Wpis z mikrobloga

Mirki z #elektronika #raspberrypi #cubieboard podpowiedzcie, na czym teraz najlepiej zbudować serwer NAS do domu? Tak, żeby znaleźć złoty środek między możliwościami a cebulactwem? Prócz typowych funkcji NASa chce też na tym postawić serwer Domoticza, więc zależałoby mi na pewnym zapasie mocy obliczeniowej, stąd raczej nie biorę pod uwagę podstawowych modeli Raspberry, ale zastanawiam się nad BananaPi, ew. Cubieboardem 2. Niemniej, może ktoś z was, głębiej siedzący w temacie podrzuci coś konstruktywnego?
  • 20
@alienv: faktycznie, ciekawie wygląda. Cenowo właściwie na poziomie cubieboarda a20, na którego wstępnie już byłem zdecydowany, a wygląda na to, że od niego lepsze. Podoba mi się...
Banana Pi M2 Ultra


@alienv: A wiesz coś na temat działania tych wszystkich komponentów na bananie?
Chodzi mi o to, czy to nie jest tak jak w Orange Pi 2 Plus (czy jakoś tak), gdzie na przestarzałym, chińskim kernelu z trojanami działa co najwyżej WiFi i Ethernet, a na Mainline działa jedno wielkie nic.
Przez miesiąc próbowałem różnych kombinacji aby zmusić SATA i EMMC do działania, ale gdzie tam - funkcjonalności
@conel: @Jarek_P: sam mam pierwszego banana i wsparcie jest juz ok, chociaż na poprawne działanie gpu już raczej nie ma co liczyć wiec odpuściłem temat. poki co sunxi nie wspiera jeszcze r40, wiec tylko chińskie buildy, trochę się można dowiedzieć na forum, i wygląda że może dostać lepsze wsparcie niż a20, bo większość kodu jest na bazie tinaos (dystrybucja linuxa do IoT od allwinnera), nawet nowy kernel wydali tutaj
@alienv: Meh, tak jak się spodziewałem - bieda. Nie wiem czy jest sens coś takiego kupować i czekać na wsparcie, które się może pojawi, może nie.
W przypadku mojego OPi Plus 2 czekam ponad rok, jak na razie zero zmian. Mało tego, na Wiki Sunxi podają kompletne bzdury na temat tego co ich kernel wspiera (co z resztą było powodem do zakupu tego ustrojstwa). Podają że na ich kernelu działa Audio,
@conel: @alienv: do tematu co prawda dopiero zaczynam podchodzić, ale już z wykonanego przed chwilą wstępnego rozeznania wyszło mi, że wsparcie dla banana jest lepsze od cubieboarda. Do tego ostatniego co prawda w necie jest trochę gotowych projektów, ale nawet wielkość sprzedazy na aliexpress też swoje mówi: cubieboard się sprzedaje w pojedynczych egzemplarzach, podczas gdy banana po kilkadziesiąt.

GPU w sumie mi do niczego nie potrzebne, moje urządzenie ma tylko
@conel: z OPi bylo mocno podejrzane, bo tam prezesem i deweloperem jest jeden chinczyk i nawydawał kilka boardów niewiele się różniących, liczyłem na to bo H3 mocniejsze, ale wyszło jak wyszło. pod armbianem też nic nie działa? może po prostu masz trefny board? sam ze swojego banana jestem zadowolony, za wyjątkiem gpu i jego wsparcia - potrzebowałem dekodowanie wideo do kodi ale ostatecznie kupiłem tvboxa
@Jarek_P: cubieboard to a20 -
@alienv: Możliwe, że jest to walnięta płytka.
Swego czasu testowałem Armbiana, ale teraz nie mogę sobie przypomnieć czy wszystko działało - pewnie nie, gdyż inaczej nie szukałbym rozwiązania tyle czasu.
@Atariauke: domoticza mam na Rpi (zwykłym) obecnie i wolałbym go na czymś porządniejszym. A żeby nie mnożyć bytów, wolę to na jednym klocku wszystko mieć.

BTW jest jakiś sensowny "firmowy" NAS za 200zł?
@Jarek_P: tylko ZyXEL, Synology to 350+, tylko ze wychodzi ze musisz miec dwa urządzenia, bo Orange pi itd, maja SATA (niektóre po mostku na usb ale tego nie bierzmy nawet pod uwagę), ale maja net base-100 - odpadają jako NAS. NASy za to maja procki max 2x 1GHz (do 800zl). A przy moim rozwiązaniu płacisz 400zl za RPi 3 i NASa i masz święty spokój :)
@Jarek_P: a sorka, nie napisałem modelu, znow mamy wysyp NSA310 (nie kupuj 310S!) za 180zl, wiec warto. @jestem_w_szoku: żadne x86, bo za pół roku bedzie juz stratny na prądzie, o hałasie nie wspomnę. @jestem_w_szoku: OPi nie ma gigabit ethernet wiec odpada. Wyobraź sobie używanie dysku z transferem 12,5MB/s, ja bym nie umiał
@Atariauke: czy ja wiem, Celeron n3000 coś wbudowany w płytę + 2 dyski pobierał prądu wcale nie tak dużo, ale cena to bliżej 1k pln.
Co do OPi to w linku jest wariant z Gb ethernetem, tak ten, na który ktoś wyżej narzekał. H3 sprzętowo ma GMAC, po taniości wrzucają 100Mb. :)
@Atariauke: całość ok. 15-25W przy dużym obciążeniu (rzadko), w tym dyski (typowe 3.5', które większość czasu hamowałem hdidlem). Cena za większą wydajność.
Na płaszczyźnie poboru prądu, owszem w większości przypadków (np. max TDP tego celerona to ok. 6W plus płyta, ram itp.), ale gdy popatrzysz na wydajność i możliwości to już porównanie nie jest takie jednoznaczne. :)
@jestem_w_szoku: nie znam tego celerona, jedyna opcja to atom z dongle'a usb. Poza tym przy takiej platformie x86 masz inne prądożerne rzeczy - mostek północny, kartę sieciowa, ram itd - w bilansie rocznym ogromna różnica na takich pierdołach