Wpis z mikrobloga

#prawo
#psychologia
Dlaczego bycie pod wpływem narkotyków lub alkoholu nie jest okolicznością łagodzącą w momencie popełnienia zbrodni.
Przecież można uznać że taki człowiek jest częściowo niepoczytalny, nie kontroluje swoich zachowań.

Pytam bo ludzie psychicznie (niepoczytalni?) chorzy dostają inne wyroki.

Ps. #ksiazki Może ktoś polecić jakieś książki z pogranicza psychologi, które tłumacza skąd się biorą ci najgorsi zbrodniarze?
Czytam wlasnie 'bestia studium zla' ale taka slabawa jest, napisane jako hisotryjka kryminalna a nie studium psychologiczne. Jedynie pod koniec jest coś interesującego.
  • 17
@vantropf: chyba sprawa jest dość dobra, przed zażyciem środków odurzających jesteś zdrową psychicznie osobą i zdajesz sobie z ryzyka jeżeli za dużo zabrałeś czy coś. To wynika z Twojej decyzji więc bycie pod wpływem nie może być okolicznością łagodzącą,
Dlaczego bycie pod wpływem narkotyków lub alkoholu nie jest okolicznością łagodzącą w momencie popełnienia zbrodni.


@vantropf: Bo tak stoi w kodeksie karnym.

Ściślej - interesujący nas przepis idzie tak:

Art. 31. § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej,

upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł

w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.

§ 2. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia

czynu
Trochę zbyt dosłownie zlapaliscie się tego co napisałem. Pytam ogólniej trochę.
Pytam raczej o akcje która podobno miała miejsce u mnie w mieście 15 lat temu.
Dwóch świetnych kumpli bierze jakiś drug. to pierwszy raz nie wiedzą na co sie piszą.
Potem w nocy jeden sie budzi cały zakrwawiony. Miał jakieś jazdy i zamordował kumpla.
Normalnie by tego nie zrobił, nie było powodu.

Ale trochę mnie przekonaliscie. Dzięki
z jednej strony słuszne, z drugiej, nie zawsze można przewidzieć jak zadziała dany środek(ktoś myśli np. że bierze coś innego niż na prawdę)/co się zacznie dziać z organizmem. Najlepiej, jakby sprawy były traktowane bardziej indywidualnie.