Wpis z mikrobloga

Mam takie pytanie.
Źle ustawiony aparat czy kamera po nakierowaniu na wyświetlacz LCD w laptopie migocze. Oczywiście efekt ten znika po ustawieniu migawki na 1/50. Zastanawia mnie tylko dlaczego tak się dzieje skoro na matrycę podawany jest prąd stały który nie ma nic wspólnego z 50 Hz występującymi np w żarówkach itd. Skąd więc to migotanie?
#elektronika #filmowanie #pytanie #fotografia
  • 10
@polanny: Ma to związek z prędkością migawki właśnie. Matryca w trybie filmowym ciągle działa i migawka musi być dostosowana do odświeżania ekranu, w przeciwnym wypadku pasy na ekranie odświeżają się wolniej/szybciej i aparat właśnie to "widzi".
@polanny: Nie, PWM w tanich matrycach z podświetleniem LED to kilka kHz.
Nie myl częstotliwości PWM podświetlenia z częstotliwością odświeżania treści obrazu na LCD.
@polanny: To że podśietlenie LED migocze z częstotliwością kilki kiloherców i normalne że przy nagrywaniu powiedzmy z 50fps czy tam 30fps trafisz co jakiś czas na moment gdzie matryca jest wygaszona.
@polanny Ale żaden monitor czy tv nie ma nigdy idealnie 50 lub 60 Hz. Zawsze to będzie np. 52,6 czy 61,8. Weź aparat i przejdź się do sklepu rtv i sprawdź sobie na ścianie z telewizorami. Ja w redakcji miałem 4 takie same monitory, a jak coś potrzebnego było do newsa to kręciłem tylko z jednego bo reszta migała. Ale w kamerze miałem funkcję dostosowania migawki w Hz właśnie i mogłem ustawić