Wpis z mikrobloga

@piwniczak: Nazwa "prędkość światła" nie ma nic wspólnego ze światłem. Jest to prędkość przyczynowości i akurat tak się złożyło, że fotony są bezmasowe, więc i z taką maksymalną prędkością mogą się poruszać. Nie wiemy jednak czym jest czas, więc bezpośrednio na twoje pytanie odpowiedzieć się nie da, bo nie wiadomo nawet ja spojrzeć na czas "z zewnątrz", może w jakimś innym wymiarze cały czas wszechświata zawiera się w jednym "momencie" i
@HpALc_9000

Nazwa "prędkość światła" nie ma nic wspólnego ze światłem.

Zgadza się i nie zgadza się. Są dwa znaczenia. Prędkość światła w próżni, czyli kompletne v, i stożki przyszłość-przeszłość. Oba pojęcia są poprawne.
@piwniczak: światło "samo dla siebie" porusza się z nieskończoną prędkością, bo przy v = c czas się zatrzymuje więc z perspektywy światła jest ono w każdym miejscu w tej samej chwili, ale już z naszej perspektywy nie
a nie na przykład światło porusza sie natychmiastowo, a czas "rozchodzi" sie z ograniczona prędkością efektywnie ograniczając prędkość światła?


@piwniczak: A co to znaczy, że czas się "rozchodzi"?
Tu mam wrażenie jest taki problem, że takie zdania łatwo skonstruować, ale trudniej nadać im znaczenie, a jeszcze trudniej później to znaczenie opisać matematycznie (bez czego pomysłu nie idzie zweryfikować - ostatecznie chodzi o poprawny opis wyników eksperymentów).
@fizyk20: Dla totalnego laika ktory niecierpial w szkole fizyki z pewnoscia ciezko to opisac. Kiedys spotkalem sie z porownaniem mowiacym, ze w czasoprzestrzeni informacja o wydarzeniu rozchodzi sie niczym fala na powierzchni jeziora gdy na nia spadnie kropla deszczu, oraz ze predkosc rozchodzenia sie tej "fali" w czasoprzestrzeni jest ograniczona predkoscia swiatla. Tak nad tym myslac i myslac zaczalem sie zastanawiac co by bylo, gdyby to nie predkosc rozchodzenia sie "fali"
@piwniczak: "Teraz" jest całkowicie relatywne ;) Tyle tylko, że różnica między Twoim "teraz" a czyimś "teraz" zależy nie tylko od odległości, ale od odległości i Waszej względnej prędkości. No i ciężko, żeby coś było "zarówno wcześniej jak i później"... :p