Wpis z mikrobloga

Hallo Leute!
Chciałbym odświeżyć trochę język, miałem go kiedyś w szkole, ale ostatni jakiś większy kontakt z nim był 3 lata temu. W liceum zagadnienia były z poziomu podstawowego, coś napisać umiałem, powiedzieć chyba też, ze słuchankami bywało różnie, ale i tak oceny miałem dobre lub bardzo dobre. Nie potrafię dokładnie określić aktualnego poziomu zaawansowania, ale myślę, że po tym czasie spadł gdzieś między A1 a A2, więc szału naprawdę nie ma. Szukam jakiegoś porządnego kursu językowego raczej online (natknąłem się ostatnio na #eskk, ale nie wiem, na ile on jest wartościowy, może ktoś jest w stanie powiedzieć?), książek, podręczników, wszelkich pomocy naukowych, które jakoś sensownie poprowadzą mnie dużo wyżej ze wspomnianych poziomów. #duolingo jak dla mnie odpada. Jesteście w stanie coś polecić?
#niemiecki #naukajezykow
  • 11
@Pidzej94: Polecam osłuchać się z niemiecką muzyką. Jak masz spotify, to są playlisty typu Top 100 Deutsch Rock, Deutsch Rock-Pop. Na początku mnie uszy bolały, ale po tygodniu przywykłem ( )

Albo youtube: Niemiecka muzyka - chyba nawet na wykopie ktoś tę plaliste wrzucał.

Kanały: Easy German - coś w rodzaju niemieckiej sondy ulicznej. Prowadząca bierze obcokrajowca i robi z nim wywiad środowiskowy. Jest nawet polski
@Lipwig: @Kenzaki: Danke za podpowiedzi! Przy Duolingo czułem jakąś taką bierność nauki, nie wiem jak to opisać. Codzienne limity robiłem, ale jakoś w głowie mi to nie zostawało. Po prostu wiem, że muszę posiedzieć przede wszystkim nad książką (przyjrzę się tytułom poleconym przez Was), do tego urozmaicenia, które podaliście - i powinno być spoko. ;)
Codzienne limity robiłem, ale jakoś w głowie mi to nie zostawało.


@Pidzej94: Ostatnio był tutaj kolega, który nie zdążył nawet uruchomić pamięci długotrwałej, a już psioczył na DL. Ile dni robisz tam zadania?

Wydawnictwo PONS ma Wielką Gramatykę Niemieckiego - pewnie podobne do wcześniej wymienionej książki Bęzy.


@Kenzaki: Właśnie ta książka to takie lanie wody w zadaniach. Bęza ma to bardziej skondesowane. Przeglądałem różne pozycje zanim zdecydowałem się na Bęzę.
Clozemaster niestety odpływa z niemieckim. Masa błędów (przykładowo "klub" zamiast "maczuga") i tłumaczenie zdań zbyt luźno powiązanych z kontekstem. Trzeba czekać, aż cały projekt dobrze się wyklaruje.


@Lipwig: Mówisz o wersji polsko-niemieckiej? W ang-niem tłumaczenia bywają czasami płynne, ale na początku dużych błędów nie wyłapałem.

A Bęze poleca się chyba zawsze, a przynajmniej przez ostatnie 10 lat :D

@Pidzej94: Dodam jeszcze, że te apki też sprawdzałem głównie w formie angielsko-niemieckiej.
W ang-niem tłumaczenia bywają czasami płynne, ale na początku dużych błędów nie wyłapałem.


@Kenzaki: Tak, PL-DE. Zdania brzmią jak mechanicznie przetłumaczone z innej bazy i podpięte do innego scenariusza bez uzgodnienia kontekstu. Podobnie działają przykłady na pl.bab.la, taka robota crawlerów bez łypnięcia na to ludzkim okiem. :)

A Bęze poleca się chyba zawsze, a przynajmniej przez ostatnie 10 lat :D


@Kenzaki: Nie bez powodu. Oj, nie bez powodu. (
@Lipwig: Z Duolingo miałem do czynienia kilka miesięcy temu, najpierw przerobiłem angielski dość sprawnie, później zabrałem się za niemiecki, tempo było znacznie niższe. Ogólnie chyba z kilka tygodni prawie codziennie bawiłem się w niemieckie Duolingo, po czym jakoś z dnia na dzień o nim zapomniałem. Może jakoś źle się za niego zabrałem, masz jakiś efektywny sposób korzystania z niego?
(...) masz jakiś efektywny sposób korzystania z niego?


@Pidzej94: Wiem o co Ci chodzi, bo faktyczny brak nauki niemieckiego z polskiego trochę hamuje i wkurza. Wiele razy miałem irytującą sytuację "aaaa... więc to o to chodziło po angielsku", chociaż sens zdania był w głowie rozpracowany jak trzeba. Pocieszam się, że w tym samym czasie angielski nie rdzewieje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Efektywną metodą bym tego nie nazwał.
@Lipwig: Nie chodzi mi konkretnie o naukę z angielskiego na niemiecki, bo to nie był jakiś wielki problem. Angielski szybko poszedł, bo moja znajomość tego języka jest na wyższym poziomie. Mam na myśli sam mechanizm Duolingo, który nie sprawdza się za bardzo w moim przypadku, kiedy uczę się nowych słówek z języka niemieckiego. Sam dokładnie nie potrafię określić przyczyny. Cóż, chyba spróbuję dać mu drugą szansę przede wszystkim w roli jakiegoś