Wpis z mikrobloga

W Paryżu policja siłą wyprowadza z kościoła Sainte Rita grupę wiernych i księży, którzy protestują przeciwko jego zburzeniu... Świątynię zastąpi niedługo parking. To kontynuacja fali likwidacji kościołów francuskich... Meczety mają się dobrze. Tak ginie Francja #4konserwy #francja #paryz #katolicyzm #islam
https://www.rt.com/news/354430-sainte-rita-church-demolition-paris/
źródło: comment_x6SETRZg9WF5b7ocwliB9TOPh6lBdkpu.jpg
  • 63
Dziwne podejście, nie wiedziałem że zabytki się zachowuje tylko dlatego, że to się opłaca.


@amator_kwasnych_zelek: Oczywiście tak powinno być. A kto ma płacić za utrzymanie zabytków których nikt nawet nie odwiedza i nie ma z tego zysków? Wartość historyczną obiektu określają jego konsumenci. Zobacz jak świetnie sobie radzą stare budowle w prywatnych rękach które służą za sale bankietowe, miejsce rekreacji, atrakcje turystyczne itp.
@malani: Ale chrzanisz. Wkurza mnie takie podejście korwinowców, którzy do absurdu wszędzie wolny rynek chcą wprowadzać. Ok, jak może przynosić zyski to niech będzie i w prywatnych rękach. Ale burzenie? Kurde, nie po to się zabytki chroni. No ale niestety, w społeczeństwie mamy straszny upadek wartości. Podobnie z ochroną przyrody jest, ludzie nie rozumieją po co, poza sytuacjami gdzie jest to na rękę człowiekowi...
@amator_kwasnych_zelek: Gdzie tu widzisz absurd? Słuchaj... oczywiście, że jest jakaś grupa szczególnych zabytków ale utrzymywać każdy jeden kościół w Polsce, żeby się nie zrujnował podczas gdy kościoły będą stały puste? Idiotyzm. Poza tym ta grupa szczególnych zabytków poradzi sobie świetnie bez żadnych dofinansowań.

Zobacz tylko ile tego jest w Polsce:
http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/rejestr-zabytkow/zestawienia-zabytkow-nieruchomych/

Polacy jakoś wolą inwestować w przeszłość zamiast w przyszłość. Pewne rzeczy po prostu odchodzą w niepamięć. I co z tego,
@malani: To czy warto chronić każdy jeden średniej wartości zabytek to inna sprawa (chociaż chyba jednak lepiej wygląda miasto z kilkoma niepotrzebnymi zabytkowymi kościołami, niż zabudowane parkingami, kolejnymi galeriami handlowymi czy innym gównem w każdym możliwym miejscu). Chodzi mi o ogólne podejście, że wszystko ma się opłacać w przeliczeniu na pieniądze.
@amator_kwasnych_zelek: Uwierz mi, że utrzymywanie wielu zabytków też się opłaca. Ludzie mają potrzeby doświadczania kultury. Ja jestem zdania, że człowiek powinien postępować logicznie i pragmatycznie tzn m.in. robić to co mu się opłaca (nie koniecznie w przeliczeniu na złotówki).
@whysooseriouss jedt coraz mniej chętnych do uczestnictwa w zabobonach, więc siłą rzeczy kościół nie może się utrzymać.

Tak działa wolny rynek ( ͡ ͜ʖ ͡)

Nie wiem jak to niby ma się do giniecia Francji. Czechy są znacznie bardziej zateizowane (czarną magię pogonili już dawno) - czy wg. ciebie też giną?

PS. Porównaj całkowitą liczbę kościołów i meczetów w tym kraju.
@malani: No wierzę. Generalnie dobre podejście, ale są wyjątki. Ochrona przyrody generalnie też się opłaca, ale np. niekoniecznie wpływ na nas będzie miało istnienie wielu zagrożonych gatunków. Ale uważam, że jak najbardziej należy je chronić, jeśli zagrożenie wynika z działalności człowieka.
@czaykowski: To które się tłumaczy? Masz racje- bazylika św. Piotra, ale już częściej Sagrada Familia. Po prostu myślę, że się plujesz o głupotę, chociaż akurat kościół św. Rity rzeczywiście brzmi lepiej, przynajmniej według mnie.