Wpis z mikrobloga

Hej, macie doświadczenie z podpinaniem do komputera pokładowego w aucie i/lub do radia #arduino albo #raspberrypi ?

Zastanawiam się nad czymś takim, żeby np podpiąć sobie ekran dotykowy do tego i móc sterować radiem, odczytywać rzeczy z komputera etc.
Interesuje mnie też jak by można podłączyć osobne źródła dźwięku, tak, żeby nie była tylko stacja cd, tylko np jack z rpi albo usb, cokolwiek.

Może znacie jakieś ciekawe artykuły na ten temat? Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

Części mam, miejsce w aucie też na to mam.

PS. Myślałem sobie też, żeby zamiast zwykłego wyświetlacza, użyć jakiegoś tableta z androidem, wtedy od razu mam wbudowanego gpsa i mógłbym używać janosika i google maps do śledzenia natężenia ruchu.

#majsterkowanie #diy
  • 12
@OldPike: trudna sprawa, przeciez komputery nie są takie o do odczytywania w samochodach. poziom paliwa mozna sczytać z czujnika, obroty z "kabla" ktory idzie do obrotomierza ale to też zależy jaki samochód bo wątpie zeby w nowym a8 mozna było tak sobie wyciagnac zegary i wpiac sie w kabelek. spalanie mozna najzywej samemu liczyc z tego czujnika (plus moduł gps) ale pewnie nie bedzie sie pokrywało z tym co pokazuje komputer.
@daczka92: z przyciskami na kierownicy to nie głupie(ʘʘ)
Auto nowe nie jest - 2003
No to podłączenie do odczytywania różnych rzeczy to nawet mnie mniej interesuje, ale jakby dało się sterować radiem to by było fajnie, gorzej z tymi zew. źródłami dźwięku, musiałbym poszukać czy gdzieś jest ukryty AUX, bo nie wiem.
Radio jest fabryczne, zresztą nie wiem czy ono nie jest jakoś podłączone z komputerem w
@OldPike: Żeby sterować czymkolwiek w aucie musisz opanować protokół CAN. Odczyt z czujników łatwo zrobić, także spalanie można wziąć z sygnału elektrycznego czasu otwarcia wtryskiwaczy.
@fabek: widziałem, że są odpowiednie moduły do odczytu CAN na arduino i rpi - ale czy to wszystko? Taki moduł załatwia sprawę? Rozumiem, że do radia osobno?
@OldPike: Powiem Ci, że Arduino/RPi nie odważyłbym się podpiąć do auta. Głównie ze względu na to, że jest to DIY, połączenie wszystkiego wymaga masy czasu i ciężko to ładnie z deską rozdzielczą zgrać. RPI długo się uruchamia i musiałoby być wzorowo ustawione, żeby wszystko działało jak należy.

Pomyśl może bardziej o jakimś radiu z dotykowym ekranem. Brat kupował coś podobnego do tego i w sumie działa bez zarzutu. Ma BT, microSD,
@OldPike: Nie to nie jest to wszystko. Teraz musisz wiedzieć jakie komendy puszczać do danego auta. Powiem w skrócie: projekt może wydawać się prosty, ale im dalej w las tym więcej drzew będzie.
@OldPike: Co to za auto? Wszystko zależy od marki i protokołu na jakim to hula, bo każdy producent stosuje inne rozwiązania. Ja interesowałem się swojego czasu odnośnie montażu czegoś podobnego w starszych bmw bez idrive (e39/e46/e38/e83 itp.) i zaadoptowania rpi jako cyfrowej zmieniarki, odtwarzacza filmów na fabrycznym ekranie (tam jest wejście TV) i wszystkie informacje, których potrzebujesz można było bez problemu odczytać z szyny danych, wystarczy odpowiedni interfejs usb
@Zajc: co do zgrania z deską rozdzielczą to akurat nie widzę wielkich problemów - na środku auta mam wielki schowek. W nim chce schować tablet a brakującą ramkę wydrukować w 3D.

Co do uruchamiania to też nie przeszkadzałoby mi jakby wszystko uruchamiało się np 3 minuty - i tak nie zdążę jeszcze z parkingu wyjechać.

Co chcę odczytywać to nie wiem, póki co tylko mam pomysł na ogólne zastosowanie i szukam