Wpis z mikrobloga

Witajcie mirki i mirabelki.
Siedzę na tym wykopie od jakiegoś czasu i w większości przypadków jedynie plusuję lub komentuję wpisy. Stwierdziłem iż przyszedł czas na podzielenie się z wami swoimi zainteresowaniami i być może wciągnięcie kilkoro z was w moje nietypowe acz ciekawe hobby ;).

Mowa o hodowli mrówek. Tak tak, to nie zwodzi was wzrok, otóż moi drodzy mrówki można hodować, aczkolwiek nie jest to bardzo popularne w naszym kraju :) nie jest to jednak hobby drogie. Za swoją królową dałem 10zł. Przyszła do mnie w plastikowej probówce w której to można już zacząć hodowlę. Ja swoją królową od razu przeniosłem do szklanej probówki (co jest zalecane a koszt takiej to groszowe sprawy)

W okresie od marca do wczesnej wiosny swoją zaplemnioną królową można złapać gdy po locie godowym szukają one miejsca na założenie gniazda i plątają się po leśnych ścieżkach, chodnikach czy też pływają w jakiejś kałuży. Pamiętajcie jednak aby sprawdzić jaki gatunek mrówki się złapało ponieważ część mrówek w Polsce jest pod ścisłą ochroną. Jeśli nie wiemy co złapaliśmy polecam forum antmania.pl tam są ludzie którzy z chęcią nam pomogą :)

Osobiście jestem hodowcą od jakichś 2 miesięcy kiedy to zakupiłem swoją pierwszą królową gatunku Lasius niger (Hurtnica pospolita) potocznie zwaną mrówką ogrodową, tak dokładnie ten sam gatunek mrówek z którymi wasze babcie/ciocie/mamy zapewne nie raz toczyły wojnę aby uchronić ogrodowe roślinki przed staniem się masową plantacją mszycy :) (Wiedzieliście że królowa tego gatunku potrafi dożyć sędziwego wieku jak na mrówkę 35 lat? ;) )

Gatunek ten jest monomorficzny (tzn. nie dzieli się na kasty, przykładowo piastunek/żołnierzy/robotnic) oznacza to iż każda mrówka może pełnić wszystkie role w społeczności. Jednakże zazwyczaj to najstarsze mrówki wychodzą poza gniazdo w poszukiwaniu pożywienia.

Czym żywią się mrówki? To zależy od gatunku, mrówki które ja hoduję czyli Lasius niger w naturalnym środowisku drobnymi owadami oraz spadzią z mszyc, w warunkach domowych polecam miód naturalny + larwy mącznika lub miód naturalny wymieszany z żółtkiem jaja kurzego.

Czego będziecie potrzebowali aby rozpocząć hodowlę?
- Waty
- Probówki (najlepiej szklanej)
- Królowej (dla początkujących najbardziej polecanym gatunkiem jest właśnie Lasius niger)
- Przegotowanej wody (która wlewamy do probówki) link do filmiku jak ma to wyglądać:
https://www.youtube.com/watch?v=CksyXr1eOHw
Po wykonaniu powyższych wprowadzamy królową i zatykamy drugi koniec probówki watą (aby królowa nie uciekła ;) ) (filmik nie mój)

Zapraszam do obserwowania mojego tagu: #hodowlamrowek zadawania pytań i dodawania własnych treści jeśli ktoś hoduje :)

Wszelka krytyka mile widziana :)

#myrmekologia #polska #zainteresowania #nauka #zwierzaczki #hodowlamrowek
s.....1 - Witajcie mirki i mirabelki. 
Siedzę na tym wykopie od jakiegoś czasu i w w...

źródło: comment_Ij8eyx1ZMXQhv7RKYeyhHatXoLTrKF18.jpg

Pobierz
  • 9
@slec21: Tak formikarium zrobiłem sam. Troche zabawy było. Co do Żniwiarek to ja hoduje je w Polsce. Dwa lata temu kupiłem krolową i kilka robotnic. Początek był długi i nudny ale teraz jest co obserwować.
@brat_drwala: Przypadkiem tu trafiłem i chciałem Ci powiedzieć, że Twoje formikarium jest rewelacyjne, jeśli idzie o możliwości obserwacyjne. Większość formikariów w sprzedaży ma:
a) arenę i gniazdo płaskie - nie da się obserwować jak leży na półce
b) gniasdo pionowe, ale arena schowana za nim - nie możesz obserwować równocześnie gniazda i areny
c) gniazdo pionowe, arena obok, ale połączone wężykiem - niby widzisz obie rzeczy, ale zajmuje to dużo miejsce