•  

  KURWA MAĆ!

  Robię w podatkach, dzisiaj szukałem info o opodatkowaniu elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości.

  tl;dr - Elektrownie wiatrowe zostaną dojechane podatkami na amen, a smog leci aż miło.

  Wersja dłuższa:

  Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wprowadziła drobną zmianę w definicji budowli w ustawie prawo budowlane.
  Z definicji budowli w prawie budowlanym "korzysta" podatek od nieruchomości. Dzięki tej definicji określa się co jest objęte podatkiem od nieruchomości.
  Prosto mówiąc, podstawą opodatkowania jest wartość budowli.
  Do tej pory przez budowlę przy elektrowni wiatrowej rozumieliśmy fundament i maszt. Łopaty (śmigła), turbina, generator i reszta gratów - te elementy były rozumiane jako urządzenia techniczne - ich wartość nie była wliczana w podstawę opodatkowania.
  Tycia zmiana definicji budowli powoduje, że elektrownia wiatrowa jako CAŁOŚĆ stanowi budowlę - tak, łącznie z elementami do tej pory nie uwzględnianymi.
  Zatem podstawa opodatkowania to wartość całej elektrowni.
  Powoduje to, że podatek od nieruchomości dla elektrowni wiatrowych rośnie 5-krotnie.

  Sama zmiana była tak niejasna, że logika, zasady wykładni itd. wskazywały na to, że nie powinno się nic zmienić w opodatkowaniu, jednak też sama intencja prawodawcy wskazywała na zmianę sposobu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Z samej definicji budowli w zasadzie wykreślone zostały dwa słowa.

  Gminy nie wiedziały jak podejść do sprawy, bo kilka lat temu była podobna akcja z urządzeniami technicznymi w kopalniach, czy coś w ten deseń i się bały wydawać interpretacje bo:
  a) uznałyby, że nic się nie zmienia i byłyby w plecy, a wiadomo, że dla gmin każdy grosz się liczy
  b) uznałyby, że opodatkowanie wzrasta, ale potem by się okazało, że ta wykładnia byłaby błędna i gminy byłyby ostro w plecy, bo musiałyby zwracać nadpłaty podatku - co się wtedy właśnie stało

  Nasze zajebiste ministerstwo złodziejstwa i przepieprzania hajsu, w osobie Wiesława Janczyka - sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi na interpelacje poselską nr 7740 (http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=7740) z prośbą o wyjaśnienie sprawy potwierdziło, że opodatkowanie wzrasta.

  Gminy zatem zaczęły wydawać interpretacje podatkowe dowalające elektrownie wiatrowe.
  Dzisiejszy bilans interpretacji na 2 godziny szukania - 4 pozytywne 8 negatywnych. Pozytywy wydane przed wydaniem odpowiedzi na interpelację. Można się spodziewać, że pozytywne zostaną niedługo zmienione.

  Oprócz tego ustawa o inwestycjach bardzo mocno ograniczyła możliwości budowania elektrowni wiatrowych.

  Ustawa została zaskarżona do TK w grudniu (Sprawa połączona z K 54/16 (sprawa rozpoznawana pod wspólną sygnaturą K 51/14)). Przepisom wpływającym na zmianę opodatkowania zarzuca się złamanie zasad przyzwoitej legislacji.

  W kontekście tego ile ostatnio się mówi o smogu, myślę, że zasadne jest również zwrócić uwagę na to, że zielona energia (ja wiem, że jej wydajność jest jaka jest, ale jest) jest po przez państwo po prostu niszczona.

  #smog #energetyka #elektrowniewiatrowe #godpodarka #bekazpisu #podatki #prawo #gorzkiezale #polityka

  źródło: Photoxpress_228635781-1024x760.jpg

Gorące dyskusje ostatnie 12h