Wpis z mikrobloga

Od serdecznego przyjaciela dostałem bardzo ciekawą książkę Paweł Lisicki Czy Jezus jest Bogiem. To mój tzw konik, historyczno naukowe badanie postaci Jezusa, czytam wszystko co wpadnie mi w ręce na ten temat, zwłaszcza krytyczne dociekliwe i w miare bezstronne analixy o ile w tym temacie to w ogole mozliwe :)

Np na str 328 Lisicki pisze: Nie jest prawda ze w starozytnosci znano wielu cudotworcow porownywalnych slawą z Jezusem" Pytanie czy jak znajde jednego poganskiego cudotworce to zahwieje to sławą Jezusa? #historia #religia
  • 10
@blady-erotoman: Zachęcam do poszukania. Przy czym:
- Żaden nie będzie miał tak dokładnie udokumentowanych dokonań jak Jezus Chrystus.
- Żaden człowiek, nie będący Bogiem z założenia, nie wstał z martwych sam z siebie, a mało tego nie zostało to tak udokumentowane jak w Ewangelii ( ͡° ͜ʖ ͡°).
- Żaden nie ma dziś tylu wyznawców co Jezus Nazarejczyk.

Więc, Paweł Lisicki ma na swój sposób rację. Mimo
@Mariakowski: lisicki zrobil w tej ksiazce przeglad krytykow np Vermesa. Jest to dobre podsumowanie ale argumenty nie sa przekonujace. Jak ocenic wiarygodnosc takiego cudu np zmartwychwstanie? Czy wystarczy ze mamy oryginal swiadectwa bezpośredniego swiadka? A przeciez nic takiego nie mamy.
@blady-erotoman: Przepraszam, wydawało mi się, że cudotwórstwo nie jest przedmiotem tych badań, gdyż z założenia nie jest one naukowe ;) Myślałem, że chodzi raczej o historyczne, nie zaś religijno-teologiczne podejście. Gdyby jednak twoje badania zboczyły na nieco inny kurs, to może będę mógł w czymś pomóc :)
@blady-erotoman: Ale informacje zawarte w Ewangeliach Jana, Mateusza i Marka (chociaż tutaj to już był pewien okres czasu od momentu kiedy Piotr widział zmartwychwstałego Jezusa, a opowiadał to potem Markowi) są tak naprawdę z "pierwszej ręki" bo dwóch z nich było apostołami Jezusa i było przy:
- Zesłaniu Ducha Świętego
- Gdy Jezus po zmartwychwstaniu wszedł przez zamknięte drzwi, mówiąc "Pokój wam"
a Marek swoją Ewangelię pisał w oparciu o relacje
@Czesiek_God_Usopp: Rzymski historyk Tacyt opisuje cuda dokonane przez cesarza Wespazjana. Podczas pobytu w Aleksandrii prosili go o uzdrowienie dwaj chorzy. Niewidomy domagał się, by cesarz śliną dotknął jego policzków, natomiast dotknięty paraliżem ręki - by nastąpił na niego nogą. Rozbawiony sytuacją cesarz spełnił ich prośbę cyt. „w tym przekonaniu, że dla jego szczęścia wszystko stoi otworem, a nic odtąd nieprawdopodobne nie jest, wesołą przybiera minę i wśród otaczającego go z napięciem
Wespazjan


@blady-erotoman: Wespazjan panował 36 lat po śmierci Chrystusa. Zwykła zrzynka ( ͡° ͜ʖ ͡°). Poza tym był to okres walki z dość szybko rozprzestrzeniającym się chrześcijaństwem, więc nie zdziwiłbym się gdyby była to po prostu historia mająca "pogorszyć" morale chrześcijan. Sama historia brzmi jakby miała poprawić wizerunek Wespazjana. Po Chrystusie było wielu "niby-cudotwórców", choćby Szymon Mag czy Apoloniusz z Tiany. Ale to nie oni mają 2000