i ciemniejsze i to, że cały druk jest ziarnisty.

Powinien wyjść mniej więcej taki. Tutaj też druk jest ziarnisty, ale nie jest to widoczne dla oka (tutaj domyślam się tego, że było wydrukowane w wyższej rozdzielczości) jednak nie ma takich pasów jaśniejszych ja w tym który wychodzi w tamtej.

Co mogę zrobić z samym gradientem lub z plikiem aby działał mniej więcej tak jak powinien? Czy ktoś się spotkał z czymś takim i mógłby podpowiedzieć co jest nie tak? Czy jeżeli odtworzę ten gradient w ilustratorze to coś zmieni? Czy lepiej go dalej klepać jako rastr tylko od początku.

Wszystkie grafiki do druku przyszły do mnie. Nie jestem ich autorem i nie wiem jak były przygotowywane.

Będę wdzięczny za każdą radę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nawet te głupie jeżeli zadziałają.

#grafika #dtp #druk #drukcyfrowy
  • 11
@sorasill: Tak, to fizyczny druk. Na obydwu linkach. Kiepski jest z aktualnej drukarni z którą współpraca z różnych względów jest niezbędna. Dobry z poprzedniej z którą już nie ma możliwości współpracy.

Domyślam się, że o offsetowym mówisz o tym lepszym. Bo ten kiepski to na 100% cyfra. W takim wypadku czy jest jakakolwiek możliwość poprawienia tego gradientu aby wyszedł lepiej?
@Trops: nie ma czegoś takiego jak lepszy druk, to inna technika wysokonakładowa - cyfra leci na sztuki, wydruk z cyfry zawsze wieje cyfrą - to widać, po prostu. Co ci mam poradzić jak drukujesz wiecej niż 1000, to opłaca Ci się zlecić to do wydruku gdzieś - będziesz mieć właśnie takie kropki, które są wynikiem RIP`owania, pozniej trafiają na CTP, a pozniej do druku na bębnie offsetowym gdzie po kolei nakładane
@sorasill: "dobry gradient to spłaszczony gradient, dobry PDF, to spłaszczony PDF". Ok, powiedzmy, że to wystarczająca odpowiedz na moje pytanie. Nie do końca tego oczekiwałem, ale wiem już, że raczej za dużo tutaj nie ugram. Zrobię od początku gradient w odpowiednim wymiarze w 300DPI i spłaszczę tak jak poprzedni. Mam nadzieję, że wydruk poprawi się w wystarczającym stopniu.

Dzięki Mirku za zainteresowanie