Wpis z mikrobloga

Czołem mireczki, może przyda wam się porada jak w przeglądarce Firefox zwiększyć liczbę miniaturek na stronie nowej karty, tej która pokazuje się po otwarciu nowej karty lub przejściu pod adres about:newtab.Zamieszczam także informację jak dodawać do tej strony własne adresy.
Możemy to osiągnąć ręcznie, bez używania dodatku modyfikującego tę stronę.

Standardowo mieści się tam 12-15 zakładek, w trzech wierszach po cztery lub pięć zakładek w wierszu.
Zacznijmy od tego jak ustawić ich większą ilość, w tym celu musimy edytować ustawienia about:config - wpisujemy w pasku adresu about:config a następnie wyszukujemy następujące ustawienia.
browser.newtabpage.columns - określa ile kolumn będzie widocznych na stronie nowej karty, w FF49 domyślna wartość to 5, zmieńmy ją na 9.
browser.newtabpage.rows - określa liczbę wierszy, domyślnie w FF49 wartość ta wynosi 3, zmieńmy ją na 25

Powróćmy na stronę nowej karty. Mimo, że wprowadziliśmy liczbę kolumn 9 a wierszy 25, nie wszystkie są widoczne, kolumn nadal jest 4-5. Żeby to zmienić stosujemy prosty trik, wciskamy klawisz ctrl + - (lub wciskamy ctrl i scroll myszki w dół) do czasu, aż na ekranie będzie widocznych 9 kolumn.
Oczywiście idealne ustawienia mogą się różnić w zależności od rozdzielczości lub typu proporcji obrazu monitora, na panoramicznych zmieści się więcej kolumn niż na 4:3, dlatego najlepiej dobrać ilość kolumn według własnych preferencji.

Ważne w tym momencie jest również ustawienie w about:conig powodujące, że zmiany powiększenia dla każdej strony są niezależne, w przeciwnym razie zmniejszając stronę przez (ctrl + -) zmniejszalibyśmy rozmiar we wszystkich kartach przeglądarki. Aby wszystko było w porządku zmienną browser.zoom.siteSpecific ustawiamy na true - w FF49 domyślnie już tak powinno być, więc prawdopodobnie nie będzie potrzeby zmieniać.

Po tych zmianach ilość kolumn powinna się zgadzać, ale co z wierszami, jest ich zapewne nadal mniej niż 25?

W celu uwidocznienia wszystkich wierszy używam prostej poprawki na style dodającej w oknie suwak oraz poprawiającej czytelność pomniejszonych tytułów zakładek. Używam do tego rozszerzenia stylish, należy stworzyć w nim nowy pusty styl o nazwie powiedzmy about:newtab i podanej poniżej treści.
Pierwsze kroki z rozszerzeniem Stylish, krótkie wprowadzenie dla nowiciuszy.

@-moz-document url("about:newtab") {
#newtab-grid {max-height: none !important;}
#newtab-search-text { width: 30vw !important; max-width: 30vw !important; min-width: 30vw !important;
font-size: 1.44vw !important;
height: 3vw !important; max-height: 3vw !important; min-height: 3vw !important;
-moz-text-size-adjust: none !important; }
.newtab-title { font-size: calc(1vw );}
.contentSearchSuggestionTable *, .contentSearchSuggestionsList *, #newtab-customize-panel * { font-size: 0.7vw !important;; z-index: 0 !important;}
.newtab-control, .newtab-control:hover {
width: 1vw;
height: 1vw;
background-size: 1vw;
}}

Dzięki powyższym ustawieniom po zmniejszeniu wielkości elementów na stronie (ctrl + -), czcionki przy miniaturkach pozostaną czytelne oraz pole wyszukiwania i przyciski zachowają swoją wielkość.
Oczywiście jeśli ktoś wolałby mniejszy czy większy rozmiar tekstu to może zmodyfikować wartości pod siebie.

Niestety na dzień dzisiejszy do zastosowania tych kosmetycznych zmian potrzeba rozszerzenia stylish, jest co prawda metoda aby osiągnąć to samo bez Stylisha, ale przez jeden niezałatany bug, od wersji 49 nie działa :(
Także nie będę póki co opisywał.

Odnośnie ilości wierszy, można dodać ich nawet i 150, co pomnożone przez 9 kolumn dałoby nam 1350 miniaturek na stronie - nie sprawdzałem, czy jest limit - ale przy większej ilości przeglądarka może zamulać podczas przemieszczania miniaturek. Tylko, czy potrzeba ich aż tyle? :]

----------------------------------------------------------------------------------------

Podam jeszcze sposób w jaki można dodawać własne zakładki / miniaturki do strony nowej karty, bo pewnie wiele osób go nie zna lub myśli, że to niemożliwe.

Pierwsza metoda to dodanie strony do zakładek, a później przeciągnięcie jej z paska zakładek lub
z menadżera zakładek (ctrl + shift + B), na okno nowej karty. Info w pomocy Mozilli (pokazane na obrazku poniżej).

Drugi sposób to złapanie ikony umieszczonej przed adresem strony w pasku adresu i przeciągnięcie jej na stronę nowej karty. W tym celu możemy np. otworzyć dwa okna, w jednym strona z miniaturkami a w drugim strona, której miniaturkę chcemy dodać. Przeciągamy ikonę z jednego okna do drugiego i upuszczamy w miejscu, gdzie chcemy umieścić miniaturkę.

----------------------------------------------------------------------------------------

Wiem, że są dodatki zastępujące wbudowaną stronę nowej karty lub ją modyfikujące, ale chciałem przekazać sposób na poprawę tej funkcjonalności ręcznie. Jeśli chcecie możecie podać jakieś dodatki, których używacie lub jakieś komentarze co do mojego sposobu :)

Pomyślałem też o stworzeniu jakiegoś tagu pod tego typu porady, co myślicie o #firefoxtweaks?

Wołam @ucinek, @paprok i @ashmedai, którzy chyba byli zainteresowani tematem.

#przegladarki #firefox #firefoxtweaks #protip #ciekawostki
moooka - Czołem mireczki, może przyda wam się porada jak w przeglądarce Firefox zwięk...

źródło: comment_VbBnBDCSwpT5c1qUXAhrw2q4huuG1XIB.jpg

Pobierz
  • 4
@RegalWK: Ja wiem, czy tak dużo roboty, trochę opis długi, ale zasadniczo to można to wszystko wykonać w minutę :)
No i niektórzy lubią ręcznie podłubać.

Firefox daje naprawdę dużo możliwości, w różnych ukrytych ustawieniach można bardzo dużo pozmieniać i dostosować pod siebie.