Wpis z mikrobloga

Papież Franciszek powiedział dziennikowi "La Repubblica", że ubodzy powinni wejść do polityki - tej wzniosłej, a nie opanowanej przez egoizm i demagogię. Przyznał, że jest nazywany komunistą, ocenił jednak, że to komuniści myślą jak chrześcijanie.


http://www.wykop.pl/link/3444473/papiez-mowia-ze-jestem-komunista-ale-to-komunisci-mysla-jak-chrzescijanie/

wyczuwam kolejną falę polskiego sedewakantyzmu pt. "jestem katolikiem ale ten papież to nie mój papież"

  • 11
@deszanel: W Polsce Franciszek pozostanie niezrozumiany, wynika to z kontekstu historycznego...

Dla niego liczy się kontekst południowoamerykański i włoski - w obu przypadkach komuniści byli siłą wyzwoleńczą, przynoszącą dobrobyt, ratującą niewinnych przed zbrodniczymi reżimami. W obu przypadkach była to siła antysystemowa, często pogardzana i wyszydzana przez główny nurt polityczny. We Włoszech przez 4 dekady powojenne tworzyły się karkołomne koalicje chadecko-prawicowe mające na celu niedopuszczenie do władzy komunistów (ale na poziomie lokalnym
@CrtZ: @deszanel: ja w ogóle się jeszcze dziwię, że w Polsce nie powstał obecnie żaden kościół narodowy, ani że władze w PRL nie wykorzystały któregoś z ówczesnych kościołów do stworzenia takowego. Wtedy sprawa byłaby prosta, a tak katolicy w Polsce muszą się miotać między deklaracjami papieży a narodowym instynktem.
@urs6: wiem, że istnieje Polski Kościół Narodowy, ale on wcale nie jest narodowy ( ͡° ͜ʖ ͡°) tzn. nie ma żadnego wpływu na to co się dzieje w Polsce, a myślę, ze wygodne by było dla polityków mieć całkowicie zależnych hierarchów, a może nawet i własnego papieża.
@CrtZ: ja bym dodal jeszcze wspolczesny kontekst i kazdy kto nie jest dogmatycznym neoliberalem widzi ze jesli czegos sie nie zrobi z problemem biedy i nierownosci to czeka nas nieciekawa przyszlosc. I mam tutaj na mysli zarowno klasy nizsze w rozwinietych krajach (ludzie zeby pokazac fucka elitom sa gotowi poprzec najwieksza glupote) jak i ludnosc krajow nierozwinietych (vide kryzys tzw. "uchodcow").

@fenr7r: to teologia wyzwolenia jeszcze dycha? Cos mi sie
to teologia wyzwolenia jeszcze dycha?


@niedoszly_andrzej: btw w PL jest Magazyn Kontakt

„Kontakt” to papierowy magazyn i internetowy dwutygodnik katolewicy społecznej. Łączymy lewicową wrażliwość na problemy wielowymiarowego ubóstwa i wykluczenia społecznego – w skali zarówno lokalnej, jak i pozaeuropejskiej – z inspiracjami płynącymi z nauki społecznej Kościoła, tradycji chrześcijaństwa ubogiego i zaangażowanego społecznie oraz teologii wyzwolenia.
@CrtZ: a to co piszesz to w 100 procentach prawda, btw polecam goraczke latynoamerykanska i smierc w amazonii domoslawskiego.

Zapadla mi w pamiec scena z goraczki iealnie ilustrujaca to co opisales. Brazylijski komunistyczny dysydent, student, ktoremu (chyba zreszta dzieki pomocy krk) udalo sie uciec przed wojskowym, prawicowym rezimem z ojczyzny, doznal szoku widzac nienawisc polskich studentow do komunizmu i nie mogl sie nadziwic bezgranicznej milosci do USA, ktore on znal jako
@fenr7r: nie zauwazylem odpowiedzi, stad opozniona odpowiedz. Co do TW- na pewno miala wplyw na papieza ale z tego co sie orientuje (bazuje na ksiazkach w Ameryce Lacinskiej bylem tylko dwa razy w zyciu), to obecnie teologia wyzwolenia jak i skrajna lewica sa w odwrocie, sytuacje zmienil m.in. dynamiczny rozwoj kosciolow zielonoswiatkowych i masowe przejecie przez nie biedoty w wielu krajach np. we wspomnianej juz Brazylii. To jest tez zwiazane ze