Wpis z mikrobloga

Co się stanie jak nie będę nosił zegarka z mechanizmem automatycznym?

Mam seiko sxk009 i zastanawiam się czy się zepsuje jak go nie będę nosił 2 msc, czy tylko się zatrzyma i po tym czasie na nowo go "rozkręce", gdy zostawiam go na noc na biurko to spóźnia się czasem o minute.

#zegarki #seiko #zegarkiboners
  • 21
@NHL_99: Zatrzyma się.

Im bliżej do końca rezerwy chodu tym bardziej niedokładny zegarek będzie. Przed ponownym założeniem będzie niezbędna regulacja czasu.

Możesz go zostawić bezpiecznie na tydzień- dwa. Potem zacznie się robić syf. Olej zaczyna zastygać i przemieszczać się z odpowiednich miejsc. Syntetyczne lubrykanty zaczynają wysychać i mogą się skrystalizować. Oczywiście w nowoczesnych zegarkach nie spowoduje to automatycznego przerwania pracy ("awarii"), ale środek będzie zużywać się znacznie szybciej.
@NHL_99: Polecam go oddać do serwisu i regulacji jeśli tyle ci gubi. Mam ten sam zegarek i po serwisie robi kilka sekund na dobe. I ogólnie mówiąc lepiej dla zegarka jeśli cały czas jest w ruchu i się nie zatrzymuje.
@NHL_99: Nie musisz iść przecież do serwisu Seiko, zwykły zegarmistrz wystarczy. 7s26 to bardzo prosty mechanizm, tylko z kalendarzem, każdy ogarnięty zegarmistrz powinien się tym zająć.
@NHL_99: ogólnie tego typu zegarki nie są mistrzami dokładności, taki ich urok, że trzeba raz na jakiś czas ustawić... pół minuty na dobę potrafią zgubić lub dodać, ale minuta to trochę dużo...

najlepiej jednak zapytaj na jakimś forum dedykowanemu zegarkom np. zegarkiclub.pl/forum/
Mam SKX007 i spóźnia mi się ok 7-8 sekund na dzień. Z Twoim jest coś nie tak więc polecam zajść do zegarmistrza.
@AntoniPatek: Orientujesz się może, jak długo trzeba nosić automat w ciągu dnia, żeby wytrzymał powiedzmy te 24 godziny?
Swoją drogą - w przypadku kolekcji którą dysponujesz nie masz problemu z ogarnięciem automatów? (zakładam, że masz kilka).
@szymonl: to zależy od zegarka... Nie da się udzielić odpowiedzi na to pytanie

Mam ponad 20 :P słowo klucz- rotomat. On również nie wpływa swietnie na zegarki na dluzsza metę, dlatego staram się każdy nosić co jakiś czas; zmieniać jak najczęściej
@AntoniPatek: Wiem, że pytanie było z gatunku 'w ile sekund samochód przyśpiesza do 100'. Ale zawsze są jakieś widełki przecież ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dzięki! Widziałem na różnych forach jak ktoś sprzedawał urządzenie o takiej nazwie, ale nie skojarzyłem tego z automatem. Myślałem, że ma to funkcję bardziej reprezentacyjną..

Ważne, że masz umiar ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Niss: zegarek pozostawiony na dłużej w działającym rotomacie może zacząć mieć większe odchyły dobowe niż taki noszony na ręce. Na dokładność chodu wpływa każdorazowe odłożenie zegarka (w jaki sposób zostanie położony), zatem jedno stałe położenie (nachylenie) będzie potęgować dany efekt ze względu na ilość czasu, jaki zegarek w nim spędza