Wpis z mikrobloga

Idiom: Wyścig konny Tian Jina (田忌賽馬)

W okresie Walczących Królestw (475 - 221 p.n.e.) żył wybitny strateg wojskowy o imieniu Sun Bin (zm. 316 p.n.e.), który prawdopodobnie był potomkiem Sun Zina (znanym też jako Sun Tsu), autora "Sztuki Wojny".
Sun Bin został wrobiony w popełnienie wykroczeń i poddany karze w państwie Wei, po czym uciekł do państwa Qi. Znany generał Qi - Tian Ji, przyjął Sun Bina i zaprzyjaźnił się z nim.

W tym czasie, król państwa Qi był miłośnikiem koni. Tian też pałał zamiłowaniem do wyścigów konnych. Obstawiał je dużymi pieniędzmi, ale za każdym razem przegrywał z arystokracją, więc w kiepskim nastroju wracał do domu.
Pewnego dnia, Sun Bin postawił obejrzeć zawody. Ich zasadą był trzykrotny wyścig w którym mógł startować tylko jeden koń, a ten, kto wygrał najwięcej rund, zostawał zwycięzcą.
Sun zauważył, iż wszystkie konie były podzielone na trzy klasy: pierwszą, drugą i trzecią. Ponadto zauważył, że nie było dużej różnicy pomiędzy końmi tej samej klasy.
Po zakończonym wyścigu i powrocie do domu, Sun Bin zwrócił się do przygnębionego Tian Jina: "Mój przyjacielu, mam pomysł, który zapewni, że wygrasz następny wyścig".
"Naprawdę! Powiedz mi szybko".

Sun Bin powiedział z uśmiechem: "Zauważyłem, że używasz najlepszego konia do biegu z najlepszym koniem króla, natomiast konia drugiej klasy, do biegu z koniem drugiej klasy króla, a najsłabszego konia, do biegu z najsłabszym koniem króla. Więc przegrywasz wszystkie rundy.
"Następnym razem, wykorzystaj najsłabszego konia do biegu z najlepszym koniem króla. Najlepszego konia wykorzystaj do biegu ze średnim koniem króla. A średniego konia do biegu z najsłabszym koniem króla. W ten sposób, twój najsłabszy koń z pewnością przegra, lecz dwa pozostałe z pewnością wygrają i zostaniesz zwycięzcą".
"Cóż za wspaniały pomysł! Dlaczego wcześniej na to nie wpadłem?". Tian był tak uradowany, że poprosił króla o kolejny wyścig w dniu następnym.
Tego dnia, wynik wyścigów był dokładnie taki, jak przewidział Sun Bin. Ponieważ Tian wygrał dwa z trzech biegów, został zwycięzcą wyścigu i wygrał od króla szkatułę pełną srebra.
Król był wielce zaskoczony i zapytał Tiana, skąd pozyskał tak dobre konie w tak krótkim czasie. Tian powiedział mu wtedy o strategii Sun Bina.
Następnie, król posłał po Sun Bina do pałacu. Był pod takim wrażeniem jego analiz i militarnych strategii, że mianował go doradcą wojskowym.
Z jego pomocą, państwo Qi wygrało wiele bitew.

Idiom 田忌賽馬 (Tián Jì sài mǎ), który dosłownie oznacza "wyścig konny Tian Jina" używa się w odniesieniu do pozytywnych wyników uzyskanych za pomocą opracowanej strategii, lub metody, która wykorzystuje zasoby osoby w sposób innowacyjny, co pomaga w rozwiązaniu sytuacji patowej. źródło
#chinskieidiomy #clearharmony #idiomy #chiny
zpue - Idiom: Wyścig konny Tian Jina (田忌賽馬)

W okresie Walczących Królestw (475 - 2...

źródło: comment_6ApaLWa5Mdmjo4XjiJxsdeCh6uyAUg2P.jpg

Pobierz
  • 11
@zpue: Czy to jest dalej używane? O ile większość polskich czy angielskich idiomów odnosi się to rzeczy pozornie prozaicznych, tak tu już widzę drugi czy trzeci wpis o idiomie powiązanym z miejscem czy postacią historyczną. Tego już nie zrozumiesz na drodze dedukcji jak "baba z wozu koniom lżej" xD

Więc trochę się zdziwię jeżeli taki idiom przetrwał dwa tysiące lat i nadal jest używany.
@einz: Chińskie idiomy są bardzo bogate w znaczenia. Śmiało można powiedzieć, że Chiński to najbardziej zaawansowany język na świecie. Niestety wiele znaków ostatnio zostało zmienionych przez komunistyczną partie Chin mają uproszczone znaczenie i niemają już głębi na szczęście jednak co niektórzy dobrzy ludzie dbają o to co dobre i starają się zachować oryginalną kulturę Chin jak np. Shen Yun które przestawia mity i legendy z 5000 lat historii wielkich Chin. #