Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #budownictwo #nauka #technologia
Zawsze jako postęp technologii podaje się wzrost prędkości komputerów albo wzrost pojemności pamięci RAM. Tymczasem równie zaskakujące są osiągnięcia technologii w innych dziedzinach nauki.

Wykres przedstawia możliwą do osiągnięcia wytrzymałość na ściskanie betonu w ciągu ostatnich 250 lat.

Więcej szczegółów skąd się wziął taki skok w spoilerze - (materiał ten jest napisany z myślą o laikach, a nie zawodowcach, więc niektóre fragmenty są bardzo, bardzo uproszczone):
!Otóż zacznijmy od początku - aby wykonać beton należy zmieszać ze sobą kruszywo (najczęściej żwir i piasek) spoiwo (najczęściej cement) oraz wodę. Bardzo ważny ze względu na wytrzymałość betonu jest stosunek ilości wody do cementu zaznaczony na wykresie jako w/c. Im mniej wody dodamy do cementu, tym bardziej wytrzymały jest gotowy beton po związaniu. Stąd wniosek jest bardzo prosty - aby beton miał wysoką wytrzymałość musimy maksymalnie ograniczyć dodawaną do niego ilość wody. Niestety dosyć szybko natrafiamy na poważne problemy ze zmniejszeniem ilości wody. Pierwszy problem istniał od wieków i była nim zbyt gęsta konsystencja mieszanki betonowej z małą ilością wody. Po prostu mieszanki betonowej nie dało się wylewać do formy bo nie była płynna. Problem ten istniał do pierwszej połowy XX wieku i ograniczał stosunek w/c do 0,6. Początek XX wieku przyniósł rozwój chemii i odkrycie substancji zwanych plastyfikatorami. Są to substancje, które dodane w bardzo małych ilościach (rzędu 1-2%) do mieszanki betonowej mocno ją upłynniają. Dzięki temu rozwiązano problem zbyt gęstej mieszanki betonowej. Stopniowo ulepszając działanie plastyfikatorów i odkrywając lepsze superplastyfikatory w latach 80. XX wieku zmniejszono stosunek w/c do wartości poniżej 0,35. I tutaj pojawił się kolejny problem, a raczej ograniczenie chemiczne - żeby zaszła reakcja chemiczna wiązania dokładnie 100% użytego cementu i dokładnie 100% użytej wody to stosunek w/c musi wynosić dokładnie 0,30. Jeżeli wody będzie więcej (tak jak do tej pory) to zwyczajnie jej część odparuje podczas wiązania, natomiast jeżeli wody będzie mniej to tylko część cementu zwiąże, a reszta pozostanie nadal proszkiem. Wydawało się więc, że wytrzymałości betonu uzyskiwane przy granicznej wartości w/c = 0,30 będą maksymalnymi możliwymi do uzyskania. Jednak nie trzeba było wcale długo czekać na rozwiązanie - już w roku 1992 Pierre Richard opatentował beton z proszków reaktywnych (RPC). Beton RPC oprócz cementu zawiera również inne spoiwo - pył krzemionkowy, którego dodatek pozwala na obniżenie stosunku w/c poniżej granicznej wartości 0,3, a dodatkowo pył krzemionkowy ze względu na rozmiar cząstek wielokrotnie mniejszy od cementu doskonale wypełnia wolne przestrzenie pomiędzy ziarnami cementu. Dodatkowy wzrost wytrzymałości betony RPC zawdzięczają również zastosowaniu włókien stalowych, które są rozproszone w betonie.
a.....2 - #ciekawostki #budownictwo #nauka #technologia 
Zawsze jako postęp technolo...

źródło: comment_vGJ6P8HE68KIFITfZfVys57j8krs1Zgb.jpg

Pobierz
  • 69
  • Odpowiedz
jak się kształtuje cena za kubik w porównaniu do tradycyjnego


@Fidelis: Jeżeli chodzi o betony z plastyfikatorami to cena jest praktycznie identyczna jak tradycyjny beton. Jeżeli chodzi o RPC to cena jest znacznie wyższa - ciężko podać dokładne wartości, są one uzależnione od wielu czynników, no i patenty trochę blokują ich masowe wykorzystanie.
  • Odpowiedz
@atestowanie2: Jeśli chodzi o wzrost technologiczny to imho, ciężko tak obiektwynie go wyznaczyć. Bo może i hardware na papierze staje sie coraz lepszy, ale co z tego jak prgroamiści nie są w stanie nadążyć z pisaniem odpowiedniego softwareu, przez co nie do końca ta się jeszce wykorzystać potencjał hardwarowy. I to też powinno być uwzględnione w prognozach na dlasyz rozwoj technologii, bo o ile procki oparte na krzemie dobiją do tych
  • Odpowiedz
Dodatkowy wzrost wytrzymałości betony RPC zawdzięczają również zastosowaniu włókien stalowych, które są rozproszone w betonie.


@atestowanie2: Tu się nie zgodzę włókna stalowe stosuje się przede wszystkim w celu obniżenia odkształceń skurczowych. Przyrost wytrzymałości jest, że tak powiem, skutkiem ubocznym :)
  • Odpowiedz
możesz dodać treść spoilera w komentarz? bo na wykopowej apce ucina

@foxbond: @Doleginho:

Otóż zacznijmy od początku - aby wykonać beton należy zmieszać ze sobą kruszywo (najczęściej żwir i piasek) spoiwo (najczęściej cement) oraz wodę. Bardzo ważny ze względu na wytrzymałość betonu jest stosunek ilości wody do cementu zaznaczony na wykresie jako w/c. Im mniej wody dodamy do cementu, tym bardziej wytrzymały jest gotowy beton po związaniu. Stąd wniosek jest
  • Odpowiedz
@FarGO: Wszystko fajnie, tylko przy codziennym budownictwie (biurowce, mieszkaniówki), inwestorzy najchętniej wszystko by wymurowali, a co dopiero mówić o stosowaniu RPC czy nawet BWW zamiast klasycznego żelbetu B37-45 max. Także w/c jeszcze Ci posłuży.
  • Odpowiedz