Wpis z mikrobloga

#programowanie #opensource #webdev

Miraski, pytanie natury filozoficznej. Dlaczego opensource?
Pracuję sobie wieczorami nad projektem, którego głównym celem jest nauka i rozwiązanie mojego własnego problemu. W zasadzie - problem nie jest taki unikalny i kilkakrotnie rozwiązany. Po prostu chcę to zrobić po swojemu. Nie robię z tego żadnego biznesu - ale z tyłu głowy mam, że jednak ktoś, kiedyś mógłby chcieć za to zapłacić. I tu pojawia się pytanie: dlaczego warto open source'ować w ogóle? Dodam, że jestem raczej juniorem - taki otwarty projekt na githubie faktycznie punktuje u potencjalnych, przyszłych pracodawców?
  • 6
@bleaha: ludzie lubią open source, bo mogą grzebać, bo raczej po przyzwyczajeniu się do technologii nikt im nie każe nagle płacić za wdrożoną technologię, bo często stawiają wsparcie społeczności ponad produkt firmy, która może przestać go wspierać. Tyle mi do głowy przychodzi.
@bleaha: open source robi się głównie po to, żeby wymieniać się wiedzą i doświadczeniem z innymi. A jak projekt jest fajny to być może znajdą się chętni do pomocy w jego rozwoju. Jak pojawi się błąd, to zamiast klepać ticketa, to sami sobie naprawią :P

Poza tym wizytówka dobra i kto powiedział, że na Open Source nie można zarabiać? :P
@bleaha: Jak używasz dużo open source'a, to mimowolnie wkręcasz się w jego community i czasami możesz poczuć potrzebę zwrócenia naturze co jej zabrałeś za darmolca. W takich chwilach, zwłaszcza jak masz wolny czas, możesz zechcieć zaangażować się w jakiś projekt dla innych osób. Generalnie nie jest to sprawa dla samolubnych scoorvieli.
No i może pan sobie wpisać do portfolio ( ͡° ͜ʖ ͡°)