Wpis z mikrobloga

Wyjątkowo proszę o wykopanie po spamie tagami. Proszę Was również o zrozumienie i wsparcie.

#999 #ratownikmedyczny #wejsciesilowe #protest

SZANOWNI PACJENCI!

24 maja o godzinie 16:00 zacznie się w Polsce ogólnokrajowy strajk ratowników medycznych. Strajk przybierze łagodną formę i w żaden sposób nie zaszkodzi wam - chorym.

W obliczu tego strajku chcielibyśmy przedstawić wam powody tego stanu rzeczy i rzetelny opis sytuacji.

DLACZEGO STRAJKUJEMY?

Mamy już dosyć. Frustracja ratowników medycznych sięgnęła zenitu.
Od lat zawód ratownika medycznego był marginalizowany. Traktowani byliśmy jako zło konieczne, które zawsze zadowoli się dobrym słowem i nie będzie podnosiło głosu. W między czasie dokładano nam obowiązków. Rola ratownika medycznego w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego stawała się coraz bardziej istotna. W obecnej chwili większość Zespołów Ratownictwa Medycznego w Polsce to zespoły podstawowe - składające się z ratowników medycznych (bez lekarza).

Niewielu z państwa wie, jak dużo obecnie trzeba by być ratownikiem medycznym - na dzień dzisiejszy to konieczność ukończenia 3 letnich studiów licencjackich i odbycia półrocznego stażu. Po skończeniu studiów przez cały czas pracy zawodowej musimy odbywać (jako NIELICZNI w ochronie zdrowia) kursy i szkolenia doskonalące, których koszt pokrywamy z własnej kieszeni. To jedne z bardziej wyśrubowanych wymagań w Europie!

Polski ratownik medyczny może samodzielnie podać Państwu ponad 40 różnych leków, jest uprawniony do wykonania naprawdę zaawansowanych czynności ratunkowych.
Nasi ratownicy są przyjmowani z otwartymi rękoma do pracy w całej Unii Europejskiej, a także na świecie.

Teraz kilka pytań:
Czy jesteście Państwo świadomi, że ratownicy, którzy przyjeżdżają na Państwa wezwanie bardzo często są ubrani w uniformy, które muszą kupić za własne pieniądze? Uniformy, które muszą spełniać odpowiednie normy a więc odpowiednio dużo kosztować.

Czy bylibyście Państwo spokojni wiedząc, że ratownik, który przyjechał do Państwa dziecka jest w trakcie pełnienia 33-ej godziny nieustannego dyżuru?

Czy wolelibyście Państwo żeby ratownik był w pełni wypoczęty, uśmiechnięty i mógł Państwu kompetentnie pomóc?

Często wy sami - pacjenci - dajecie nam znać, że daliśmy się poznać wielu z was jako profesjonaliści znający się na swojej robocie, którzy z sercem podchodzą do pacjentów i poświęcają wiele aby nieść pomoc. Bardzo często to my jesteśmy tym najważniejszym ogniwem, którego wiedza i opanowanie są czynnikami decydującymi o czyimś życiu lub śmierci. To my dobrowolnie piszemy się na codzienne stykanie się ze śmiercią i ludzkimi tragediami.

Zapewniam, że nikt z nas nie robi tego z przymusu - robimy to bo czujemy do tego powołanie. Wykonywanie tego zawodu dla wielu z nas jest dumą.

Dzisiaj to my prosimy was o pomoc.
Mamy już dość obecnego stanu rzeczy! My chcemy tylko wykonywać swój zawód i otrzymywać za niego godne wynagrodzenie. Chcemy mieć możliwość bezpiecznego udzielania pomocy potrzebującym. Ciężko opisać wszystko w jednym poście bo każdy z nas mógłby mówić o tym godzinami.

Nie chcemy od was dużo - będziemy wdzięczni za każdy gest i słowo poparcia.
Zmiana obecnej sytuacji jest w interesie obu stron - zarówno pacjentów jak i ratowników medycznych.

Na koniec jeszcze jedno zapewnienie - pomimo naszej sytuacji nikt z Państwa nie zostanie bez pomocy. Prosimy jednak o wzięcie pod uwagę, że ta sytuacja może eskalować. Związki zawodowe będą podejmowały decyzje o dalszym przebiegu protestu.

