Wpis z mikrobloga

Jako, że w tej kolejce cracovia gra z Pogonią i wielu młodych kibiców dziwi się skąd taka niechęć kibiców Pogoni, nawet tych najzwyklejszych szarych kibiców, żadnych kiboli do kibiców krakowskiej drużyny to wklejam tekst informujący od czego to wszystko się zaczęło.

Tekst skopiowany z jakiegoś fanpage.

Andrzej Kujawa 18.07.1973 - 29.05.1993

"Śmierć w tramwaju
Wiecie dlaczego na pierwszym wydaniu „ Pamiętnika kibica” futbolówka jest opleciona szalikiem Pogoni Szczecin? Bo w 1993 roku, kiedy ta książka powstawała, przed meczem Polska – Anglia w Chorzowie kibice Cracovii zasztyletowali Andrzeja Kujawę, chłopaka za Szczecina.
Rozmawiałem z kolegami poszkodowanego. Nie tylko on dostał nożem. Wiecie jak było? Jechali w czwórkę lub piątkę (moja skleroza, tego już nie pamiętam) tramwajem. Mieli pecha, do tego samego tramwaju wsiadła banda nożowników z Cracovii. Zaczęli się bić, „ Pasy” były w przewadze, ale szczeciniacy nie kpy i jakoś sobie w wąskim tramwaju radzili. Co zrobili napastnicy nie mogąc sobie (będąc w olbrzymiej przewadze) poradzić w bijatyce na pięści? Użyli noży. Nie „noża”. Noży.
Rozmawiałem z chłopakiem, któremu Andrzej, jego kumpel, skonał na rękach.
Choć podczas tego meczu działo się wiele, o mało nie zginął kibic Lechii, który wychylając się z pociągu przez okno, walnął głową w słup, jednak to właśnie efekt działalności nożowników z Cracovii wywarł na mnie niesamowite wrażenie. Do tego stopnia, że własne wspomnienia i opisy opatrzyłem szalikiem Pogoni Szczecin. Nie Śląska…
Kłamcy, po stokroć kłamcy
Jeździłem na sprawy zabójstwa Andrzeja Kujawy do Katowic. Rozmawiałem z wieloma ludźmi. Widziałem, jak kibic Cracovii, taki największy, śpiewał jak z nut. Sypał swoich kolegów. Rozmawiałem z innymi krakowianami, uczestnikami tych wydarzeń. Twierdzili, ze noży używać już nie będą. Ile warte było ich słowo zweryfikował czas. Gówno warte.
I tyle są dla mnie warci kibice Cracovii.
Gdy w 1995 roku kibice Arki Gdynia zorganizowali turniej kibiców. Była na nim cała kibicowska Polska. I była reprezentowana przez tych, którzy mogli wpłynąć na różne rzeczy. Postanowiono, że nie będzie bijatyk na meczach reprezentacji narodowej. Niedługo potem był pojedynek kadry na stadionie Górnika w Zabrzu. Co powiedział „M”, ówczesny przywódca fanów Cracovii? Ano stwierdził, że ich żadne ustalenia nie będą obowiązywać. Niedługo potem „sprawa się „rypła”, bo w Paryżu na niechcących trzymać standardów kibiców Cracovii ruszyli fani Pogoni. A Cracovię wsparła Arka."

Ps. 1,5 roku temu na meczu Cracovia - Pogoń, bydło z krakowskiej drużyny wywiesiło na młynie oprawę składającą się z narysowanej puszki paprykarza szczecińskiego z wbitym nożem i napisem "1:0"

#cracovia #pogon #mecz #ekstraklasa #pilkanozna #mirkohooligans #szczecin #krakow
Amen_Pacierzu - Jako, że w tej kolejce cracovia gra z Pogonią i wielu młodych kibiców...

źródło: comment_Mftw2rZ8UvtkOrpYBg1Q1iTzJ3fQyymT.jpg

Pobierz
  • 15
Kibice żydów akurat jako pierwsi w Polsce wprowadzili sprzęt do świata kibicowskiego. Można im podziękować za to jak wygląda kibicowanie w Krakowie.