Wpis z mikrobloga

#prawo #tklive #neuropa #4konserwy
Wyjaśnijmy sobie raz na zawsze:
1. Sejm poprzedniej kadencji nie miał prawa obsadzić ani listopadowych, ani grudniowych sędziów. Sprawdźcie sobie, jak analogiczna sytuacja wyglądała w 1997 roku - wszyscy sędziowie byli wybierani po jesiennych wyborach.
2. W momencie tworzenia ustawy o TK z czerwca 2015 oraz wybierania sędziów przez Sejm poprzedniej Kadencji, nie było wiadome, kiedy rozpocznie kadencję nowy Sejm, a wielce prawdopodobne było, że stanie się to przed upływem kadencji sędziów.
Orzeczenie TK, twierdzące, że 3 sędziów zostało wybranych zgodnie z Konstytucją, zostało wydane wbrew zasadom prawa i logice. Nie mówię nawet o tym, że Komorowski mógł zarządzić wybory parlamentarny na datę nawet 2 tygodnie wcześniejszą, ale Andrzej Duda mógł teoretycznie rozpocząć nowy Sejm tydzień wcześniej. Innymi słowy, jaki byłby w tej sprawie wyrok TK, jeśli miałby być wydany np w połowie września 2015, czyli 2 tygodnie po wejściu w życie tej ustawy (tak jak TK robi teraz z ustawami PiS)?
3. Żaden z wybranych przez poprzedni rząd sędziów nie został zaprzysiężony, czego wymagało prawo (ustawa o TK). Zatem nie byli oni sędziami TK. Sędziowie Ci nie mają praw sędziów TK, nie są na liście płac TK - nic ich z TK nie łączy. Sędziowie wybrani przez PiS są zatrudnieni, mają prawa sędziów TK, są na liście płac TK.
  • 66
@badtek: No o tym pisałem wcześniej tylko zamieniłem to w IV kadencję ups ( ͡° ʖ̯ ͡°) Uważam że Kwaśniewski źle zrobił bo powinien zwołać posiedzenie tydzień później, ale nikt się tego nie domagał więc ich problem
Tak czy siak inaczej o dwa dni skrócić a inaczej o dwa tygodnie, w tym czasie można wcisnąć posiedzenie Sejmu (nie robi się tego bo kampania, no ale teoretyzujemy)
Uważam że Kwaśniewski źle zrobił bo powinien zwołać posiedzenie tydzień później, ale nikt się tego nie domagał więc ich problem


@Nahcep: tydzień później nie mógl bo wybory były 23 września a prezydent ma 30 dni na zwołanie Sejmu. Mógł natomiast zwołać Sejm na 22 pazdziernika, a tego nie zrobił, tylko wybrał 19 pazdziernika skracając kadensję III Sejmu o 2 dni i jakoś nikt go o lamanie konstytucji nie oskarżał.
4 lata
@badtek: Ten termin 15 dni jest tylko w przypadku skrócenia kadencji Sejmu, normalny to 30 dni od wyborów (art. 109 ust. 2).
A czemu nikt się wtedy nie wściekał nie wiem, za młody byłem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak czy siak IMO to było sprzeczne z prawem, ale na szczęście żadnych problemów z tego tytułu nie było
@badtek: albo dlatego że SLD-UP wygrało wszystko co było do wygrania a opozycja właśnie się rozpadła
Ale jestem bardzo czepialski jeśli chodzi o przestrzeganie litery prawa przez organy państwa więc pewnie o ile teoretycznie rację mogę mieć ja to w praktyce będziesz mieć Ty, bo nikomu się nie będzie chciało tego egzekwować ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Nahcep: ile kadencji Sejmów trwało dokładnie 4 lata? Chyba żadna. Dlaczego wydłużanie o tydzien mialoby być OK a skracanie już nie? Jak dla mnie jasny jest ten bufor, który daje Prezydentowi Konstytucja.