Wpis z mikrobloga

Po kilku tygodniach ciszy pora na kolejny obiekt zdobiący #polskienocneniebo
Tym razem chyba najbardziej znana mgławica:

Wielka Mgławica w Orionie(krócej: Mgławica Oriona, M42, NGC 1976)

Gwiazdozbiór: Orion (mgławica znajduje się w mieczu Oriona)

Widoczność: zdecydowanie najlepsze warunki obserwacyjne są w zimie, poza tym nad ranem widać ją już we wrześniu, zaś niewiele po zachodzie Słońca da się ją dostrzec jeszcze w maju.

Wielkość gwiazdowa: 3 magnitudo, na bardzo ciemnym niebie widać gołym okiem, że to lekko rozmyta "gwazdka"

Mgławica Oriona jest najjaśniejszą mgławicą dyfuzyjną na niebie a jej wymiary to około 40x28 lat świetlnych przy odległości ok. 1345 lat świetlnych od Ziemi. Mgławica przypomina niemal kulę, która zagęszcza się w miejscu gdzie widoczna jest gromada Trapez - to obszar tworzenia się nowych gwiazd. M42 jest bardzo dobrym obiektem do fotografii i obserwacji, zdecydowanie nadaje się do pokazywania znajomym i rodzinie. Wyraźnie widoczna jest już w lornetkach 8x40. Zresztą cały Gwiazdozbiór Oriona (foto) jest ciekawy wraz z niebieską gwiazdą Rigel i czerwonym olbrzymem Betelgezą na końcach. Poniżej kilka grafik i fotografii:

Szkic poglądowy dla obrazu w lornetce 15x70

Szkic poglądowy dla obrazu w teleskopie Newton 8 cali i powiększeniu 80x

foto1

foto2

#mactrixpoleca #astronomia
mactrix - Po kilku tygodniach ciszy pora na kolejny obiekt zdobiący #polskienocnenieb...

źródło: comment_hy86tet1btttV2b1vO8GllcNY6gj5cgK.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
Panie! Jedź w Bieszczady gdzie nie masz smogu świetlnego w lecie. Teraz poczekaj do grudnia i to co zobaczysz to będzie cudo zależne od pogody - im czyściejsze niebo tym lepsiejsze wrażenia( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@patrzpan: To mój główny cel na następny przyjazd do parku ciemnego nieba w moich rodzinnych stronach, już w Krakowie przez lornetkę była szarozielonkawa poświata widoczna identycznie jak na szkicu poglądowym :) a na ciemniejszym niebie więcej ciekawych szczegółów pokaże. W ogóle sam Orion będzie w centrum zainteresowania razem z Plejadami, które opiszę w następnym wpisie #polskienocneniebo :)
  • Odpowiedz