•  

  Czołem Mirko! Kilka lat temu (~10) miałem leczony kanałowo pierwszy ząb przedtrzonowy (34). Podczas pierwszego leczenia nie został wypełniony właściwie o czym dowiedziałem się z RTG u drugiej dentystki, która próbowała to bezskutecznie naprawić pozostawiając ząb w niemal identycznym stanie. Ząb nie stwarza mi żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Obecnie będąc pod opieką dobrego stomatologa zostało wykonane kolejne zdjęcie RTG z widocznym brakiem wypełnienia oraz niewielkim stanem zapalnym, została podjęta próba naprawienia tego czego nie udało się zrobić innym. W praktyce okazało się, że ząb przy którym pracuje się około godziny nie pozwala mimo spędzenia nad nim 4 godzin na dostanie się do końca kanałów ze względu na swoją anatomię. Po wykonaniu dokładnego badania tomografem, okazało się, że ząb jest dość oryginalny w swojej budowie - nie posiada jednego a dwa, nieco wygięte ku językowi kanały. Na dość złego gdyby lekarz podjął się próby dostania z boku przez dziąsło i kość będzie to ryzykowne ze względu na bliską obecność nerwu. W przypadku gdybym zdecydował się na usunięcie oraz implant pojawiłby się problem z dość cienką kością po stronie zewnętrznej żuchwy. Co zrobić w takim przypadku z tym zębem? Zdecydować się na usunięcie oraz implantację (odroczoną czy natychmiastową), leczyć z możliwością uszkodzenia nerwu czy może żyć tak jak teraz i czekać na rozwój zdarzeń?
  #stomatologia #dentysta #endodoncja wołam również specjalistów wypowiadających się pod podobnymi tematami: @Kiyoe, @soft1house. Pomożecie podjąć decyzję?

  źródło: text4142.png

  •  

   @snx: Jak nie boli to nie ruszać.

   +: eloar
  •  

   @snx: plusik za rysunki poglądowe (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   @snx: 2 ibupromy na miesiąc i po problemie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @snx: ja bym zostawił, na starość moze sie przydać a nerw blisko ktoś cos spierdoli potem ci pół twarzy bedzie dretwialo, na pewno z chęcią beda wciskać implant ale to bez sensu

  •  

   @majsterV2: Nie boli :)
   @philip60: Posiedziałem przy modelu z CT z lekarzem więc wiem jak to wygląda a nie chciałem robić zdjęć czy prosić o dokumentację, dobry gość (jeżeli nie najlepszy w okolicy) jednak w takich sprawach nie można polegać na opinii jednej osoby.
   @bartpl: @univac: Na ten moment będę monitorował sprawę czy ten stan zapalny się nie powiększa, przynajmniej teraz mam konkretne badanie z którego można wiele odczytać.
   Z chęcią poznam jeszcze zdanie innych osób ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @snx: ten nerw to chujowizna, możesz nie czuć pół twarzy albo smaków. Więc opanuj żądze wiercenia koło niego/wyrywania. Jak będziesz miał już ząb do wyrwania to wtedy sobie wstawisz implant. Czyli wtedy jak nie będziesz miał innego wyjścia. A do tego czasu może pojawić się za 10 lat jakiś super hiper sprzęt który twoje kanały oczyści w 10 sek.

  •  

   @snx: miałam też tak leczoną 6 dolną-źle wypełniony kanał. Po latach brak stanu zapalnego, ale za to kość żuchwy miała już jakieś drobne zmiany. Mikroskopowo poradzili sobie z problemem, 2 wizyty po jakieś 4,5h a też krzywy kanał mam. Do tego poprzednie wypełnienie było twarde a nie jak obecnie robione miękkie, więc ultradźwięki i kwasy poszły w ruch.
   Ogólnie zapłaciłam dość drogo. Teraz po 2 latach zaczęło coś mnie pobolewać w tym miejscu więc wybieram się na oględziny.
   Trudno coś doradzić. Ja wyszłam z założenia że lepiej ząb ratować jeżeli jest szansa bo później może być za późno, tym bardziej że zakladałam aparat ortodontyczny.

  •  
   s........e

   0

   @snx: Konsultowałeś to po tomografie u endodonty ?

  •  

   @soft1house: Tomograf i wiercenie robił endodonta i zaproponował takie rozwiązanie, nie mówił o zostawieniu tego w spokoju ostrzegając o możliwości rozwinięcia się stanu zapalnego w przypadku znacznego osłabienia odporności. Myślisz że warto poprosić o kopię CT i przesłać ją do analizy innemu specjaliście? Podejmiesz się analizy czy może polecisz kogoś będącego specjalistą w tej dziedzinie medycyny?
   @mus_tang: Mam znajomego z poważnym problemem dotyczącym zaniku mięśni i odsłonięcia nerwu więc wiem czym to może pachnieć.
   @ShadowShama: W moim przypadku po 3 wizytach i badaniu tomografem dostałem dwie propozycje, nie chciał wiercić dalej na oślep. Też są jakieś niewielkie zmiany ale całe ognisko nie obejmuje obszaru o średnicy większej niż 5 mm. Pieniądze są tutaj mało istotne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   s........e

   0

   @snx: wstaw na gd lub onedrive i wyslij na pw linka. Łódź czy inne miasto ?

  •  

   @soft1house: Podkarpackie jednak nie mam żadnych problemów z przemieszczaniem się po kraju. Dzisiaj lub jutro zdobędę dokumentację i prześlę do sieci.

  •  

   @snx: probowano pod mikroskopem przy uzyciu ultradzwiekow? Czasem to pomaga.
   jesli masz duze zmiany w konsci to raczej nie dexydowalbym sie na natychmiastowa implantacje. W jakim stanie sa sasiednie zeby? Mozesz zawsze usunac zab, zalozyc tymczasowy most taki z lapkami na klej, i w miedzyczasie zrobic odbudowe kosci pod impalnt. Sa rozne systemy implantologiczne, niektore sa dedykowane do malej objetosci kosci.

  •  

   @moki: Prace u ostatniego specjalisty odbywały się cały czas pod mikroskopem, czy za pomocą ultradźwięków - trudno mi powiedzieć. Po odgłosach wydawanych przez urządzenie jestem skłonny powiedzieć, że prawdopodobnie tak - nie wydawało ciągłych odgłosów piłowania, z nazwy kojarzę Spartan - podejrzewam, że chodzi o jakiś produkt marki Obtura Spartan a widzę, że takie urządzenia ma w swojej ofercie.
   Oba zęby obok mam nieruszone, mostek kojarzy mi się tylko z rodzicami narzekającymi na zęby które im zniszczył i jedzenie dostające się pod spód ;) O odbudowie kości nic nie usłyszałem, były tylko obawy o resekcję przedniej cienkiej części kości przy odroczonej implantacji.

  •  

   @snx: mi właśnie na Podkarpaciu spartili kanałowe, a leczyłam na Śląsku

  •  

   @snx: Skoro nie boli, to póki co zostawiłabym do obserwacji.
   Miejsce faktycznie kłopotliwe, ale może jakiś dobry chirurg stomatologiczny pokusiłby się o resekcję wierzchołka korzenia, czyli odcięcie tej zagiętej części i wypełnienie końcówki kanału jakby "od drugiej strony".

Gorące dyskusje ostatnie 12h