Wpis z mikrobloga

Ciekawy komentarz Jacka Wesołowskiego o marszu #antyfaszyzm w #warszawa podczas #marszniepodleglosci:

[...] Tyle że kiedy ludzie teraz mówią "lewica", to myślą "Razem", a kiedy myślą "Razem", to mówią "osobno". Cóż za nieporozumienie. Wokół mnie powiewają flagi anarchistów, Inicjatywy Pracowniczej, OPZZ - które przyszło oficjalnie i nawet miało zupełnie dobre przemówienie, Ostra Zieleń, tęczowe flagi LGBT, flaga ukraińska, flaga europejska, kilka egzotycznych wzorów, którym nie jestem w stanie się przyjrzeć, a nawet flaga z napisem dosyć zaskakującym, mianowicie: "Liberalni Demokraci". Wszyscy ci ludzie występują tu razem - ale przez małe 'r'.

W tłumie wypatruję Adriana Zandberga, który właśnie udziela wypowiedzi do kamery, i wyobrażam sobie, że gdzieś tam, w jakimś serwisie, posłuży za twarz wydarzenia. Ale Zandberg nie jest tutaj gwiazdą, tylko statystą. Idzie ze wszystkimi, jak wszyscy. [...]

Chwilami mam wrażenie, że jestem na zlepku wielu różnych demonstracji, bo zasada "no logo" oczywiście tu nie obowiązuje. [...] Pomimo tego wymieszania wszyscy nadal idą w tę samą stronę. To jest piękne na zupełnie inną modłę niż dziesięć tysięcy ludzi śpiewających Mazurek Dąbrowskiego pod dyktando wodzireja. [...]


Gorąco polecam CAŁY tekst, podobnie jak różne inne analizy Jacka Wesołowskiego.
#razem #partiarazem #socdem #zandberg #lewica #lewactwo #lgbt #gayisok #lesbijki #geje #polska #marsz #ukraina #europa #anarchizm #polityka #internet #polak #bekazkod #bekazprawakow #bekaznarodowcow #bekazpodludzi
  • 7
@Tom_Ja: No tak, zasada "no logo" nie obowiązuje, bo partia Razem chce się promować poprzez ciągłe organizowanie manifestacji. I jeszcze jedno - trudno, żeby taki tłum śpiewał cokolwiek bez wodzireja. Bez kogoś, kto by ten tłum ogarnął to zamiast hymnu byłby niezrozumiały przez nikogo szum. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@smyl: Też się zastanawiałem nad tym, nie bardzo to rozumiem. Wesołowski pisze:

Demonstracja, w której uczestniczę, jest w niektórych mediach anonsowana jako "marsz lewicy". Ale w rzeczywistości to jest marsz antyfaszystów, który oni urządzają od lat. Podobno tegoroczny jest największy w historii

"Antyfaszyzm" to samookreślenie, którego w Polsce używają anarchiści. Ale "anarchista" to w Polsce często osoba, która nie dąży do anarchii, tylko do demokracji bezpośredniej.

Anarchiści mają swój mundurek: czarne
@Tom_Ja: Zupełnie nie trafia do mnie ta argumentacja, nie ufam komuś, kto musi się chować za kominiarką przed organami państwa. Cały program partii Razem opiera się na zwiększeniu zaufania do państwa, na zrozumieniu, że podatek nie jest żadną grabieżą, tylko zrzutką na dobro wspólne.

Ale "anarchista" to w Polsce często osoba, która nie dąży do anarchii, tylko do demokracji bezpośredniej.

No to jedziemy - "naziol" to nie jest osoba, która dąży
W powyższym komciu za bardzo poleciałem, zamiast naziści powinno być raczej narodowcy, czy osoby identyfikujące się z radykalną prawicą.
@smyl: Po przemyśleniu myślę, że chodzi tu o przeciwwagę - prawica ma poparcie u władzy (patrz: zero-tolerancji.pl, a anarchiści są często przez nich (i system - patrz squoty, wspomniana policja(?)) gnębieni. (Nie znam się na anarchistach, nie bylo ich w moim mieście).
Pomysł baaardzo kontrowersyjny i jednak dość radykalny. Ot,
Swoją drogą Kijowski, który mówi o brataniu się z narodowcami (i ten Dmowski) - przyznam, że sam mam wątpliwości, czy dobrze robi, czy źle. Razem ma na ten temat jedną linię, są anty- KOD i anty- narodowcy.


@Tom_Ja: Kijowski chyba za poważnie wziął do siebie przewalający się przez ostatnie dni wątek pt. "ci od PiS-u/Kukiza/RN są z nimi, bo my się od nich odwróciliśmy plecami, od ludu". No, to się teraz