Wpis z mikrobloga

#akwarystyka #akwarium #mandarynbadapiasek

Witajcie akwamirki. To znowu ja :)
Ponieważ korzenie wciąż się moczą i skutecznie opóźniają start mojego akwarium postanowiłem w sposób nieco "naukowy" zbadać sprawę piasku i jego wpływu na twardość wody. Otóż na podłoże planuję użyć zwykłego piasku do piaskownic dostępnego w markecie budowlanym. I tu właśnie pojawia się inspiracja mojego doświadczenia. A była nią (tą inspiracją) uwaga czy też sugestia jednego z nas, żeby na podłoże wybrać piasek firmy ZEW a nie piaski firm SOBEX czy KREISEL, które to mogą zatwardzać wodę.
Po szybkim (i przyznam się niezbyt szczegółowym) przeczesaniu internetu natknąłem się w kilku miejscach na właśnie takie opinie. Owszem trafiło się kilka opinii potwierdzonych nawet wynikami testów wody, ale jakoś nie do końca mnie to przekonało. Sytuacje tam opisane były w taki sposób, że nie do końca jednoznaczne wydawały się wnioski, że to akurat piasek ma wpływ na zmianę pH czy twardości wody w akwarium. Po prostu są takie opinie, ale jest ich niewiele i nie są dla mnie zbyt przekonujące.
Więc cóż robić? Wsiadam w auto i jadę do sklepu nabyć piasek. No i jak to często bywa nie ma tego co się chce. Dlatego też mając na uwadze moje wcześniejsze poszukiwanie rzetelnych informacji i fakt, że po półtorej godziny jeżdżenia głupio byłoby wrócić z pustymi rękami nabyłem piasek firmy Sobex. Sam sobie zbadam, czy faktycznie zatwardza wodę. Jeśli tak to najwyżej 10zł pójdzie jak krew w piach a dokładnie to do piaskownicy zamiast do akwarium.

To tyle tytułem wstępu. Teraz czas na konkrety czyli opis badania.

Postanowiłem zbadać jaki wpływ ma piasek na twardość węglanową wody (dużo łatwiejsza do zmiany i najistotniejsza z punktu utrzymania niskiego pH) a przy okazji również jak wpływa na pH wody. Do testu przygotowałem trzy próbki. Dwie z nich zostały przygotowane według najbardziej prawdopodobnego i najwygodniejszego dla mnie sposobu umieszczenia piasku w akwarium. Trzecia próbka to próbka kontrolna.
Próbka nr 1 - próbka kontrolna w postaci czystej, świeżej wody DEMI bez piasku.
Próbka nr 2 - "piach gotowany" czyli wilgotny piach (prosto z worka) pobieżnie przepłukany w wodzie kranowej, następnie gotowany 20 min. w wodzie kranowej, nienachalnie odsączony i zalany świeżą wodą DEMI
Próbka nr 3 - "piach surowy" czyli wilgotny piach (prosto z worka) zalany świeżą wodą DEMI, bez jakiekgokolwiek płukania i gotowania.

Badany piasek - jest to Piasek Do Piaskownic, worek 20kg, produkcja/konfekcjonowanie SOBEX Sp. z o.o., frakcja 0-1,8mm, Atest PZH, zakupiony w markecie Leroy-Marlin. Piasek w worku nie jest suchy - jest całkiem wilgotny.
Woda DEMI - woda demineralizowana TESCO Value, kanister 5l, oczyszczona technologią odwróconej osmozy, producenta nie podano, produkcja 07.11.2016.
Stosunek piach:woda w próbkach nr 2 i 3 wynosił ok. 1:2, naczynie cylindryczne: 2cm warstwa piasku, wysokość słupa wody ponad piaskiem 4cm.

Instrumenty badawcze:
Test kropelkowy KH Salifert - pomiar w zakresie 0,0 - 15,7 dKH; rozdzielczość 0,15 dKH; dokładność +- 0,3 dKH
Miernik elektroniczny pH - pomiar w zakresie 0-14 pH; rozdzielczość 0,1 pH; dokładność do +- 0,2 pH, automatyczna kompensacja temperatury
Termometr akwarystyczny - producent nieznany, pomiar w zakresie 0-50 *C; rozdzielczość ok. 0,5*C (na oko)

Sposób prowadzenia badań:
Pierwszego pomiaru dokonałem po 24h od zalania próbek. Następnie pomiary wykonywałem codziennie o podobnej porze dnia. Wyniki pH to średnia arytmetyczna trzech pomiarów wykonanych w odstępie ok. 15 minut.

