Wpis z mikrobloga

Czasem ktoś pyta na mirko skąd się uczyć rosyjskiego, więc sporządziłem sobie listę rzeczy, z których kiedyś korzystałem, może się komuś przyda. W pełni za darmo, wymagana podstawowa znajomość angielskiego.

Kursy:
http://learnrussian.rt.com/lessons/ - 100 interaktywnych lekcji poruszających głównie zagadnienia gramatyczne
http://learnrussianstepbystep.com/ - ponad 100 krótkich lekcji na różne tematy.
https://www.duolingo.com/ - kurs rosyjskiego na duolingo, niestety wszystko czyta automat.
http://masterrussian.com/blprevious.shtml - kolejna porcja lekcji, mniej obszerna niż poprzednie.
https://pushkininstitute.ru - wymagana rejestracja, kursy w stylu Coursera / Udemy i podobnych, od poziomu A1 do C2. Portal prowadzony przez renomowany ośrodek językowy - Instytut Puszkina.

Słownictwo:
http://www.memrise.com/courses/english/russian/ - kursy Memrise.
https://ankiweb.net/shared/decks/russian - zestawy fiszek do Anki.
http://everydayrussianlanguage.com/en/home/ - krótkie teksty lub przykładowe zdania czytane przez lektora, dobre do nauki nowych słów.
http://ochenporusski.com/ - podobnie jak powyżej, ale dla bardziej zaawansowanych osób.
https://tatoeba.org/ - wielojęzyczna baza zdań, wszystkie tłumaczone przez użytkowników, bo z założenia mają brzmieć naturalnie i być wysokiej jakości. Dobre do poznawiania często używanych zwrotów.
http://forvo.com/ - wymowa słów nagrana przez rodzimych użytkowników języka.

Immersja:
http://russianpodcast.eu/podcasts.html - podcasty dla osób uczących się języka, trudniejsze słowa są tłumaczone prostym językiem.
http://echo.msk.ru/ - radio Echo Moskwy i agregator blogów. Dlaczego akurat to? Wszystkie publikowane programy posiadają pełną transkrypcję.
http://shkolazhizni.ru/podcast/ - kolejna porcja podkastów z transkrypcją, tym razem o takich bardziej życiowych problemach.
http://fantascop.ru/ - amatorskie opowiadania, do poczytania i posłuchania.
https://www.youtube.com/channel/UCB4BRxXp2TsMCe8kU29h3Qw - seriale rosyjskiej wytwórni. Nie są zbyt ambitne, ale posiadają rosyjskie udźwiękowienie i napisy, a to rzadkość.
http://www.litres.ru/kollekcii-knig/besplatnie-knigi/ - księgarnia ebooków mająca także całkiem sporo darmowych pozycji.
http://pikabu.ru/ - rosyjski odpowiednik wykopu.
http://batona.net - rosyjski odpowiednik joemonstera (podesłany przez @pycc).
https://2ch.hk/ - rosyjski odpowiednik 4chana.

Praktyka:
https://www.conversationexchange.com/ - strona do znajdywania penpali.
http://lang-8.com/ - miejsce do pisania tekstów po rosyjsku, które poprawiają dla nas Rosjanie. W zamian trzeba poprawiać wpisy osób uczących się polskiego.

Na koniec protip: samemu można znaleźć dużo materiałów do nauki angielskiego dla Rosjan, które przydatne są też w drugą stronę, przykład:
http://www.homeenglish.ru/frazy.htm

(To nie kopia, a uaktualniona wersja mojego starego wpisu)
#naukajezykow #rosyjski
  • 42
@Wynoszony: na ten moment polecam:
Clozemaster - nauka na podstawie zdań, dla mnie super
Mondly - kursy na różnych poziomach zaawansowania, można się nawet nagrywać i przeprowadzać ze sobą dialog ( ͡° ͜ʖ ͡°), z minusów to to że strona dopiero raczkuje PS. Jeżeli ktoś chce konto premium to o 2:00 w nocy należy zrealizować kod MONDLY i czary mary mamy wszystko za darmo (nie wiem ile
http://learnrussian.rt.com/lessons/ - 100 interaktywnych lekcji poruszających głównie zagadnienia gramatyczne


@Detharon: Wklejam swój wpis, może komuś pomoże:

Wszystko spoko, tylko RT już wycofało się z tego kursu. Nie można się logować, nie sprawdza odpowiedzi, co może być trochę frustrujące, jeśli właśnie wypełniłeś/aś 16 zdań z palca i nie wiesz gdzie jest błąd. Ale zadanka pozostały, tabele pozostały i naprawdę warto go robić.

Zatem do rzeczy!
0. Właśnie wypełniłaś/eś 25 pustych okienek w
Mondly - kursy na różnych poziomach zaawansowania, można się nawet nagrywać i przeprowadzać ze sobą dialog ( ͡° ͜ʖ ͡°), z minusów to to że strona dopiero raczkuje PS. Jeżeli ktoś chce konto premium to o 2:00 w nocy należy zrealizować kod MONDLY i czary mary mamy wszystko za darmo


@ancynamonek: Jest jeszcze za darmo?
@bunio244: ja zaczynałem od lekcji na rt.com i raczej byłem zadowolony, pomimo że nie lubię takich tradycyjnych materiałów, natomiast odradzałbym Duolingo. Podpisuję się rękami i nogami pod tym, co kilka komentarzy wyżej napisał @Precypitat - siedzenie nad błędem, którego nie można znaleźć, jest bardzo irytujące. To musisz mieć na uwadze, ale poza tym w porządku.

To jak sam się uczyłem opisywałem na wykopie pod tagiem #225godzinrosyjskiego. Ponieważ tagi na wykopie
@bunio244: sam sobie tworzę własne fiszki na podstawie materiałów, z których się uczę. Do każdego słówka dołączam przykładowe zdanie, albo fragment tekstu, w którym je spotkałem.

Tak, to zajmuje więcej czasu, bo muszę wpisywać słówka i tłumaczenia, ale w ten sposób uczę się znacznie szybciej i zapamiętuję na długo, chyba głównie dzięki temu przykładowemu zdaniu. Od razu też mam przynajmniej jedno zastosowanie.

W bonusie zapamiętuję też pewne konstrukcje językowe, które utrwalają
@Detharon: to właśnie w twoim tagu przeczytałem, że dodajesz dużo swoich słówek, ale myślałem, że na początek wziąłeś jakiś gotowy zestaw. Od początku tylko na swoich słówkach w Anki lecisz?
@bunio244: tak, od początku, chociaż muszę przyznać, że te początkowe słowa, które tam sobie dodawałem, nie były zbyt dobrze przemyślanie, głownie ze względu na przykładowe zdanie. Na początku dodawałem takie:

квартира - przykład użycia to - "У меня есть квартира. Это неплохо."

Pół roku później dodawałem tego typu:

грабёж - "Чем же он занят? Ничего удивительного: то совершит грабеж на 2,6 миллиона рублей, то попытается обманом завладеть квартирой пенсионеров, то решит