Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Opowiem wam dziś prawdziwą stronę pracy jako prawnik w oddziale topowej międzynarodowej kancelarii w Warszawie. Ludzi na podobnym poziomie jest w kraju może z kilkadziesiąt osób. Społeczeństwo ma wypaczone postrzeganie zawodu prawnika przez głupie seriale i filmy, które pokazują jak to się rano idzie na crossfit, a popołudniu gra w golfa z prezesami, podczas gdy prawda jest nieco inna. Opiszę jak wygląda praca prawnika korporacyjnego, który na codzień zajmuje się obsługą międzynarodowych koncernów i pisze umowy. Taki prawnik w całej karierze do sądu wybierze się pewnie tylko parę razy i w zasadzie ma w dupie rozwody, pozwy, apelacje i cały ten proceduralny chłam.

ZAROBKI. W zawodzie są godne, a nawet bardzo. Tuż po studiach w najlepszych kancelariach dostaje się 5-7k PLN brutto na umowie o pracę. W 4-5 lat po studiach (wiek 27-28 lat) zwykle zdobywa się tytuł adwokata/radcy prawnego i zaczyna się zarabiać prawdziwe pieniądze. W TOP3 światowych kancelarii z biurem w Warszawie dostaje się 12-18k PLN netto na plus bonus roczny, który może być bardzo różny, ale zwykle 1-3krotność pensji. Zwieńczeniem kariery jest praca jak partner, którym można zostać zwykle mając ok. 40-50 lat. Pensja partnera może być naprawdę różna i ich status w firmie też jest różnoraki. Niektórzy są wspólnikami międzynarodowej sieci i dostają % od jej zysków, inni dostają gołą pensję + bonus roczny, jak spełnią kryteria. Zarobki mogą być BARDZO różne, ale najlepiej wynagradzani polscy partnerzy międzynarodowych sieciówek zarabiają w rok ok. 2 mln PLN (w tym bonus). Kancelaria to jest zyskowny biznes i w dobrych czasach roczny przychód, który generuje przeciętny prawnik dochodzi do 1 mln PLN.

GODZINY PRACY. Krótko mówiąc, jest #!$%@?. To jest praca w zasadzie 24h na okrągło. Raczej należy się przyzwyczaić do siedzenia w biurze od 9-21 codziennie + często weekendy albo logowanie się w nocy. Tygodniowo to wychodzi jakieś 70+ godzin. Przy czym jak transakcja tego wymaga to bywa i tak, że przychodzisz o 8 w poniedziałek i wychodzisz z pracy we wtorek popołudniu. W biurach są prysznice i kanapy, czasem się przydają.

PLUSY. Ma się okazję poznać najważniejsze osoby w kraju. Na codzień pracuje się z innymi wyrobnikami z korporacji, ale na podpisaniu dokumentów można przybić piątkę z prezesem banku, ministrem itp., których potem widuje się na imprezach firmowych. Fajne jest to, że czasem pracuje się nad dealami, które są omawiane w mediach. Dziennikarze spekulują jak się coś potoczy, a ty wiesz to już dzisiaj, bo masz dostęp do wszystkich informacji.

Kasa jest bardzo dobra i pozwala na dostatnie życie. Praca prawnika wymaga pewnej oprawy, dlatego doświadczony adwokat zwykle ma garnitur(y) za kilka tysięcy i jakiś niezły zegarek (Omega dla bezdomnych itp. xd), ale na codzień do biura można przyjść nawet w polówce, jeśli nie ma się zaplanowanych spotkań.

WADY. Życie jest sprowadzone w zasadzie do pracy. Nie ukrywajmy, jak się tyle pracuje to ciężko stworzyć jakiś normalny związek czy rodzinę. Korpoludzie w sumie rzadko zakładają rodziny przed 40-stką (no chyba że kobiety), a dzieci mają mały kontakt z rodzicami. Niektórzy starają się zachować jakieś pozory i np. wychodzą z pracy o 19-20, żeby położyć dzieci spać, a potem siadają do kompa i siedzą do 1-2 w nocy. Dość częste są romanse w pracy, bo w pracy spędza się 80% czasu poza snem, a na wyjazdach firmowych człowiek chce odreagować.

