Wpis z mikrobloga

26.11.1939r zginął Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej Polskiej Marynarki Handlowej, komandor podporucznik Marynarki Wojennej II RP, dowódca statków "Lwów", "Polonia" oraz "Piłsudski", znany jako Znaczy Kapitan.
Odznaczony pośmiertnie orderem Virtuti Militari i brytyjskim Distinguished Service Cross.
#wielcyludzie #polska #ksiazki #kalendarium #historia
Leel00 - 26.11.1939r zginął Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej Polskiej Mar...

źródło: comment_utpvPTHA8rGhg7u51lhX9dS3qH9xuyNK.jpg

Pobierz
  • 14
@jack-lumberjack:

24 listopada objął dowództwo na „Piłsudskim” przemianowanym na transportowiec wojenny (ORP „Piłsudski”). 25 listopada ORP Piłsudski wychodzi w swój pierwszy wojenny rejs (miał udać się w konwoju do Nowej Zelandii). 26 listopada o 5:36 na transatlantyku doszło do dwóch wybuchów.

Statek zatonął 26 listopada 1939 o godzinie 5.36 w drodze z Newcastle, 29 mil morskich na południowy wschód od przylądka Flamborough, na pozycji 53°49′03″N 0°34′01″E, rozpoczynając
@aikonek dobrze, że wspomniałeś o tej książce. Nie wiem, czy gimbaza wie o tym tytule, a naprawdę warto to przeczytać. Pierwsza książka, jaką mi ojciec w późnej podstawówce podsunął nieśmiało (lektur w ogóle nie czytałem) i mogę mu teraz za to dziękować.