Pozdrawiamy,
Ratownicy Medyczni
Korba112 - Wyjątkowo proszę o wykopanie po spamie tagami. Proszę Was również o zrozum...

źródło: comment_3JlQzSwoPprE3G8zaUIuhOMny89RsM0f.jpg

Pobierz
  • 107
  • Odpowiedz
@ikaiyu:

Najważniejszym postulatem jest zrównanie naszych zarobków z pielęgniarkami (pracujemy na tych samych stanowiskach, zastępujemy się wzajemnie). Oczekujemy podobnych dodatków czyli 4x400zł brutto co daje około 920zł netto i 10zł/h. Minister zaproponował tylko połowę tej kwoty.
  • Odpowiedz
@Korba112 ...ponieważ 'ratownik medyczny' to sztuczny zawód. Do 2004 roku wszystkie czynności ratunkowe wykonywali pielęgniarze, pielęgniarki, lekarze a nawet sanitariusze. Ratownicy dokonali uwolnienia karetek spod okupacji tych nierobów lekarzy licząc na zastąpienie wykształciuchów doktorów w formie lekarskich stawek - kontrakty!!!! bo czemu nie, przecież studia mają też jak doktory... Niestety lobby ratownicze nie istnieje, siła protestów ma moc równą pierdnięciu a dlatego ponieważ wśród ratowników sporegrono to osoby pochodzące z małych miejscowości,
  • Odpowiedz
@Korba112: ja niestety nie doczekałem strajku. Podobnie jak wielu moich kolegów i innych bardzo dobrych ratowników zmieniłem pracę mimo tego, że naprawdę uwielbiałem to robić. Praca sprawiała mi wiele przyjemności i satysfakcji które niestety mijały każdego miesiąca jak spoglądałem na kwitek z wypłaty...a jeżeli zdarzyła się dobra wypłata to rodzina mnie w domu nie widziała. Na razie pozostało fajne doświadczenie i myśl o tych wszystkich osobach które mijam na mieście a
  • Odpowiedz
Najważniejszym postulatem jest zrównanie naszych zarobków z pielęgniarkami (pracujemy na tych samych stanowiskach, zastępujemy się wzajemnie). Oczekujemy podobnych dodatków czyli 4x400zł brutto co daje około 920zł netto i 10zł/h. Minister zaproponował tylko połowę tej kwoty.


@Korba112: i to jest smutne, że nawet o takie coś musicie walczyć...
Powodzenia!
  • Odpowiedz
@algorytm7007:

Lekarze sami się wykruszyli z karetek. W większości zostali ci, którzy kumają o co tu chodzi. Nie ma już ginekologów, okulistów, dermatologów. To nie było ratownictwo, a pogotowiarstwo. Lekarze od recept, do obrzęku płuc wzywający erkę. Byli fachowcami w swoich specjalizacjach, ale nie potrafili ratować w stanach nagłych.

Niestety ale z pozostałą częścią Twojej wypowiedzi muszę się zgodzić. Jednym z większych błędów była możliwość robienia szkoły bez matury, z samym
  • Odpowiedz
@Korba112: zajebista historyjka, lepiej wjechać wszystkim na litość długą wzruszającą historyjką, zamiast po prostu powiedzieć chcemy hajsu. jak mamy Cię poprzeć skoroś nawet nie napisał ile dostajecie i ile chcecie? dlaczego też nie zmienisz roboty skoro ta Ci nie pasuje? jak mnie #!$%@?ą te związki zawodowe. zawsze będą jęczeć, że mało. paanie ja górnik jestem ja mam pylicę ja muszę dostać kasę... a kto ci #!$%@? kazał zostać górknikiem? nauczyciele, których
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

  • 2
@ikaiyu:

Najważniejszym postulatem jest zrównanie naszych zarobków z pielęgniarkami (pracujemy na tych samych stanowiskach, zastępujemy się wzajemnie). Oczekujemy podobnych dodatków czyli 4x400zł brutto co daje około 920zł netto i 10zł/h. Minister zaproponował tylko połowę tej kwoty.


Kolego nie wiem jak ci wyszło to 920 netto ale moja mama dostała tą "podwyżkę" jako 400zl premii przez 4 lata plus od tego są odprowadzane jakieś składki. W efekcie ma mniej niż 300zl więcej
  • Odpowiedz