Wpis z mikrobloga

Komentarz w kwestii teorii spiskowych na temat wczorajszego wybuchu nieco mi się rozrósł, więc wrzucam jako osobny wpis.

Branże zagrożone przez działania i plany Elona Muska (a jak na razie jest bardzo skuteczny):

1. Cały przemysł kosmiczny, a przede wszystkim Rosjanie, którzy stracą nie tylko niezwykle lukratywny biznes transportu Amerykanów na ISS (są monopolistą, NASA płaci ponad $70mln za każdego astronautę), ale również odbiorcę swoich silników - ULA (pod presją SpaceX rozpoczęły się pracę nad amerykańską alternatywą). No i starty ich rakiet stają się mniej konkurencyjne, a Rosja właśnie otworzyła nowy kosmodrom (koszt między $2.7mld, a $13.5mld).

2. Przemysł paliw kopalnych i ogólnie energetyczny - Musk uważa, że powinniśmy jak najszybciej przejść na energetykę słoneczną i aktywnie działa w tym kierunku przez SolarCity i Tesla Gigafactory (Powerwall).

3. Przemysł samochodowy - wiadomo dlaczego.

4. Firmy telekomunikacyjne - konstelacja satelitów internetowych SpaceX może przynosić zyski rzędu dziesiątków miliardów dolarów rocznie.

5. Firmy transportowe - Hyperloop, a przede wszystkim nowy Master Plan, który zakłada przejęcie całego naziemnego transportu miejskiego - od taksówek, po autobusy.

O czym jeszcze zapomniałem? W wymienionych branżach działa 15 z 20 największych firm świata (plus największe państwo - Rosja ( ͡° ͜ʖ ͡°))

My family fears that the Russians will assassinate me

~Elon Musk

#elonmusk #tesla #solarcity #spacex #teoriespiskowe

źródło: comment_M3FwI9VKb1KDenXf6wQXpxG3d9v9gkBg.jpg
  • 14
@LooZ: jak to, przecież jest punkt drugi, nawet jest wymieniony Powerwall :) ale dodałem słowo "energetyczny", bo wcześniej był tylko "paliw kopalnych" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@smyl: Miło z twojej strony. Osobiście uważam że była to poprostu krytyczna awaria, ale jest tak jak piszesz. Musk szkodzi bardzo wielu gałęziom przemysłu, więc sabotaż nie jest niemożliwy. Myśle że z lobby o których wspomniałeś, energetyczne jest najmocniejsze. Kiedyś analizowałem projekt elektrowni słonecznych na Libijskiej pustyni. Brzmiało to dobrze. Niemiecka agencja kosmiczna, stworzyła projekt elektrowni słonecznej tak dużej że dała by rade zasilać całe Niemcy, problemem był przesył energi na
Myśle że z lobby o których wspomniałeś, energetyczne jest najmocniejsze


@Gensek: jak najbardziej masz słuszność, chociaż oni są raczej bardziej zajęci realnym ryzykiem podatków emisyjnych i organizacją konferencji pseudonaukowych promujących kłamstwa "nie ma dowodów na globalne ocieplenie" i budowaniem absurdalnego wrażenia, że przerażający ekoterroryści dysponują bilionami dolarów i rządzą światem, a małe biedne firemki handlujące ropą są przez nich stłamszone. Skutek widać pod każdym znaleziskiem w tym temacie, wciąż nie mogę
@Gensek: fascynujące, nie wiedziałem, że kiedykolwiek ten pomysł był traktowany tak serio. Zajmowałeś się tym w Polsce, czy w Niemczech? Jest jakaś szansa na powrót do tego projektu? Ceny paneli spadły przez ostatnie 10 lat o ok. 90%
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

ULA - United Launch Alliance – Firma konkurująca ze SpaceX.
ISS - International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – międzynarodowy, zamieszkały satelita, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Jestem botem

Dla rosyjskiego przemysłu kosmicznego SpaceX jest za to konkretnym zagrożeniem tu i teraz.

@smyl: ruskie mają więcej problemów u siebie z rakietami, a ostatnio soyuz o mało co nie rozwalił doku na ISS. Bardziej jawną konkurencję widać ze strony ULA, oni się chwalą na lewo i prawo jak to zrobią odzyskiwanie lepiej od SpaceX już za... 10 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@smyl: celny wpis pod tagiem. Dodam jeszcze, że rakieta mogła zostać zniszczona z jeszcze jednego powodu> Ponoć niosła w sobie satelitą komunikacyjnego facebooka dla Afryki...W kontekście ostatnich wydarzeń zalewu Europy imigrantami dostarczenie darmowego internetu w Afryce milionom ludzi skończyć się może o wiele większą falą nacierającą na Europę.
@Barnabeu: jest jeszcze jedna teoria spiskowa - firma Iridium musi wkrótce wyłączyć swoje satelity, starty SpaceX z zamiennikami i tak już się bardzo opóźniły i miały się odbyć "na ostatnią chwilę". Ta katastrofa dramatycznie zwiększa ryzyko, że Iridium nie zdąży na czas wymienić satelit, co może doprowadzić do upadku firmy. SpaceX chce stworzyć swoją konstelację satelitów, więc Iridium będzie ich konkurentem na tym rynku ( ͡° ͜ʖ ͡°
@smyl: Czesc, Wybacz że tak późno odpisuje, ale weekend i te sprawy. Pomysłem zajmowano sie na poważnie, Konsorcja ubiegały się o to zlecenie. Jak spadł pierwsze bomby na Libie, podobno w tych biurach co sie miały tym zajmować kubki szkalni i co jeszcze leciały w telewizor( ͡° ͜ʖ ͡°) Szans na powrót do pomysłu nie ma już prawie żadnych Sytuacja jest zbyt niestabilna i raczej nie szybko