Wpis z mikrobloga

#prawo #tklive #neuropa #4konserwy
Wyjaśnijmy sobie raz na zawsze:
1. Sejm poprzedniej kadencji nie miał prawa obsadzić ani listopadowych, ani grudniowych sędziów. Sprawdźcie sobie, jak analogiczna sytuacja wyglądała w 1997 roku - wszyscy sędziowie byli wybierani po jesiennych wyborach.
2. W momencie tworzenia ustawy o TK z czerwca 2015 oraz wybierania sędziów przez Sejm poprzedniej Kadencji, nie było wiadome, kiedy rozpocznie kadencję nowy Sejm, a wielce prawdopodobne było, że stanie się to przed upływem kadencji sędziów.
Orzeczenie TK, twierdzące, że 3 sędziów zostało wybranych zgodnie z Konstytucją, zostało wydane wbrew zasadom prawa i logice. Nie mówię nawet o tym, że Komorowski mógł zarządzić wybory parlamentarny na datę nawet 2 tygodnie wcześniejszą, ale Andrzej Duda mógł teoretycznie rozpocząć nowy Sejm tydzień wcześniej. Innymi słowy, jaki byłby w tej sprawie wyrok TK, jeśli miałby być wydany np w połowie września 2015, czyli 2 tygodnie po wejściu w życie tej ustawy (tak jak TK robi teraz z ustawami PiS)?
3. Żaden z wybranych przez poprzedni rząd sędziów nie został zaprzysiężony, czego wymagało prawo (ustawa o TK). Zatem nie byli oni sędziami TK. Sędziowie Ci nie mają praw sędziów TK, nie są na liście płac TK - nic ich z TK nie łączy. Sędziowie wybrani przez PiS są zatrudnieni, mają prawa sędziów TK, są na liście płac TK.
  • 66
Sejm uchwala nową ustawę o TK który jest jednoznaczy z tym, że ten sejm wybierze 5 sędziów.


@badtek: No i? Gdzie tu problem w zakresie tych trzech? Gdyby ustawa nie była zmieniana też by tych trzech się tamtemu sejmowi należało. Poza tym sugerujesz że skoro PIS zmienił teraz ustawę o TK to kolejnych sędziów w tym następcę Rzeplińskiego będzie mógł wybrać kolejny sejm za nieco ponad 3 lata?!

Ale Ty tego
jeśli naprawdę tak twierdzisz, to w mojej ocenie jesteś upośledzony


@badtek: Jak brak argumentów to pojawiają się epitety. Nie jesteś w stanie wykazać związku tak samo jak nie byłeś w stanie wskazać przepisu o który pytał Kempes.

Myślę że po tej Twojej kompromitacji którą tutaj zaliczyłeś już powinniśmy skończyć tą dyskusję - szkoda czasu.
No i? Gdzie tu problem w zakresie tych trzech? Gdyby ustawa nie była zmieniana też by tych trzech się tamtemu sejmowi należało.


@maniac777: ale Ty się nie potrafisz cofnąć myślami w czasie o rok, to co ja bede z Toba dyskutowal. Ile razy trzeba powtarzac, że

W CZERWCU 2015 R NIE MOŻNA BYŁO STWIERDZIĆ ŻE KADENCJA NOWEGO SEJMU ROZPOCZNIE SIĘ PO 6 LISTOPADA 2015.

POWIEM WIECEJ: nowy sejm rozpoczął kadencję 9
W CZERWCU 2015 R NIE MOŻNA BYŁO STWIERDZIĆ ŻE KADENCJA NOWEGO SEJMU ROZPOCZNIE SIĘ PO 6 LISTOPADA 201


@badtek: A CO TO MA DO RZECZY?! FAKTEM JEST ŻE WTEDY SIĘ ROZPOCZĘŁA!


i to był w zasadzie najpóźniejszy możliwy termin


PS: To był najwcześniejszy z możliwych.

PPS: Dobra, szkoda czasu, cześć.
@badtek: Oj Misiu Kolorowy :) odpisuję tylko dlatego, że zabawnie jest widzieć jak się pogrążasz z każdym kolejnym komentarzem. Informuję Cię, że datę końca kadencji wyznacza pierwsze posiedzenie sejmu, a nie data ogłoszenia terminu wyborów :)

Z przyczyn technicznych pierwsze posiedzenie mogłoby się odbyć baaardzo na upartego 10-go listopada, odbyło się 12-go. Ostatni możliwy termin to 24-go.

ALE TO BEZ ZNACZENIA PONIEWAŻ WAKATY POWSTAŁY W CZASIE KADENCJI POPRZEDNIEGO SEJMU.

