Wpis z mikrobloga

Czy jeśli wiem, że zaraz uderzy we mnie w tył auto z dużą prędkością, to wcisnąć hamulec na maksa czy puścić? Prosiłbym o jakieś wywody, jak energia się rozchodzi w każdym przypadku, kiedy człowiek będzie mieć większe obrażenia? Sorry za tag, ale nie wiem jak to tagować, z drugiej strony taka informacja myślę, że może się kiedyś komuś przydać (czego oczywiście nie życzę, bo uczucie nieprzyjemne).

#samochody
  • 20
@p__m: IMHO wcisnąć hamulec. Nieco mniejsze przeciążenie, ale co ważne: mniejsza szansa wypchnięcia na przeciwległy pas, najechania na pieszych albo wjechania na drogę z pierwszeństwem przejazdu.
U mnie były to ułamki sekund i uderzenie w tył dostałem jak już wyhamowywałem do zera, dlatego miałem na maksa wciśnięty.
@p__m:
Tak. I pilnuj się, bo chyba dwa dni później mogą wyjść najgorsze objawy...
No i tak jak napisał @v-tec:.

@mortasmortas:
Nadal nie rozumiesz.
Pomyśl w którym momencie działa większa siła na ciało: jak nagle przyspiesza do, powiedzmy, 30kmh (wciśnięty hamulev) czy do 50kmh (puszczony)
@PanKracy582: no właśnie to było w piątek około 18, na początku nic nie było pewnie szok, ale wieczorem już coś się pojawiało, pojechałem do szpitala, prześwietlili mnie całego i jakieś typowe urazy dla wypadku komunikacyjnego w kargu i kręgosłupie. A przez weekend każdego dnia co innego boli, dzisiaj prawa noga, ramie, kark, dolny odcinek pleców, mam skierowanie do chirurga, więc się przejadę.
@PanKracy582: Ale tej siły otrzymanej w wyniku uderzenia już nie bierzesz pod uwagę ? Jak dla mnie auto z hamulcem będzie stawiało większy opór przez co mocniej dostanie w dupe.
@p__m:
Było od razu na pogotowie i prześwietlenie, do takich rzeczy szpital podchodzi poważnie. Co jak co ale kręgosłup masz jeden.
A jak zacznie Ci drętwieć noga ręka czy cokolwiek to wal do szpitala bez zastanowienia.

@Kejran:
Chcesz ocalić auto- puszczony hamulec.
Chcesz ocalić siebie - trzymasz hamulec.

@mortasmortas:
A no i zderzak Łągiewki nigdzie tej energii nie rozprasza, on tylko pochłania. Działa jak najzwyczajniejszy na świecie amortyzator
@p__m: ja bym hamował auto i tak oba na złom jak duża siła, chyba że masz forda co go chrupie ruda szmata wtedy bym nie ryzykował( ͡° ͜ʖ ͡°)
@PanKracy582: Dokladnie tak jest.
Ci co pisza zeby puscic - wyobrazcie sobie dwie skrajne sytuacje gdy wjezdza w was auto. W ktorej byscie woleli sie znalezc?
1. Siedzicie na betonowym murku (odpowiednik bardzo ciezkiego auta i wcisnietego hamulca).
2. Siedzicie na lekkiej deskorolce (odpowiednik bardzo lekkiego auta i puszczonego hamulca).

W pierwszym przypadku nie doznajecie zadnego przyspieszenia (zatem zadnej sily). W drugim w momencie przyspieszacie do predkosci uderzajacego samochodu (minus epsilon...)
@FuLame:
Ja wiem, tylko ciężko to sobie wyobrazić :)
Porównałbym jeszcze do jebnięcia z bara w otwarte drzwi (puszczony hamulec) lub zamknięte (wciśnięty hamulec) xD
W pierwszym wypadku drzwi są całe ale nabierają prędkości (czyli wgniata w fotel okrutnie aż może się zlamac) a w drugim drzwi przyjmują energię i się niszczą
@PanKracy582: Zgadza sie:) tylko Twoj przyklad jest z perspektywy uderzajacego;d
A mam nadzieje, ze w tym watku poprzez "lepiej" rozumiemy lepiej dla nas;d Bo dla uderzajacego bylo by lepiej oczywiscie gdybysmy hamulec puscili zebysmy nie byli "murem".
@p__m: Ja pracuję w firmie co odkupuje takie szkody z OC i AC . Jak jakiś mireczek czy mirabelka , chcą żeby im za friko przebadać czy było zaniżenie i czy wyruchało was TU proszę o priv , nie musicie jej sprzedawać a dowiecie się czy zaniżyli wam i o ile (ja dostaje 10 zł od każdego wysłanego kosztorysy od mojej firmy , was to nic nie kosztuję a możecie uzyskać