Wpis z mikrobloga

Moja siostra ma Probooka 450 G1 z HDD i 4GB DDR3, normalny sprzęt, przy zakupie (około rok temu) działał w porządku. Bateria do tego czasu zdążyła się zesrać i teraz leci tylko na zasilaczu. Ale nie o tym. Komputer chodzi mega wolno. Zrobiłem mu format, zainstalowałem wszystkie aktualizacje itd. - żadnych zmian, komputer zamulał nawet przy samej instalacji Windowsa, a więc to raczej nie jest kwestia systemu. Menedżer zadań ciągle pokazuje 100% użycia dysku, czasem spada. Wyłączyłem Windows Search, ustawiłem plik stronicowania na stałe itd. rady z internetów. Mimo tego, że pokazuje użycie zaledwie 2-3 mega na sekunde, to czas odpowiedzi dysku wzrasta czasami do jakiegoś 20000ms! Gdy zrzucam coś z pendrive'a to też idzie to mega wolno mimo USB3.0.
Wyjąłem dysk i podłączyłem go taką przelotką do USB3.0 której używam do innego dysku (do swojego kompa) i transfer nagle wynosił normalnie 90MB/s, więc to chyba nie jest też wina dysku.
Skorzystałem z wbudowanego testu pamięci oraz dysku w tym HP i wszystkie testy zarówno RAM jak i HDD przeszły bezbłędnie.
Co tu jest nie tak? Jakieś rady?
#naprawakomputera #komputery @naprawalaptopow pomusz :>
  • 5
@BenAffleck: Dalej można podejrzewać dysk, najlepiej jakbyście sprawdzili dysk z innego laptopa. Jeśli będzie to Windows 8 to powinien normalnie się włączyć i będzie można zrobić test, nie pamiętam czy 7 też potrafi tak się dostosować.
A druga sprawa, że te wbudowane testy HP chyba niczego nie wykrywają, kiedyś miałem ewidentnie problemy z HDD, a testy HP niczego nie pokazały ;-)

Uzywaliście jakichś programów do sprawdzenia dysku? Chociażby podstawowy HD Tune
Dzięki @mozzq: Użyłem HD Tune, który podświetlał na żółto atrybut "B8" - wg wikipedii to to: This attribute is a part of Hewlett-Packard's SMART IV technology, as well as part of other vendors' IO Error Detection and Correction schemas, and it contains a count of parity errors which occur in the data path to the media via the drive's cache RAM.
Pokazuje, że ciągle jest wartość "99", czyli maksymalna. Poza tym
@naprawalaptopow: @mozzq: podmieniłem na jakiś czas na inny uszkodzony HDD, bo tylko taki miałem. Siostra mówi, że szybciej się włącza i wyłącza, chodzi też trochę szybciej, ale nie jakoś tak jak kiedyś. Jak trochę go testowałem to rzeczywiście, prędkości wzrosły, ale dalej występowały opóźnienia typu 6000ms. Ale jak używam tego jej dysku jako wymiennego teraz, to zrzuca pliki elegancko po 90MB/s. No ale ok, na pewno trzeba będzie się zaopatrzeć