Wpis z mikrobloga

Elo Qmple. Co tak właściwie wpływa na płacę programisty? Czy liczą się tylko "lata doświadczenia" czy też ktoś, kto dobrze ogarnia może wskoczyć na większy pułap wynagrodzenia bez bycia ileś tam lat w zawodzie? Bo tak sobie myślę jak to się w rzeczywistości mają te "lata doświadczenia" do realnych możliwości jeśli ktoś wykonywał przez te wszystkie jakieś mało rozwijające zadania... W sumie moje pytanie w zasadzie brzmi: czy branża wynagradza też "potencjał" do bycia dobrym w danej dziedzinie w krótkim czasie czy tylko ileś tam długich lat "doświadczenia" jakie by ono nie było?

#programista15k #programowanie
  • 17
@JazzBlurr: jak dobrze ogarniasz to wskoczysz wyżej wcześniej, ale też nie bardzo szybko, mała szansa że zostaniesz seniorem wcześniej niż po 3 latach(a i to jak będziesz nieźle się wyróżniał i pewnie zmieniał firmy w międzyczasie) ;)
@Xemioza: to na pewno
@wiewior_s: też myślę, że w 3 lata można wejść na seniora, byle robić w robocie coś w miarę sensownego lub mieć czas wolny na robienie czegoś sensownego
@ToSieZje: nie naczytałem się. Rok to jest bardzo dużo czasu dla kogoś produktywnego i spokojnie można opanować wiele zagadnień. Jeśli ktoś ma kłopoty z nauką lub nauka idzie mu mozolnie to może potrzebuje tych wielu lat. Czasami język
@JazzBlurr: liczą się:
- miękkie kompetencje - to jakim jesteś człowiekiem jeśli chodzi oganianie siebie oraz o pracę zespołową - młodsi mają bardziej #!$%@? na obowiązki i są mniej odpowiedzialny (ale znam też paru co i w wieku 20 lat byli bardzo ogarnięci)
- doświadczenie - nie ilość lat, raczej różnorodność projektów i zagadnień jakie znasz (co przekłada się na czas bo duże projekty nie powstają w pare miesięcy)
- umiejętność
@Jakr: no to jest jakiśmtam team leaderem. Fajnie temat skomentował Radarek w podobym wątku:

Czemu nie senior? Bo seniorem nie stajesz się, jak niektórzy sądzą, po 2-3 latach programowania. Senior to osobna liga. Rozległa wiedza, ogromne doświadczenie praktyczne, pragmatyzm, wyczucie (i wiele innych cech) - tego nie da się osiągnąć w krótkim czasie. Jeśli nazwiemy dzisiaj seniorami programistów (i nie mówię, że złych) z dajmy na to 5 letnim doświadczeniem to
@rubytree: Tutaj merytorycznie wyjaśnione co powinno znaczyć być seniorem.

@JazzBlurr: może być wiele czynników. Niektórzy programiści szybko dochodzą do większej kasy dzięki pracy na specyficznych platformach. Powoduje to, że jest mała liczba specjalistów na rynku i firmy muszą za nich zapłacić więcej. Wprawdzie trochę to krótkowzroczne, bo np. firma może zrezygnować z platformy i programista15k musi szkolić się od zera lub zmieniać robotę.
Nikt nie będzie Ci płacił kupy kasy za sam "potencjał". Jednak mając potencjał możesz znacznie skrócić swoją drogę do dobrych zarobków


@rubytree: pewnie chodzi ci o to, że trzeba swój potencjał udowodnić. Jednak mimo wszystko myślę, że za dużo jest stereotypów w tej branży typu, że jak X lat więcej robią to są z automatu lepsi od tych, którzy robią < X lat. Taki "splendor lat doświadczenia", na który szczególnie lecą