Powiedz mi
@badtek: to, że coś nie jest fair nie znaczy, że jest nielegalne ( ͡° ͜ʖ ͡°) czy Sejm VII kadencji miał prawo wybrać tych sędziów? No miał, bo mieli farta z kalendarzem (a jakby VIII kadencja zaczęła się wcześniej, to TK by uwalił wszystkie uchwały). Czy było to fair? Zdania są podzielone, wg mnie nie do końca ale mimo wszystko IMO lepiej że wybrali bo Sejm VIII
to, że coś nie jest fair nie znaczy, że jest nielegalne ( ͡° ͜ʖ ͡°) czy Sejm VII kadencji miał prawo wybrać tych sędziów? No miał,


@Nahcep: nie miał, bo nie wiedział kiedy kończy się jego kadencja. Ustawa była pisana w czerwcu, dopiero w polowie lipca Komorowski wybrał date wyborów parlamentarnych, ale i ona nie wykluczała końca kadencji przed 6 listopada.

wg mnie nie do końca ale
@badtek: miał, bo kadencja skończyła się kiedy się skończyła, gdyby było inaczej to TK by uwalił całą piątkę i byłoby po problemie; nie twierdzę, że to było jakkolwiek etyczne zachowanie, ale było zgodne z prawem
No i racja, że nic strasznego by się nie stało, ale lepiej chyba zachować jakąś ciągłość i sprawność (dlatego m. in. Rada Ministrów trwa pomimo upływu kadencji parlamentu, do momentu wyboru nowej)
@Nahcep: wyobraź sobie taką sytuację, że Twój zły sąsiad Cie nie lubi i pewnego razu przychodzi nieproszony do Twojego domu i zostajesz pobity. Zglaszasz sprawe do sądu. Sad jest opieszaly i zwleka z rozprawami. Mijają 2 miesiące i sąsiad znów przychodzi do Ciebie i chce Cie pobić, ale Ty mu oddajesz tak, że go nie chcacy zabijasz.

Po miesiącu odbywa się rozprawa w sprawie Twojego pobicia i sąd stwierdza, że Twój
@Nahcep:

miał, bo kadencja skończyła się kiedy się skończyła


heh... to powiedz mi, kiedy się kończy kadencja obecnego Sejmu?

Wyobraź sobie, że dziś Sejm uchwala ustawę i wybiera sędziów, którym kadencja się kończy za 3 lata. Spoko?
@badtek: kadencja obecnego Sejmu kończy się z dniem rozpoczęcia kadencji następnego, jeśli nie zdarzy się nic nadzwyczajnego to będzie to w okolicach połowy listopada 2019 ツ, czyli sędzia Wrońkowska-Jaśkiewicz będzie zastąpiona przez ten Sejm, natomiast sędziowie Rymar, Tuleja i Zubik - przez Sejm IX kadencji
Chodzi mi tylko o to, że legalność wyboru tych trzech sędziów jest ustalona przez datę początku VIII kadencji; gdyby ta data była inna, to inna byłaby
Chodzi mi tylko o to, że legalność wyboru tych trzech sędziów jest ustalona przez datę początku VIII kadencji; gdyby ta data była inna, to inna byłaby też sytuacja, tj. wszyscy sędziowie byliby wybrani właściwie albo żaden. Po prostu mieli farta z terminem zwołania pierwszego posiedzenia i tyle


@Nahcep: a mi chodzi o to, że data końca kadencji była znana dopiero pod koniec pazdziernika, ewentualnie mozna było ją oszacowac w połowie lipca.
kadencja obecnego Sejmu kończy się z dniem rozpoczęcia kadencji następnego, jeśli nie zdarzy się nic nadzwyczajnego to będzie to w okolicach połowy listopada 2019


@Nahcep: albo na koniec pazdziernika - Komorowski miał do wyboru 11, 18 i 25 listopada jako termin wyborw - wybrał najpóźniejszy - 25 listopada. Duda też będzie miał do wyboru kilka terminow i może być tak, że Sejm rozpocznie jeszcze w pazdzierniku.

Oczywiscie wtedy nie ma tego
@badtek: myślę, że orzekliby tak samo, tylko bardziej abstrakcyjnie, np. 'jest zgodny w zakresie, w jakim dotyczy sędziów TK których kadencja upływa przed rozpoczęciem VIII kadencji Sejmu; jest niezgodny w zakresie, w jakim dotyczy sędziów TK których kadencja upływa po rozpoczęciu VIII kadencji Sejmu'; oczywiście byłoby to jasną sugestią dla Prezydenta kiedy zwołać wybory itd., ale trudno, mogli się w parlamencie z tą poprawką wstrzymać

PS Nie mogą w październiku, bo
Nie mogą w październiku, bo 4 lata miną 12 listopada - liczy się czas pierwszego posiedzenia, nie wyborów; IV kadencja Sejmu była dzień krótsza ale nikt się o to nie burzył, a od 2007 były przedłużane o kilka dni, głównie bo w okolicy jest 11 XI


@Nahcep: NIE. 12 listopada kończy się kadencja, więc Prezydent może ustanowic wybory na 13 pazdziernika 2019, a Sejm rozpocznie kadencję np 29 pazdziernika 2019.
Tak
@badtek: nie, wybory można zwołać 30 dni wcześniej, ale nie można wyznaczyć wcześniejszego terminu pierwszego posiedzenia, bo odbierałoby to prawa posłów i senatorów wynikające z art. 98 ust. 1 Konstytucji; tylko Sejm ma prawo skrócenia swojej kadencji
nie, wybory można zwołać 30 dni wcześniej, ale nie można wyznaczyć wcześniejszego terminu pierwszego posiedzenia, bo odbierałoby to prawa posłów i senatorów wynikające z art. 98 ust. 1 Konstytucji; tylko Sejm ma prawo skrócenia swojej kadencji


@Nahcep: co Ty nie powiesz? A Sejm III kadencji kiedy się zaczął i skończył?