Wpis z mikrobloga

Mała #ciekawostki ze świata. Raczej nie przebije się na główną przez trochę oczywistych uprzedzeń :D Info sprzed paru dni ale ani w naszych media ani na wykopie ani słowa.

https://vid.me/YJiO

W Iranie o rewolucji islamskiej z 1979 roku kobiety są zmuszane przez prawo do zakrywania włosów i częściowo twarzy w przestrzeni publicznej. Coś się w ostatnim czasie przełamało i rozpoczęła się fala protestów ze strony kobiet - niektóre zdecydowały się nawet na ogolenie sobie głów aby móc poruszać się publicznie bez hijabu.

Do protestu w ostatnim czasie dołączyło wielu.... mężczyzn, którzy w ramach własnego protestu chodzą i robią sobie zdjęcia w hijabie.

Piszę to by poruszyć dyskusję. Zwykło się na wykopie te rejony świata spisywać na straty, a ja po tym artykule chciałbym podkreślić negatywny wpływ islamu na prawo krajowe i samego obywatela takiego kraju. Nie jest tu winny ani kolor skóry, ani kultura a właśnie prawo koraniczne z którym nawet miejscowi się chcą zgodzić.

http://www.independent.co.uk/news/people/men-in-iran-are-wearing-hijabs-in-solidarity-with-their-wives-a7160146.html

#iran #ciekawostki #islam #hijab #4konserwy #neuropa #muzulmanie #bliskiwschod
Pobierz Python - Mała #ciekawostki ze świata. Raczej nie przebije się na główną przez trochę ...
źródło: comment_FPooM9sk61ByIHSPass115Ve1VhSqPBz.jpg
  • 115
To chyba wynika z tego, że Irańczycy nie są narodem arabskim i zachowali, mimo dziesięcioleci muzułmańskiego zniewolenia, pewne zasoby RiGCzu.


@jack-lumberjack: Może tak być. W mało którym kraju gdzie rządzi islam są jeszcze ludzie zdolni to sprzeciwienia się mu nawet w symboliczny sposób. Nie znam za dobrze historii Iranu ale często podaje się go jako przykład negatywnego wpływu religii na politykę właśnie w kontekście tej rewolucji w '79
@Python: Iran to kiedyś był bardzo wyzwolony kraj. Były na wykopie nawet kiedyś postowane fotki z lat 70, gdzie ludzie się normalnie na plaży opalali. Ostatnio jakiś stary punk mnie nazwał rasistą bo najeżdżałem na Islam. Ja nie jestem rasistą, bo mam gdzieś jak ktoś wygląda. Zawsze wskazywałem na źródło wszelkiego zła w zbyt dużej władzy duchownych (nie ważne w jakiej religii). Jeżeli ludzie bardziej przestrzegają swojej religii niż prawa, albo
W Iranie o rewolucji islamskiej z 1979 roku kobiety są zmuszane przez prawo do zakrywania włosów i częściowo twarzy w przestrzeni publicznej.

I bardzo dobrze, u nas też by się takie coś przydało - kobiety chodzą po ulicach ubrane jak dziwki.

Coś się w ostatnim czasie przełamało i rozpoczęła się fala protestów ze strony kobiet - niektóre zdecydowały się nawet na ogolenie sobie głów aby móc poruszać się publicznie bez hijabu.

zwykłe
mimo dziesięcioleci muzułmańskiego zniewolenia


@jack-lumberjack: To nie tak, że islam jest tam traktowany jak coś obcego i narzuconego (chociaż w sumie został), Irańczycy dużo zawdzięczają islamowi i zdecydowana większość go szanuje, nawet jeśli ma inne poglądy polityczne albo nie jest tak radykalna (to w końcu szyici, świat islamu nie jest tak jednorodny jakby wykopki chciały). Mówienie o tym, że Iran musi zrzucić jarzmo muzułmańskiego zniewolenia jest nie na miejscu, to tak
@dynamiczniak: Z tą różnicą, że w Polsce możesz żyć normalnie nie będąc katolikiem (przynajmniej ja nie odczuwam z powodu bycia ateistą żadnych szykan). W krajach gdzie jest Islam, za to nawet w ankietach nie ma do wyboru opcji, że w nic nie wierzysz, a religia ma ogromny wpływ na codzienne życie. Tam religia naprawdę jest jarzmem, chociażby z tego powodu, że ogranicza wolność jednostki (nie wspominając już o jakiejś polityce).
@Python: @jack-lumberjack: @ZasilaczKomputerowy: Mój Lead Dev jest z Iranu i to jest jeden z najlepszych współpracowników i znajomych jakich miałem okazje poznać! Sam nie jest wcale zainteresowany religią i nie za bardzo mu się podobało to co się działo w jego kraju (jak jeszcze tam mieszkał). Jego dziewczyna (też z Iranu) nie nosi żadnych Hidżabów, tylko pracuje (w Philipsie) i kończy mgr ze sztucznej inteligencji.

Oboje są wspaniałymi ludźmi,
@ZasilaczKomputerowy: A w Iranie nie możesz być żydem, chrześcijaninem, zaratusztrianinem? xD

Troche chybione w kontekście tematu.


@Python: Niemożliwe jest podanie identycznej analogii, to tylko żart, zresztą dodałem "xd", żebyś zrozumiał podział islamu, podobny do chrześcijańskiego - katolicyzm, prawosławie, protestantyzm i miliony innych odłamów. Weź prawosławnego z Rosji i jakiegoś protestanta z Niemiec - obaj są chrześcijanami, a różnice są ogromne.