Wpis z mikrobloga

Mirki, powoli przymierzam się do budowy swojego domu. Chciałbym popełnić jak najmniej błędów (wiem, że to marzenie ściętej głowy ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) i w związku z tym chciałbym jak najlepiej przygotować się merytorycznie, tak aby być świadomym inwestorem.
Jakie książki, gazety, fora i inne źródła informacji polecacie? Forum muratora, gazety typu Murator, Budujemy dom mam już obcykane. Bardziej zależy mi na kompleksowych źródłach informacji od fundamentów, aż po wykończeniówkę.
Wszelkie rady mile widziane ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#budujzwykopem #budownictwo #budowa #dom
  • 13
@Lokalny_Kacyk: Już na to zapóźno, ale dobrze pomieszkać w różnych domach. Ja w swoim życiu mieszkałem w około 12 różnych domach, z różnych materiałów i w różnych miejscach, więc można potem zobaczyć co cieszy, a co irytuje.
@Oczomyjka: Mieszkałem lub przebywałem w kilku domach, generalnie wiem czego chcę od domu i jak ma wyglądać. Bardziej chodzi mi o technikę budownictwa, żebym był w stanie kontrolować wykonawców, a być może część prac wykonam samodzielnie (jeśli czas pozwoli).
@Lokalny_Kacyk: możesz coś poczytać, ale pamiętaj, że profesjonalista pokroju architekta lub kierownika budowy ma sporo lat doświadczeń w praktyce budowlanej i nigdy hobbistycznie nie osiągniesz takiego poziomu wiedzy. Myślę, że poleganie na wiedzy zdobytej w kilka miesięcy czytania forów przy kontroli inwestycji za kilkaset tysięcy złotych jest średnio rozsądne.
@Lokalny_Kacyk: moja złota rada, RÓB ODBIORY Z OSOBĄ KTÓRA MA POJĘCIE W DANEJ TEMATYCE, sąsiad, szwagier, ktoś kto robił chociaż coś podobnego i wie na co zwrócić uwagę. Wiem po sobie, jak kasa byłą na koncie to się cieszyłem, że ściany postawione, tynki zaciągnięte, przeleciałem po domu, pomacałem, poudawałem, że się znam i odebrałem. Później jak to malowałem to rwałem włosy z głowy, krzywo, niechlujnie... Teraz kończę podprzybitkę dachową, jak widzę
@Lokalny_Kacyk: z tego co słyszałem to największe kłopoty są ze stropem - trzeba sprawdzić czy się nie porysował i czy wystąpiło klawiszowanie stropu. Z takich prostych rzeczy to po prostu na gust estetyczny, widzisz, że coś jest krzywo, nierówno, poszarpane etc. to pytaj kierownika albo wrzucaj fotki na fora i pytaj ludzi. Jako laik możesz sprawdzić izolację, czy jest szczelna i to co wyżej wymieniłem.

Powodzenia!