Wpis z mikrobloga

Bitwa Rudnicka.

Mianem Bitwy Rudnickiej określa się walki toczone o przeprawy na Sanie w rejonie Rudnika nad Sanem w czasie I wojny światowej. Krwawe walki prowadzone były w dniach od 14 października do 2 listopada 1914 r. pomiędzy 1 i 4 Armią CK, a 3 Armią rosyjską.

Wojska austro-węgierskie próbowały sforsować San w ramach tzw. kontrofensywy jesiennej (operacja Wisła – San) prowadzonej przez armie sprzymierzone (austro-węgierską i niemiecką). Wojskom CK nie tylko nie udało się sforsować Sanu, ale nie były w stanie powstrzymać Rosjan, którzy w nocy z 17 na 18 października przełamali front i utworzyli przyczółki na lewym brzegu.

Operacja Wisła – San zakończyła się niepowodzeniem i odwrotem na linię rzeki Białej i Dunajca, czyli na stanowiska wyjściowe do nieudanej kontrofensywy. W efekcie bitwy, na terenach okalających Rudnik nad Sanem pozostały groby tysięcy zabitych żołnierzy obu armii, ludności cywilnej oraz ruiny zburzonego w 75% miasta. Kolejny raz walki o Rudnik prowadzone były w czerwcu 1915 r. po sukcesie majowej ofensywy pod Gorlicami.

Mapa przebiegu bitwy.

Szczegółowy opis walk.(PDF)

Galeria.

Poniżej - Pobojowisko po bitwie.

L.....a - Bitwa Rudnicka.

Mianem Bitwy Rudnickiej określa się walki toczone o prze...

źródło: comment_toxoDDuSFHJ7S93i0wvxXnqozXWxCeoq.jpg

Pobierz
  • 3
@PrinsFrans: To prawda zwłaszcza, że ogólnie materiału jak na lekarstwo i ciężko nawet od osób starszych czegoś się dowiedzieć. Jutro będę w sąsiednim Ulanowie, ale czy mi czasu wystarczy na piesze wędrówki by np. zobaczyć okopy z I WŚ w Zwolakach to nie wiem :(.
@Lux_Aeterna: Ciekawe, jak to wygląda od strony terenowej tj. czy były prowadzone jakieś poszukiwania. Takie pierwsze skojarzenie po wieloletnim oglądaniu "Było... nie minęło" :)

W sumie to taki przekaz funkcjonuje jako przekaz z drugiego, czy trzeciego pokolenia, więc też niektóre szczegóły na pewno się zatarły, albo zmieniły.

No nic, dodaję do ulubionych, może kiedyś będzie mi dane odwiedzić i te rejony.