Niesamowity stres. Jest się pod ciągłym napięciem, a klient traktuje cię jak gówno, które bierze dużo pieniędzy i tylko przeszkadza w prowadzeniu biznesu. W sumie nic dziwnego, bo odpowiadasz za transakcje warte miliony (nawet miliardy) złotych / euro. Część ludzi nie wytrzymuje takiego obciążenia i zdarzały się w Warszawie przypadki, że ludzie schodzili na zawał przed 40-stką albo się wieszali. Współpracownicy to też często #!$%@?, bo żeby do czegoś dojść trzeba mieć mocną banię i twardą dupę. Przy czym bynajmniej pracownicy najlepszych korpo to nie są nadludzie. Owszem, zdarzyło mi się poznać niesamowicie elokwentnych i inteligentnych ludzi, ale duża część swoje zainteresowania ogranicza do pracy i mimo świetnego brytyjskiego angielskiego nie wiedzą wiele o świecie.

#pracbaza #prawo #pieniadze

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: NowyJa
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Opowiem wam dziś prawdziwą stronę p...

źródło: comment_tUCEqiVaxmkRGKFGp3yobCHoOplykuS0.jpg

Pobierz
  • 97
@AnonimoweMirkoWyznania: o taki "mój wykop" nic nie robiłem. Łap plusa mirku! ;)
Nie mógłbym być prawnikiem. Zresztą dziwię się ludziom którzy czują pasję do tego, oczywiście z całym szacunkiem.
Jestem ciekawy, jak w pracy zapatrujecie się na przyszłość sztucznej inteligencji, a nawet i dzień dzisiejszy w którym Watson jest w stanie już teraz wykonywać prostą pracę prawników?
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie polecam nikomu takiej kariery. Po co ci pieniądze z takiej pracy, skoro nie masz nawet kiedy jej wydać? Albo rodzina, po co rodzina przy takim trybie życia, jak i tak jej się nie widuje. Przyszłym prawnikom (i sobie, niedługo aplikacja) nie polecam się zamęczać tak za żadne pieniądze. Życie nie jest po to, żeby raz na jakiś czas dostawać uścisk ręki prezesa czy innego wysoko postawionego dyrektora przechodząc wcześniej
IskrzacaAnia:

W TOP3 światowych kancelarii z biurem w Warszawie dostaje się 12-18k PLN netto na plus bonus roczny,


Siedzę na mirko i #!$%@? jestem w innym świecie, problemy z kancelariami i zawałami są tam, a ja tu jestem i #!$%@? jestem #programista30k i mam skarpety góralskie zajebiście grube w sierpniu i #!$%@? nie mam koszulki i same majtki i się śmieje, w szafce mam czipsy i batony. XD

Zaakceptował: sokytsinolop

Jestem ciekawy, jak w pracy zapatrujecie się na przyszłość sztucznej inteligencji, a nawet i dzień dzisiejszy w którym Watson jest w stanie już teraz wykonywać prostą pracę prawników?


@caribbean: w sumie jeszcze długo sztuczna inteligencja nie będzie tak rozwinięta, aby rozwiązywać problemy prawne.

Jest pewien spór o to czym jest obiekt budowlany (oczywiście spór z prawa podatkowego). No i mamy ustawy w których jest kilka definicji obiektu budowlanego. Dana osoba będzie
@Grezerr: Nie dziwię się. O pracę jest ciężko, ale w większych miastach jest lepsza szansa na załapanie się gdzieś. Możesz próbować ciagnąć jedno i drugie, a potem ewentualnie zrezygnować z aplikacji.
@AnonimoweMirkoWyznania
Generalnie praca adwokata w korpo to:

1. Brak zycia rodzinnego
2. Brak czasu na wydanie zarobionych pieniedzy
3. Stres
4. Bycie niewolnikiem pracy
5. Poznawanie znanych ale niewartoscuowych ludzi.

Idealnie taka praca pasuje do galopujacego świata i zgniecenia czlowieka i jego godności.
Tylko mamona moze takie bagno napedzac. Wiadomo kto jest mamoną? Tak szatan ma na imie.
@AnonimoweMirkoWyznania: Tylko nie ukrywajmy, że oprócz tej elitarnej śmietanki "zbijającej pjonę z ministrami" macie w branży dużo... "Pokolenia Magdy M"? Wielkich pań mecenas mieliśmy w firmie już kilka i to zakrawa na patologię - a to wielkie oburzenie i "Ja nie mogę tyle pracować" przy robieniu powtarzalnych zadań typu "skopiuj wzór pełnomocnicwa dla jednego pracownika i wpisz inne dane", albo ciągły ból dupy o cokolwiek. Skoro mówisz że w Warszawie w