Wpis z mikrobloga

◢ #akamaitech

Technologiczne piątki z Akamai

O tym, jak wyglądał Internet w latach 90' - 0202122, impulsy, pakiety internetowe itp.


Określenie "stałe łącze internetowe" to w dzisiejszych czasach oksymoron, bo czym niby jest łącze 'niestałe'?
Na początku lat 90-tych, standardem dostępu do sieci było połączenie modemowe, wykorzystujące naziemną linię telefoniczną.
W praktyce oznaczało to, że użytkownik chcący skorzystać z Internetu, po pierwsze musiał posiadać w swoim komputerze modem, a po drugie musiał mieć łącze telefoniczne od Telekomunikacji Polskiej.

W 1996 roku, TPSA udostępniła coś, co dziś znane jest pod nazwą 'Ogólnopolski Numer Dostępowy' - 0202122.
Był to numer z którym należało się połączyć, aby dostać się do Internetu. Wyjątkowość tego numeru polegała na tym, że był on zawsze taryfikowany jako połączenie lokalne, niezależnie od tego, skąd łączył się użytkownik. Jeśli o taryfikacji mowa, dostęp do sieci liczony był w postaci impulsów.

Jednostka ta była zmienna i zależała od pory dnia w której uzyskiwało się dostęp. Za dnia, w godzinach szczytu, impuls trwał 3 minuty, a wieczorami aż 6 minut. Oznaczało to, że po godzinie 18:00 (bo wtedy zaczynał się 'wieczór') surfowanie było 2x tańsze niż np. w samo południe.

Ze względu na rozliczanie czasu spędzonego w Internecie, przesiadywanie całymi dniami na czatach czy granie godzinami w gry Online, było dość kosztownym zajęciem. Tutaj Telekomunikacja Polska wyszła naprzeciw oczekiwaniom internautów i wprowadziła tzw. 'Pakiety Internetowe'. Były to przedpłacone impulsy o wartości 15, 30 i 45 godzin. Plusem tego rozwiązania było to, że użytkownik po pierwsze nie musiał martwić się o czas trwania impulsu (bo liczyło się minuty, a nie impulsy) oraz sumarycznie, koszt użytkowania Internetu był po prostu niższy.

Obecnie w Polsce, szybkości dostępowe rzędu 10-100 Mbps nie robią już na nikim wrażenia. W latach 90' standardem ówczesnych modemów było 56Kbps (czyli ~4 kilobajty na sekundę!). Oznaczało to, że w ciągu godziny, użytkownik mógł ściągnąć niecałe 15MB danych, o ile oczywiście łączę dopisało i nie było zbyt obciążone.

W późniejszych latach, do oferty TPSA dołączyły usługi takie jak SDI ('Szybki Dostęp do Internetu' - 115Kbps), ISDN, Neostrada, czy DSL.
Ale stałe łącza z tamtych czasów, to już temat na oddzielny wpis.

Czas spędzony w sieci w latach 90 mógł kosztować nas majątek, więc zgodnie z zasadą 'czas to pieniądz', wykorzystywaliśmy go efektywniej.
Połączenie, szybkie pobranie poczty na dysk, szybkie zaciągnięcie grup newsowych, rozłączenie, a później odpisywanie na wiadomości już w trybie offline - to był standard. Obecny schemat używania Internetu, bardzo często opiera się na chodzeniu po losowych stronach bez wcześniej ustalonego planu.

Naliczanie opłat za czas zdecydowanie podnosiło naszą sieciową produktywność, ale jednocześnie ograniczało to, co moglibyśmy w Internecie zrobić.
Trudno powiedzieć, czy obecna wolność w dostepie do sieci wychodzi nam na plus, czy działa na naszą niekorzyść.
To już zostawiamy wam do przemyślenia.

❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋

O co chodzi?
Co piatek, firma Akamai Technologies (polski oddział z Krakowa) wrzuca na swój fanpage wpis technologiczny, który nastepnie jest repostowany tutaj, na mikroblogu.

Link do Fanpage

Nie przegap nowych wpisów!
Obserwuj tag #akamaitech i/lub moje prywatne konto.

