Wpis z mikrobloga

3 942 - 1 = 3 941

Tytuł: Gra duszy
Autor: Gao Xingjian
Gatunek: literatura współczesna
★★★★★★★★

Odyseja w czasie i przestrzeni poprzez prowincjonalne Chiny, relacja z jedynej w swoim rodzaju wędrówki, w której realność splata się z fikcją, przeszłość z teraźniejszością, a konkret z metaforą. Ta epicka, pikarejska powieść skrzy się olśniewającymi epizodami - historiami z dziejów starożytnych Chin, baśniami ludowymi, wspomnieniami z czasów dzieciństwa i rewolucji kulturalnej, rozważaniami filozoficznymi, pełnymi namiętności scenami erotycznymi - i jak żadna inna oddaje różnorodność i bogactwo życia.

Powieść życia Gao Xingjiana.

Ogólnie mówiąc jest to opowieść o, hmmm... samotności? poszukiwaniu? o związku kobiety z mężczyzną? Wszystko podane w formie podróży przez Chiny, a raczej wyrwanych i przemieszanych kartek notatnika z podróży autora, którą to faktycznie odbył. Jest to tez więc po części autobiografia.

Czytałem tę książkę jakieś 3 lub 4 miesiące. Lektura wymagająca skupienia i przerw między rozdziałami, nie da się jej przeczytać od razu. Nie ma konkretnej akcji, fabuły, między częścią rozdziałów nie ma powiązania przyczynowo-skutkowego, są to osobne historie, niektóre rozdziały są filozoficznymi wynurzeniami autora, których strasznie nie cierpiałem.
W wakacje, zaraz po przeczytaniu oceniłbym książkę sporo niżej, właśnie z powodu nierównych rozdziałów, braku wyraźnej puenty. Ale z czasem zaczynam ją coraz bardziej doceniać, jestem pewien, że za jakiś czas przeczytam ją raz jeszcze, bo czuję, że sporo straciłem czy nie zrozumiałem.

Jeśli ktoś zna coś podobnego, polećcie.

#bookmeter
źródło: comment_1ps4r3xszt6Mjj8xYKQEPpHDGDyk7lL9.jpg