Wyniki pomiarów (dla lepszej czytelności wybaczcie spacje przed średnikami):

Świeżo otwarta woda demi - pH 7,0 ; KH 0,0
Świeża kranówka - pH 7,2 ; KH 3,7 (nie, to nie błąd pomiaru :D)

Próbka nr 1 - kontrolna (czysta woda demi)
pomiar po 1 dniu - pH 6,67 ; KH 0,0
pomiar po 2 dniu - pH 6,53 ; KH 0,0
pomiar po 3 dniu - pH 6,70 ; KH 0,0
pomiar po 4 dniu - pH 6,87 ; KH 0,0
pomiar po 5 dniu - pH 6,90 ; KH 0,0

Próbka nr 2 - piach gotowany
pomiar po 1 dniu - pH 6,63 ; KH 0,30
pomiar po 2 dniu - pH 6,53 ; KH 0,35
pomiar po 3 dniu - pH 6,67 ; KH 0,35
pomiar po 4 dniu - pH 6,77 ; KH 0,40
pomiar po 5 dniu - pH 6,73 ; KH 0,40

Próbka nr 3 - piach surowy
pomiar po 1 dniu - pH 5,80 ; KH 0,0
pomiar po 2 dniu - pH 4,93 ; KH 0,0
pomiar po 3 dniu - pH 4,67 ; KH 0,0
pomiar po 4 dniu - pH 4,67 ; KH 0,0
pomiar po 5 dniu - pH 4,67 ; KH 0,0

Temperatura wszystkich trzech próbek utrzymywała się w chwili pomiaru na stałym poziomie ok. 21,5*C
Ubytek wody na skutek parowania po 5 dniach: ok. 1/3 wysokości słupa wody.

Wnioski, spostrzeżenia, interpretacje i nadinterpretacje wyników.

Woda demi - doskonale widać jak pozbawiona buforu (KH) woda łapie CO2 z powietrza i samoistnie się zakwasza. I potem lekko odkwasza itd. Moim zdaniem zupełnie naturalne wahnięcia pH.

Próbka nr 2 - poziomy i zmiany pH bardzo zbliżone do parametrów próbki kontrolnej. Naturalna spawa, nie ma co się rozwodzić. Natomiast wzrost KH spowodowany jest moim zdaniem tym, że piasek był płukany i gotowany w wodzie kranowej a następnie jeszcze mokry od razu zalany wodą demi. Natomiast późniejszy delikatny wzrost KH to moim zdaniem skutek parowania wody z próbki. Nie były niczym przykryte i nie była uzupełniana woda odparowana.

Próbka nr 3 - Twardość węglanowa KH analogicznie do próbki kontrolnej cały czas utrzymywała wartość 0,0. Ale, żeby było ciekawie zaobserwować można wyraźny spadek pH spowodowany... no właśnie nie wiem czym. Dołożyłem wszelkich starań, aby próbka nie była zanieczyszczona niczym z zewnątrz i raczej taką sytuację można wykluczyć. Prawdopodobnie w piasku znajdują się jakieś resztki organiczne lub drobnoustroje, które w jakiś sposób mają wpływ na wodę. Poza tym tylko w tej próbce pojawiło się coś na kształt filmu bakteryjnego na powierzchni wody oraz na ściankach naczynia. Na powierzchni piasku rozwinęły się "galaretowate, przejrzyste farfocle" które na moje oko są koloniami bakterii. Nic takiego nie pojawiło się na próbce z piachem wygotowanym.

W związku z powyższym śmiem twierdzić, że piasek SOBEX jednak nie zatwardza wody. Przynajmniej ten, który ja mam. Jednocześnie zaznaczam, że wyników mojego dochodzenia nie można i nie powinno się rozciągać na całość produkcji tej firmy. Możliwe bowiem, że korzystają z kruszywa pochodzącego z różnych kopalni. Nawet piasek pochodzący z tego samego źródła może mieć parametry i skład zmienny w czasie.
Ale jednak jeżeli ktoś chce użyć takiego piasku w akwarium to może też go wziąć pod uwagę, bo według mnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszystko będzie ok. Tylko jednak radziłbym go porządnie wypłukać i wygotować przed umieszczeniem w zbiorniku.
U mnie w akwarium będzie właśnie ten piasek. I będę spał spokojnie.

Jeśli ktoś jest ciekaw czemu używam testu Saliferta kojarzonego głównie z akwarystyką morską to informuje, że po pierwsze ma opinie bardzo dokładnego i wiarygodnego. A po drugie akurat ten test jest przeznaczony do wody zarówno słonej jak i słodkiej.

No i kończę już ten przydługi wywód. Dzięki za uwagę :)

MandarynWspanialy - #akwarystyka #akwarium #mandarynbadapiasek

Witajcie akwamirki....

źródło: comment_bIPLOh4FxjUrVN0aqwjWXfVqTuZj3him.jpg

Pobierz
  • 16
@MandarynWspanialy: Sobex zatwardza bardzo, zatwardza troche albo wcale- w zaleznosci skad pochodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°). Mi sie trafil 3x zatwardzajacy, jak kiedys kupilem ( ͡° ʖ̯ ͡°). ZEW jest z jednej zwirowni rozprowadzany, dlatego zwykle jego uzywam i polecam, bo to pewniak.
kationity i kwasy walają się po garażu


@majkelos13: A u mnie testy akwarystyczne ;)
A tak w ogóle to po teście kwasowym to i tak byłbym w lesie, bo nie wiedziałbym jak bardzo ewentualnie piasek zmienia parametry wody. A teraz już wiem :) No i nie satysfakcjonuje mnie odpowiedź, że piasek nie nadaje się, bo nie. Ja jestem ciekaw dlaczego się nie nadaje (gdyby się nie nadawał)?