Kto jest autorem wpisów?
Autor to unknow - możesz obserwować jego profil na FB (sporo newsów na temat technologii)

Chcesz pomóc?
Podeślij do mnie na priv temat, który myślisz, że warto byłoby poruszyć w następnych wydaniach AkamaiTech

#technologia #ciekawostki #internet #telekomunikacja #gruparatowaniapoziomu #nostalgia #gimbynieznajo
imlmpe - ◢ #akamaitech ◣

 Technologiczne piątki z Akamai
 O tym, jak wyglądał Inter...

źródło: comment_2KZW2PJu99JOeVwYxJ0B1OhM6oPcaj4s.jpg

Pobierz
  • 52
  • Odpowiedz
Trochę z dupy ta informacja. Pierwszym popularnym modemem w skali ogólnopolskiej był ten 33,6kbs, czy ile on miał.

Miałem po kolei wspomminay modem w TP 55,6kbps, Neostradę 128kbps, potem chyba sami z siebie przyspieszyli do 256kbps. Następnie przejście na Netię na linii TP 1Mbps, potem 6Mbps i na koniec "do 10Mbps", czyli 8/1Mbps, bo to kres możliwości łącza i oczywiście nic się w tym zakresie nie zmieniło, bo i po co.
W
  • Odpowiedz
Ech, wspomnienia :) Pierwsze "internety", coś koło 28kbps i co chwilę zrywające się, dopiero po poprawkach na centrali coś się poprawiło i nieco wzrosła prędkość. Oraz usługa callback z jakimś dziwnym wyskakującym terminalem (nie pamiętam szczegółów).

Warto wspomnieć, iż pocztę elektroniczną najlepiej było wówczas sprawdzać programem pocztowym (Outlook Express #gimbynieznajo), ponieważ wchodzenie na portal (Polbox, Poland.com, pamięta ktoś?) i logowanie się do powolnego webmaila kosztowało czas i piniondz. Do tej pory,
  • Odpowiedz
Na początku lat 90-tych, standardem dostępu do sieci było połączenie modemowe, wykorzystujące naziemną linię telefoniczną W praktyce oznaczało to, że użytkownik chcący skorzystać z Internetu, po pierwsze musiał posiadać w swoim komputerze modem, a po drugie musiał mieć łącze telefoniczne od Telekomunikacji Polskiej.


@imlmpe:

Ale tak jest w duzej czesci po dzis dzien.
Lacze internetowe to wciaz linia telefoniczna, moze juz nie naziemna (wiszaca na slupach miedzy domamai) ale i w
  • Odpowiedz
Mi się wydaje, że te niższe prędkości modemów to dotyczyły dzwonienia do BBSów. Sam tak miałem. Nie zapomnę, jak w okolicach 1995 (bo było już po denominacji) porobiłem trochę połączeń z Finlandią czy coś i za 2 miesiące były rachunki 800+700 zł. Masakra :)
Sam internet to od początku miałem 55,6kbps ale najpierw jakiś lokalny dostawca. To znaczy dzwoniłem lokalnie i miałem liczone tylko za impulsy tyle, że trzeba było płacić jeszcze
  • Odpowiedz
Warto chyba dodać że jak łączyło się z netem przez 0202122 to nie działał telefon. Nikt się nie dodzwonił. Najczęściej budziłem się o 6, posiedziałem z godzinkę na niższej taryfie i musiałem się rozłączyć co by zwolnić telefon. A jak ten modem wył i piszczał przy łączeniu. Głośnik w komputerze okładałem poduszkami, swetrami i czym się dało. Dopiero po miesiącu odkryłem że wystarczy przestawić w nim zworkę i już będzie cisza. :)
  • Odpowiedz
Warto chyba dodać że jak łączyło się z netem przez 0202122 to nie działał telefon.


@Gieekaa: Wybrańcy mieli ADSL czy jak tam się zwał ten cyfrowy telefon i wtedy można było równocześnie korzystać z internetu i dzwonić :)
  • Odpowiedz
Numer powinien dalej działać. Ciekawe czy ktoś jeszcze korzysta.


@barbapapa: ze dwa lata temu podpiąłem do komputera modem na PCI i pierwsza myśl - sprawdzić, czy działa ten internet na linii telefonicznej.

  • Odpowiedz