Wpis z mikrobloga

Dziś korzystając z bezchmurnego nieba wypatrzyłem kilkadziesiąt obiektów zimowego i wiosennego nieba. Seeing był słaby niemniej jednak gromady w Woźnicy, Żłóbek, Hiady, Plejady, Gromada Podwójna w Perseuszu, Gromada kulista M5, M35+NGC 2158 i Wielka Mgławica w Orionie prezentowały się całkiem dobrze. Jowisz pokazał sporo szczegółów nawet w powiększeniu 240x był bardzo ostry. Szkoda, że akurat nie było żadnych tranzytów księżyców, a WCP dopiero około 1:25 się pokaże :(. Próbowałem w zenicie zlokalizować kometę 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak, jednak bez sukcesu tym razem, zamiast niej znalazłem prawie wszystkie galaktyki w Wielkiej Niedźwiedzicy, przy czym najbardziej pozytywnie zaskoczyła mnie M81, której spiralne ramiona było widać normalnie, bez zerkania. Przez chwilę również spoglądałem na liczne galaktyki pomiędzy Panną, Warkoczem Bereniki i Lwem, ale szybko okulary zaparowały, a potem lustro przez co musiałem zakończyć obserwacje. W każdym razie wszystkim polecam wiosenne widoki na #polskienocneniebo, tym bardziej, że Orion, Hiady i Plejady w kwietniu ustąpią już miejsca ekipie Herkulesa, a wrócą dopiero za parę miesięcy :)
#astronomia #synta8 #skymaster15x70 #obserwacjeastronomiczne
  • 6
@mactrix: Nie ma to jak dobrze wykorzystać okno pogodowe. Sam czesałem Wielką Niedźwiedzicę w nocy, ale w poszukiwanie NGC-ów z Herschela, udało się nawet jedną z IC znaleźć ale przejrzystość mogła by być lepsza. W M51 nie było widać poprzeczki łączącej obydwa składniki, mimo że była prawie w zenicie.
Dziwi mnie trochę że parowało ci lustro - rozumiem że masz Syntę 8". W moim starym GSO 8" i kumpla Syncie 8"
@Ferengi w sumie to mialem teleskop przez 5h otwarty i mialem wrazenie ze pod koniec strasznie sciemnily się obrazy, tuba mi się oszroniła mocno, okulary co chwila musialem suszyć. Nie spodziewałem się takiego wyglądu komety toteż zdarzyła mi się pomyłka - pierwsza kometa obserwowana przez teleskop :)
@mactrix: Nie wiem gdzie trzymasz okulary, ale ja przy dużej wilgotności lub mrozie nieużywane w danym momencie trzymam w walizce w samochodzie, w środku mam też kilka woreczków z takimi kulkami (nie wiem co to jest dokładnie), można je znaleźć w opakowaniach z butami lub sprzętem elektronicznym. Dobre pochłaniacze wilgoci, bardzo potrafią ułatwić życie. Spróbuj jeszcze zrobić sobie odrośnik na tubę, kumpel miał taki zrobiony z karimaty turystycznej - zwykły walec